Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara

In jos 
+132
ets2oltromânia
dragosdimitrescu
aris86
qew00
Katalyn
neluadi
StefanD_
mihaitzateo
NIKU24
Feroviar_18
cristy79
Sabik
gabrielcr
Florin C
stefan_br
TonyGFR
marius664
IonutChircu
maris.constantin
traian
Ciprian.bucur.92
dan tm
mielutu zburator
Luca tgv
Grigor
Nycolas Gabriel
gardianlinux
phnegativ
MetalRider
vatmanul
Jhonyla
orestte
kristi kkk
cont sters
ldh80
cristi_tgv
Bobby_TM
NicuS
alliens
mtk
bobo4526
92Dragos
Razvan Tudor
baiazid
Scoop
costi_dumitru
Ryan Anderson
Adirmvl
lifetec
riciu
user dezactivat...
Katalin4653
vanchorusebulgaria
Cont dezactivat
adytm
allred
Czirjak Arpad
alex1987
AlexandruC
George33
lokomo69
Kriszti219
nenuandrei
Radu
mirceamilitaru
IonutCFR2009
Sergiu rmn
g.popovici
ORWO
bostanescu gigel
Luna
alexandru.boia
srazvi
Rarau
Dr2005
Nk11
manuela
ravers75
DPS
alexmorph3us
Vlad
laur 133
Adisoft1991s
DUAL
dan_dinca
Cosmin5
Teodor
Andrey_tm
TVlad
didinul
C.F.R.
razvan - trenuri
mihaiuc
mishu88
cristyadaX
andreiutzu
cristi CFR
AlexD
Nesebar
rumpf1
decward
Vitosa
Cobra
bondarel
63-1143-5
cont dezactivat .
luciangeo77
Mircea Condilescu
Churchill
Adrian78
The Legend
Costin.H
cortexedge
Andrei
COSTACHE MIHAIL
stinky
Ionutz
discoid21
mardaryroby
Codrut1985
Caravelle_Zg
Amiralul
EA1clony106
alex.alexus.tm
membru inactiv
avram
jionutz
Cito
Gabry Gabriel
marius_m
Stratan-Tttggvv
myster2008
136 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
avram

avram


Numarul mesajelor : 40
Varsta : 42
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 5386
Data de inscriere : 30/09/2009

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeMier 19 Mai 2010, 14:24

Onofrei, cred ca Gabry Mafia a vrut si sa foloseasca o expresie sugestiva, dar nu cred ca s-a referit mot-a-mot la ce a spus...l-ai luat cam tare... Neutral

Adevarul e ca, mai ales noaptea se simt acele zmâcituri destul de tare pe anumite tronsoane...Nu asa incat "sa te tii de sapca" dar oricum te zgaltaie bine...mai ales vagoanele 19-57 20-47.. de astea..
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6354
Data de inscriere : 10/10/2009

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeMier 19 Mai 2010, 14:29

Dane, acum 3 zile am fost la Resita in interes de servici. Am mers peste acele declinitati.Hai,...lasa-ma ca daca tu in vagon de calatori care e stiut ca are suspensii elastice te ,,azvarle" in toate partile daca nu te tii bine,...atunci vin eu si va intreb ce face mecanicul de locomotiva in cazul asta daca se afla la postul unei locomotive de tip Bo-Bo Iugoslave???? Dar bagajele??? Ai idee??? Am mers in cabinele locomotivelor ani la rand pe diferite rute, pe sectoare diferite si viteze mari acolo da,..poti sa afirmi ca esti ,,azvarlit" in toate partile daca nu te tii de ceva, dar intr-un vagon de calatori,...e prea exagerat. Ganditi-va ca daca ar fi asa,...ce s-ar intampla cu bagajele oamenilor????Ar fi primele care sar de la locul lor!!! Nu am mers de ieri cu trenul si mai ales ca - repet- am origini in Banie vin des si merg des cu trenul pe acolo...!!!!
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6354
Data de inscriere : 10/10/2009

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeMier 19 Mai 2010, 14:34

Iar ca sa explic viteza maxima de 120 km/h!!! Niciun vagon pe boghiuri Minden-Deutz nu va rula cu viteza maxima trecuta pe vagon: 120km/h!!! Ci va rula cu maxim 100-110km/h. Si Dacia mea are 180km/h in bord dar mai mult de 140km/h nu am mers.Sau orice alta masina oricat de ,,fitzoasa" ar fi nu ruleaza cu viteza maxima din bord!!! Asta e clar!
Deci ca sa lamurim! Trenul nu rula cu viteza mai mare de110 km/h. Sapca omului era prea larga comparartiv cu circumferinta capului, banchetele erau prea dure!!!
Smile
Si hai sa mai zic una! Am mers in vagon de dormit frate,...oare ce s-ar fi intamplat cu cei care dormeau in acel timp??? Si sincer,..intr-un vagon de dormit simti mai bine linia si declinitatile decat intr-un vagon compartimentat. Explicatia???Paturile sunt muuult mai rigide ca banchetele!!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeMier 19 Mai 2010, 14:42

Acuma firesc ar fi sa nu ne aprindem foarte tare, poate ca amindoi am simtit prea brusc zmuciturile trenului.

Pe de alta parte il rog pe Jono sa mai filtreze informatiile obtinute, poate ca pe foile lui sint vitezele maxime admise sau atinse pe acele sectoare.
Sus In jos
jionutz

jionutz


Numarul mesajelor : 614
Varsta : 41
Localizare : Sat Calacea judetul Timis
Reputatie : 5795
Data de inscriere : 28/04/2010

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: M 900 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara Nord   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeMier 19 Mai 2010, 15:30

Sunt vitezele max admise pe acele foi Dan dar fara limitarile care sunt pe teren. Pentru limitari in fiecare luna de la Bucuresti le vine un fel de buletin cu toate restrictiile de pe linii distanta lor + cum sunt ele semnalizate pe teren. Cat despre acele zgaltaieli Smile depinde de boghiu eu am mers cu o matisa pe timisoara nord ronat triaj grupa d alaturi de echipa de lucru doar sa vad si eu cum este cum se lucra . Va spun sincer erai ca in tractor le am si spus nu mai merg niciodata cu o matisa Smile Am avut parte si de o surpriza la santier unde trebuia sa bureze matisa so defectat un electromagnet asa ca ne am retras in atelier la simc . Deci Dan imi pare rau ca poate dau informatii eronate dar asa sunt ele trecute in acea carte Informatii mai precise sunt in acele buletine de lucru care apar lunar dar deocamdata nu am acces la ele.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6354
Data de inscriere : 10/10/2009

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeMier 19 Mai 2010, 15:56

Corect Dane,..nu ne aprindem pentru atata lucru,...dar crede-ma,...mi se pare hilar sa se balangane in asa hal un vagon de tren de calatori incat sa cada de pe cap o sapca. Da,...poate sari,...dar in acest caz numai circuland in cabinele locomotivelor electrice in special cele de tip Bo-Bo!! Acolo da,..poti sa zici ca la 120km/h peste declinitati, macaze, abateri, incrucisari, treceri peste poduri,etc.este o adevarata virtuozitate sa te mentii in echilibru! Si exista niste ,,salturi" destul de periculoase chiar in zona in care a deraiat acel tren accelerat. Cum si azi exista un tangaj destul de periculos al locomotivelor la trecerea peste macazul de la Valea-Calugareasca, macaz ce a provocat tragedia de acum 3 ani! Am si un film postat cu acest tangaj pe Youtube ( https://www.youtube.com/watch?v=n_sxzGhRP2c ).
Sus In jos
jionutz

jionutz


Numarul mesajelor : 614
Varsta : 41
Localizare : Sat Calacea judetul Timis
Reputatie : 5795
Data de inscriere : 28/04/2010

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Modificari in perioada iunie septembrie   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 20 Mai 2010, 10:40

De la 01.06.2010 intre valisoara si slatina timis se vor executa lucrari rk se vor produce niste schimbari in mersul trenurilor va tine pana in septembrie voi reveni cu detalii odata ce le voi avea
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6908
Data de inscriere : 28/03/2009

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Mai 2010, 08:55

Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
Iar ca sa explic viteza maxima de 120 km/h!!! Niciun vagon pe boghiuri Minden-Deutz nu va rula cu viteza maxima trecuta pe vagon: 120km/h!!! Ci va rula cu maxim 100-110km/h.

Viteza maxima trecuta pe vagon este de 140 km/h.
Sus In jos
membru inactiv
User Dezactivat
User Dezactivat



Numarul mesajelor : 898
Varsta : 47
Reputatie : 6354
Data de inscriere : 10/10/2009

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Mai 2010, 11:14

alex.alexus.tm a scris:
Onofrei Sergiu-Gabriel_33 a scris:
Iar ca sa explic viteza maxima de 120 km/h!!! Niciun vagon pe boghiuri Minden-Deutz nu va rula cu viteza maxima trecuta pe vagon: 120km/h!!! Ci va rula cu maxim 100-110km/h.

Viteza maxima trecuta pe vagon este de 140 km/h.

Eu am luat in calcul un vagon IVA vechi pe boghiuri Minden-Deutz nemodernizate si unde viteza trecuta nu este 140 km/h ci 120 km/h,...scuze e vina mea ca nu am specificat!!!
Sus In jos
EA1clony106

EA1clony106


Numarul mesajelor : 436
Reputatie : 5592
Data de inscriere : 20/05/2010

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Mai 2010, 13:57

Cito a scris:
Uitandu-ma la posturile lui Jono mai vad niste lucruri interesante:
- de la Mehadia la Domasnea Cornea si de la Poarta la Slatina Timis viteza in livret este 65 km/h (nu 60);
- la iesire din Caransebes catre Zagujeni este viteza stabilita 120 km/h (nu 90);
- de la Timisoara Est la Timisora Nord viteza este 85 km/h (nu 80).
Acestea sunt cele care depasesc limita scrisa in acele foi. Sunt cazuri cand viteza de circulatie este mai mica decat cea maxima ce apare ai aceste foi (Balta Sarata-Caransebes, Topolovat- Remetea).

sunt mai multe greseli .. un exemplu care e foarte important...-intre Topolovat si Remetea Mare viteza maxima este de 100 km/h .. Timisoara Est-Nord 85Km/h si altele ..poate este un livret mai vechi
Sus In jos
EA1clony106

EA1clony106


Numarul mesajelor : 436
Reputatie : 5592
Data de inscriere : 20/05/2010

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Mai 2010, 00:38

cateva clipuri facute pe M900 primul realizat din poze + sectiunea unde sa lucrat la Balota ..Enjoy







Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6878
Data de inscriere : 15/08/2008

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeLun 24 Mai 2010, 20:03

Vedere catre Dr Tr Severin :

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 DSC00062

Vedere catre Dr Tr Severin Est Hm :

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 DSC00059
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6878
Data de inscriere : 15/08/2008

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeSam 29 Mai 2010, 11:03

Orsova:

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 DSC00016

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 DSC00017

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 DSC00018
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
EA1clony106

EA1clony106


Numarul mesajelor : 436
Reputatie : 5592
Data de inscriere : 20/05/2010

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeSam 29 Mai 2010, 11:11

intrare pe directa cu oprire in orsova

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Img0168at

Uploaded with ImageShack.us
Sus In jos
EA1clony106

EA1clony106


Numarul mesajelor : 436
Reputatie : 5592
Data de inscriere : 20/05/2010

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitimeSam 29 Mai 2010, 11:14

M900 Halta Cornea

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Ss103540

Uploaded with ImageShack.us

Portile de fier M 900

100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Img0193dm

Uploaded with ImageShack.us
Sus In jos
Continut sponsorizat





100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara   100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
Sus 
Pagina 2 din 67Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» IR 1696: Timisoara Nord - Craiova - Videle - Bucuresti Nord - Mangalia
» IR 15594 / 15595 Arad - Timisoara Nord - Bucuresti Nord - Constanta
» 101 : Bucuresti Nord - Titu - Pitesti - Piatra Olt - Craiova
» Timisoara Nord - Bucuresti Nord cu R696 si inapoi cu R693

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 100-
Mergi direct la: