Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Balkanflexipass - 2009

In jos 
+7
trenulet
Lde 2100
discoid21
didi
Semaca
Ionutz
Nesebar
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6550
Data de inscriere : 05/10/2012

Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Balkanflexipass - 2009   Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Icon_minitimeVin 07 Dec 2012, 21:59

huiu_goe a scris:
Poti sa imi spui si mie te rog ce acte ti-au trebuit la granita bulgaria-serbia si serbia-muntenegru? Vreau sa merg in vara la Bar si ar fi o optiune cu trenul tinand cont ca mergem 2 persoane.

In toate tarile din zona Balcani se poate intra doar cu cartea de identitate indiferent daca sunt sau nu membre U.E. cu exceptia statului Kossovo, insa daca te uiti atent pe harta vei observa ca nu prea ai ce cauta pe-acolo mai ales cu trenul.

Se poate intra doar cu cartea de identitate in Serbia, Albania, Macedonia, Bulgaria, Grecia , Muntenegru si Bosnia Herzegovina dar in Albania spre exemplu FlexiPass nu este valabil din considerente logice, neexistand rute internationale si oricum foarte putini kilometrii de cale ferata construiti in aceasta tara.

Atentie, din cate stiu Balcan FlexiPass este valabil si in Turcia insa in Turcia nu se poate intra decat cu pasaport valabil nefiind necesara totusi vreo viza. Atunci cand alegeti sa calatoriti cu acest permis trebuie sa stiti ca in general se renteaza pentru cei sub 26 de ani si pentru cei care calatoresc mult si in special intre Serbia si Muntenegru sau in Grecia (rutele interioare sunt scumpe iar cele internationale cam lipsesc) pentru ca aici tariful este destul de piperat , in schimb de exemplu in interiorul si chiar intre statele Serbia, Bulgaria , Turcia, Macedonia si Bosnia Herzegovina tarifele de tren sunt mai mici si in functie de distanta parcursa ar putea fii mai rentabil daca va cumparati bilete chiar din tarile respective .

Este in functie de ce vreti efectiv sa faceti , sa mergeti pana in 500-600km intr-o singura tara balcanica urmand sa va opriti pentru a vizita de exemplu un oras sau sa calatoriti mai mult decat atat si mai ales international intre doua state balcanice .

Alta veste buna este ca acest pass este valabil inca de pe teritoriul Romaniei si inapoi deci nu aveti nevoie de un bilet de tren international separat dar si faptul ca este valabil si pe caile ferate de mare viteza din Turcia cu plata unor diferente .
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Balkanflexipass - 2009   Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Icon_minitimeVin 07 Dec 2012, 22:11

Eu consider ca e mult mai bine sa ai un pasaport cand pleci in tarile din afara UE , pe pasaport ti se aplica o stampila cu data de intrare pe cand pe buletin nu si e posibil sa intampini vamesi care comenteaza si sa nu te lase sa treci , deci pasaportul e sfant sa nu spun ca si la Giurgiu cand am aratat buletinul a zis vamesul daca am si pasaport ca e cel mai sigur act .

In Grecia nu se mai poate merge cu trenu deci cam degeaba e valabil acest bilet ca nu ai cum intra in acea tara , doar pe auto sau aerian adica alti bani in plus ceea ce nu renteaza din punctul meu de vedere .

In Kosovo se poate merge din Skopje , exista tren direct Skopje-Pristina , cand am fost eu in Balkani nu exista inca acest tren international , nu cred ca daca mergi in Kosovo nu te mai intorci , atat ca sunt legaturile cam proaste si biletul Balkan FlexiPass nu este valabil pe Kosovo dar nu cred ca este scump un bilet Skopje-Pristina .

Una peste alta Balkanii sunt frumosi in felul lor dar nu se compara cu Carpatii , daca la noi trecerea muntilor se realizeaza in cativa km , in Balkanii mergi prin munti sute de km , munti munti si iar munti .

Very Happy

_________________
595423Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Bdeem_8496_aBalkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Bdeem_8496_aBalkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6550
Data de inscriere : 05/10/2012

Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Balkanflexipass - 2009   Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Icon_minitimeVin 07 Dec 2012, 22:49

Karpaty a scris:
Eu consider ca e mult mai bine sa ai un pasaport cand pleci in tarile din afara UE , pe pasaport ti se aplica o stampila cu data de intrare pe cand pe buletin nu si e posibil sa intampini vamesi care comenteaza si sa nu te lase sa treci , deci pasaportul e sfant sa nu spun ca si la Giurgiu cand am aratat buletinul a zis vamesul daca am si pasaport ca e cel mai sigur act .

Very Happy

Karpaty, cred ca am iesit de mai mult de 50 de ori din tara doar cu cartea de identitate in ultimii ani si nu m-a intrebat nimeni de sanatate niciodata in tarile astea balcanice . Prezentarea cartii de identitate nu poate fi un motiv pentru care sa nu poti fi primit pe teritoriul unui stat balcanic (cu exceptia Kossovo si Turcia) daca exista relatii diplomatice in acest sens iar faza cu vamesul bulgar nu pare altceva decat o gluma buna.

Plus de asta nu cred ca se mai aplica vreo stampila pe pasaport atata timp cat se permite intrarea pe teritoriul acestor tari doar pe baza cartii de identitate, nu ar fii logic sa se intample asa .
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Balkanflexipass - 2009   Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Icon_minitimeDum 09 Dec 2012, 12:35

Am fost cu BalkanFlexi pass pina in Grecia in 2007, dar acum daca nu au treenuri internationale si ai totusi Balkan Flexi pass si ajungi in Grecia si gasesti un tren local e valabil?
Sus In jos
baiazid
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 2232
Reputatie : 6550
Data de inscriere : 05/10/2012

Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Balkanflexipass - 2009   Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Icon_minitimeDum 09 Dec 2012, 13:15

dan tm a scris:
Am fost cu BalkanFlexi pass pina in Grecia in 2007, dar acum daca nu au treenuri internationale si ai totusi Balkan Flexi pass si ajungi in Grecia si gasesti un tren local e valabil?

Da, este valabil pe tot teritoriul Greciei chiar daca nu mai exista legaturi internationale cu aceasta tara via Bulgaria . Pentru trenuri locale nu se plateste nimic insa la IC-uri sunt ceva suplimente/diferente, oricum passul este foarte bun daca luam in consideratie tarifele last minute la trenurile de rang superior destul de piperate . Intre Grecia si Italia era valabil si pentru o linie de feribot dar nu mai sunt sigur .


Ultima editare efectuata de catre baiazid in Dum 09 Dec 2012, 13:43, editata de 1 ori
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5266
Data de inscriere : 23/01/2012

Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Balkanflexipass - 2009   Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Icon_minitimeDum 09 Dec 2012, 13:28

Karpaty a scris:
Eu consider ca e mult mai bine sa ai un pasaport cand pleci in tarile din afara UE , pe pasaport ti se aplica o stampila cu data de intrare pe cand pe buletin nu si e posibil sa intampini vamesi care comenteaza si sa nu te lase sa treci , deci pasaportul e sfant sa nu spun ca si la Giurgiu cand am aratat buletinul a zis vamesul daca am si pasaport ca e cel mai sigur act .

In Kosovo se poate merge din Skopje , exista tren direct Skopje-Pristina , cand am fost eu in Balkani nu exista inca acest tren international , nu cred ca daca mergi in Kosovo nu te mai intorci , atat ca sunt legaturile cam proaste si biletul Balkan FlexiPass nu este valabil pe Kosovo dar nu cred ca este scump un bilet Skopje-Pristina .


Nu ai ce sa vezi in Kosovo

Am stat 3 saptamani in Kosovo/Pristina prin vara lui 2003
La televizor sunt doar povesti, Pristina (capitala) nu este/era deloc periculoasa.
Iar romanii, soldatii, erau undeva prin pustietate , nu erau deloc in zonele cu probleme din Kosovo.

Mai frica imi este noaptea prin Ferentari, Giulesti/Sarbi decat in Pristina.
Intr-o noapte am stat la cafe-net pana la 1-2 noaptea si pe strazi nu s-a luat nimeni de mine.

Mai rau e cu traditia lor. Vroiam sa ma imprietenesc cu o kosovara si un prieten macedonean mi-a atras atentia ca daca vorbesc cu ea prea mult, ne tinem de mana etc vor fi 2 posibilitati :

-ori o iau de sotie
-ori e vazuta de comunitate ca o fata usoara

Am mers, cu grup, cu trenul Bucuresti - Belgrad, iar din Belgrad autocar pana la Pristina.
La granita ni s-au controlat pasapoartele.

La intoarcere am mers cu o masina mica parca pana la Mittrovica (orasul impartit in 2 de un rau) , de acolo cu un autobuz pana la Belgrad. La fiecare oprire a autocarului eram atent in cala la bagaje sa nu imi dispara bagajul dar nu au fost probleme de astea prin Serbia.

Pristina e un oras f mic si are un centru pe care il faci in 5 minute pe jos.

Au o mancare foarte buna. Cea mai buna mancare (ciorba) pe care am mancat-o. Am fost pana acum in Serbia, Kosovo, Bulgaria si Turcia.

p.s. daca e cineva tentat sa mearga la Pristina ii arat eu orasul Very Happy
Au preturi f bune la bijuterii, mancare si mai ales prajituri .... ce prajituri aveau Very Happy (mie nu prea imi plac prajiturile dar aici sunt extraordinare)
Sus In jos
Continut sponsorizat





Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Balkanflexipass - 2009   Balkanflexipass - 2009 - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Balkanflexipass - 2009
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» ZILELE FEROVIARE 2009 BUCURESTI-ROMANIA 6-8 OCTOMBRIE 2009
» Medgidia 04 aprilie 2009
» Babeni - Alunu 17.08.2009
» Fetesti 15.02.2009
» Locomotive CFR 2009

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: