Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Drobeta Turnu Severin (900)

In jos 
+14
Nesebar
Adrian78
COSTACHE MIHAIL
Andrey_tm
Razvan Tudor
Nk11
nelu_cfr
mariuskl
Amiralul
Big_Boy
mihaiuc
de zwerver
Ionutz
myster2008
18 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6881
Data de inscriere : 15/08/2008

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeJoi 20 Mai 2010, 20:03

Iata in ce stadiu se afla lucrarile la "Eurogara" din Dr Tr Severin :

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00070

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00072

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00075

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00076

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00079

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00066

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00067

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00068

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00080
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
Ionutz
Moderator
Moderator
Ionutz


Numarul mesajelor : 1492
Localizare : Baia Mare
Reputatie : 7741
Data de inscriere : 16/04/2009

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeJoi 20 Mai 2010, 20:11

Frumoasa cladirea garii...dar peroanele mi se par tare abandonate si neingrijite...Dince am vazut parca raman cu impresia ca lucrarile merg greu / deloc....Ciudat avand in vedere ca ce a fost mai dificil s-a facut, mai sunt de facut doar unele retusuri din cate vad eu....

Rar am vazut asa consola mare de catenare, care sa sustina firele la 6 linii, plus cele 2 linii de pe laterale..
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6881
Data de inscriere : 15/08/2008

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeJoi 20 Mai 2010, 21:28

Mai au un pic la cladire....apoi se vor apuca de peroane.....dupa cum se observa linia 3 este scoasa si se va construi un peron mare intre liniile 2 si 3 (actuala line 4 ).....deja au inceput sa inlocuiasca vechile semnale cu unele noi ....am sa vin si cu poze..
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6881
Data de inscriere : 15/08/2008

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeJoi 20 Mai 2010, 21:53

Semnalele :

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00087

Drobeta Turnu Severin (900) DSC00089
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
de zwerver




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 5082
Data de inscriere : 19/06/2010

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: inaugurare 29 iulie   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeVin 16 Iul 2010, 19:27

Conform unei stiri difuzate de o televizune locala din Drobeta Turnu Severin s-ar parea ca avem si data la care se va taia panglica acestei gari. 29 iulie 2010 ora 08:30
puteti vedea aceasta stirea accesind acest link http://www.televiziuneaseverin.ro/rts2/index.php?option=com_content&task=view&id=8277&Itemid=9
Sus In jos
mihaiuc




Numarul mesajelor : 267
Reputatie : 5325
Data de inscriere : 14/07/2010

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: catalin   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeDum 18 Iul 2010, 00:53

Am o intrebare foarte simpla. Turnu Severin este un oras de marime medie - are 100.000 de locuitori. Orsovenii mai sunt si ei 15.000, presupunand ca se face naveta de la Orsova. Au construit o gara cu 4 etaje, trei corpuri. Daca ne chinuim putin, pun pariu ca inghesuim pe toti severinenii in gara. La ce naiba a fost nevoie de mamutul ala cat Gara de Nord din Bucuresti? La ce a gandit proiectantul? Si cum naiba i-au pacalit pe aia de la UE sa dea fonduri pentru asa ceva?
Poate imi raspundeti ca o sa se faca garo-mall. Dar si daca s-o face, tot e MULT prea mare... Ce naiba, un pic de proportie! Din banii de monstru faceau 2-3 gari, si mai ramanea si de un ierbicid pentru linii. Sau de niste peroane, ca tot o sa vina Berceanu si o sa se dea jos din tren in balarii (sper macar sa vina cu trenul, si sper ca un ceferist sa puna 'accidental' niste 20-50-uri ruginite pe trenul cu care vine).

P.S., unde locuiesc eu (Uppsala, Suedia), e in curs de constructie noua gara. Trecand peste faptul ca a durat mai mult decat gara din Turnu Severin (si inca nu e gata, si nu va fi gata inca vreo 2 ani), cladirea propriu-zisa este o cutie de sticla si metal pe doua niveluri (P+P-1), cam de vreo 10 ori mai mica decat gara severineana. Si aici avem minimum 70 de perechi de trenuri zilnic, plus 10 mii de oameni navetisti catre Stockholm sau din Stockholm (sunt oameni care se duc la munca, si studenti care vin de-acolo, la facultate), din care o parte substantiala merg cu trenul.

P.P.S., stilul arhitectural mi se pare ingrozitor - din ciclul bond. Alucobond. Sa vedeti ce pateste in 10 ani, cand alucobondul n-o sa mai straluceasca. De ce trebuie sa construim asa urat? De ce nu mai putem construi macar la fel de frumos ca stramosii nostri? Burdujeni, Itcani, Oradea, Iasi, Cluj, Arad, Bucuresti Nord, Bucuresti Obor, Predeal, Alba Iulia... Bijuterii de arhitectura...
Sus In jos
de zwerver




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 5082
Data de inscriere : 19/06/2010

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeDum 18 Iul 2010, 01:51

Eu nu ma pricep la arhitectura, deh poate sint mai de la tara asa, iar boieria asta de gara de-au facut-o in 6 ani mie chiar mi se pare ok. Ca e mare cit gara de nord, ca e din sticla si metal, sincer nu stiu daca o fi chiar asa, insa daca ai vedea din poze cum arata gara veche sigur ai strimba din nas si mai mult decit strimbi spre asta. De e asa de mare.. nu stiu, s-or fi gindit ca o faca si pe asta ca sa tina vreo suta de ani ca si aia de dinainte si s-or fi gindit ca o sa creasca populatia orasului de la 110.000 la 500.000 Smile) Pe aia veche au facut-o stramosii cind orasul avea cred 15.000 de locuitori, ma gindesc ca marimea ei nu e doar pentru ziua de azi. Oricum stiu ca Mitrea era la transporturi cind s-a demarat constructia, nevasta-sa era parlamentar de Mehedinti si printre alte chestii pe care le-a mai facut la nivel local ce s-o fi gindit.. lasa nene sa fac o chestie sa fiu tinut minte. Din proiectul inital oriicum s-a renuntat la destule, ceea ce vezi ca a iesit e destul e diferit de ceea ce se dorea, pasarelele de accesin gara(alea albastre pe care le vezi in poze) se voiau continuate pina sus in Blvd Carol cu scari electrice de acces... s-a renuntat. Accesul se voia de la erajul 1 fix pe peroaneleliniilor 1 si 2 prin scari de acces, voiau la un moment dat sa faca tunele pe sub linii si peroane acoperite. S-a renuntat pentru ca au cam papat banii cei de la Building care au construit-o Alta versiune a fost ca dimpotriva nu le-a mai dat Min Transporturilor bani si lucrarile au stagnat mult timp. Actualul primar declara la un moment dat ca va face drumuri saptaminale la Bucuresti la Berceanu sa ii ceara sa plateasca datoriile catre constructor si sa vireze bani pentru ca sa se termine odata gara. Iata ca tiris grabis au terminat-o cum-necum e ok. Uppsala e departe nu numai geografic dar e departe si ca mentalitati, sint vreo citeva sute de ani diferenta asa ca o comparatie nu-si are sensul.
Oricum ar fi ciudat si interesant de vazut daca nu chiar grotesc sa poti inghesui toti severinenii in gara, poate doar daca ii pui claie peste gramada si ai deasupra si o presa sa ii turtesti pe toti, dar sa inteleg ca cei din Uppsala incap toti in gara noua ? hmm poate sint mai civilizati si se alniaza mai cu spor precum sardinele la conserva, sau ce se serveste mai ades pe acolo.. heringi Smile)
Intre a fi ramas mizeria de gara veche si huiduma asta jenanta arhitectonic saui cum o fi ea eu o prefer pe asta chiar daca a fost facuta sa epateze, chiar daca e prea mare, si in Bucuresti un nebun a facut Casa Poporului, asa ca.. asta e .. important e ca s-a terminat. hai .. skol Smile
p.s si mie imi plac cladirile vechi, si nu numai cele de gari, dar sa aiba si o valoare arhitectonica, ori cea veche era un grajd cu un foisor.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeLun 19 Iul 2010, 09:56

Adevarul este ca traficul din Drobeta nu justifica in nici un mod constructia unei asemenea cladiri.
Se putea adopta un model mai mic daca era neaparat necesara o gara noua.

In ceea ce priveste alegerea materialelor de constructie, e o moda acum printre arhitecti, ca asta au descoperit acuma, nu tu detalii, nu tu tencuiala, nu tu aspect. Chiar si aripile garii din iasi au fost imbracate in termopane.
Sus In jos
de zwerver




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 5082
Data de inscriere : 19/06/2010

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeMar 03 Aug 2010, 12:57

Cu 4 zile intirziere fata de promisiunile de acum citeva saptamini, ieri s-a inaugurat (cu peripetii Smile) ) noua gara din Drobeta Turnu Severin.
Am gasit 3 reportaje din care se poate vedea interiorul. Televiziunile "centrale" de 2 bani s-au marginit doar sa comenteze momentul jenant al filmului care rula pe unul din cele 7 panouri de afisaj ale garii.
link 1http://www.televiziuneaseverin.ro/rts2/index.php?option=com_content&task=view&id=8419&Itemid=9
link 2http://www.televiziuneaseverin.ro/rts2/index.php?option=com_content&task=view&id=8420&Itemid=9
link 3http://www.televiziuneaseverin.ro/rts2/index.php?option=com_content&task=view&id=8421&Itemid=9
Asa cum am mai afirmat si anterior, aceasta cladire nu e facuta doar pentru azi ci poate pentru 100 de ani de acum inainte. Ca se justifica sau nu avind in vedere traficul actual de calatori, ca e mare sau nu, cam miroase a strugurii acrii la care nu pot sa ajung. Stiu frustrarile sint mari prin alte parti pe unde se lucreaza la modernizari de gari care se vor ale unor orase cu pretentii.
Cu siguranta era necesara o gara NOUA, asa cum multe gari si proiecte de infrastructura NOi sint necesarare in tara. Cred ca problema unora e doar ca ea s-a facut ACUM la Severin... vai cum de am avut tupeul, cum de ne-am permis, huh?
Probabil ca si aceasta gara a fost construita in acelasi "spirit" in care proiecte megalomanice de infrastructura precum autostrada Transilvania sau cea a soarelui rasare (sau apune) au fost demarate si atribuite fara licitatie doar pe criterii politice, in locul unor analize eficiente din punct de vedere economic, al traficului si al rentabilitatii.
Credeam ca acest forum este unul al pasoinatilor din domeniul feroviar si nu unul al circotasilor,frustratilor si gelosilor. Orice investitie finalizata in orice tine de calea ferata din Romania ar trebui sa va bucure, fie ca e in buricul tirgului sau in plin cimp, doar ca e foarte greu sa te poti abtine sa nu (incerci macar) tragi focul spre oala ta.
Acestea fiind spuse imi incetez activitatea pe acest forum
auguri!
Sus In jos
Big_Boy




Numarul mesajelor : 1
Reputatie : 5046
Data de inscriere : 20/07/2010

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeMar 03 Aug 2010, 21:00

[/quote]Adevarul este ca traficul din Drobeta nu justifica in nici un mod constructia unei asemenea cladiri.
Se putea adopta un model mai mic daca era neaparat necesara o gara noua.[quote]


La nivel de birfa se spunea ca soacra fostului ministru al transporturilor Miron Mitrea este(era) din Dr.Tr.Severin si proiectul eurogarii a fost aprobat pe vremea dinsului....asta poate fi o explicatie .....
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6881
Data de inscriere : 15/08/2008

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 16:56

Vin si eu cu poze facute ieri 09.08.2010 :

Vedere stradala :

Drobeta Turnu Severin (900) Picture228

Drobeta Turnu Severin (900) Picture229

Vedere linii :

Drobeta Turnu Severin (900) Picture256

Drobeta Turnu Severin (900) Picture253

Vedere interior :

Drobeta Turnu Severin (900) Picture189

Drobeta Turnu Severin (900) Picture195

Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6881
Data de inscriere : 15/08/2008

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 16:59

Drobeta Turnu Severin (900) Picture198

Drobeta Turnu Severin (900) Picture200

Drobeta Turnu Severin (900) Picture201

Drobeta Turnu Severin (900) Picture204

Drobeta Turnu Severin (900) Picture206

Drobeta Turnu Severin (900) Picture212

Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6330
Data de inscriere : 12/06/2009

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 18:33

Unde sint calatorii? scratch
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6881
Data de inscriere : 15/08/2008

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 18:48

Majoritatea erau afara deoarece dupa cum observi in pozele din interior , nu se gaseste macar un scaun sa te poti aseza.....ce sa mai zic de banci ....
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
mariuskl

mariuskl


Numarul mesajelor : 123
Varsta : 34
Localizare : Timisoara - Ghilad - Uricani
Reputatie : 5540
Data de inscriere : 25/07/2009

Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 19:26

Legat de asta, am observat si eu. In primul rand unde e acea sala de asteptare din interior si scaunele ? (Nu de alta, dar daca as avea de stat prin Severin ceva timp mi-ar placea sa stau pe un scaun si pe laptop (Nu mai vorbesc de prize in gara, ca deja e SF pentru garile din Romania).
Sus In jos
http://www.jmarius.info/
Continut sponsorizat





Drobeta Turnu Severin (900) Empty
MesajSubiect: Re: Drobeta Turnu Severin (900)   Drobeta Turnu Severin (900) Icon_minitime

Sus In jos
 
Drobeta Turnu Severin (900)
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Linia Simian (Drobeta Turnu Severin Marfuri) - Romag
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» Turnu Măgurele (908)
» Mănăstirea Turnu (201)
» Turnu Roşu (201)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: STATII DE CALE FERATA DIN ROMANIA :: STAŢII ŞI HALTE (D, E, F)-
Mergi direct la: