Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Mersul trenurilor la T.F.C.

In jos 
+75
Katalyn
dan tm
marius664
Katalin4653
stefan_br
mielutu zburator
impuls
gabrielcr
buldozer2
Radu Tudor
IonutCFR2009
Andrey_tm
Ciprian
roadster
cristy79
vatmanul
eu
kido
George1000
blueeyed
rizelgeorgel2004
Radu.B
allred
Spartan1948
Vlad Singeorzan
baiazid
tudor_vl
dexter23
Adirmvl
Radu
get.
Rarau
pety
Luna
AndiCFR
razvan - trenuri
transferoviarcalatori
boldalexandru
membru inactiv
Caravelle_Zg
Grigor
orestte
M.I.C.I.
AlexD
popovici
soulcage
DUAL
nenuandrei
ATM
Dr2005
decward
Adrian78
vrabieionut
Vitosa
clauadrian24
Marius Iulian
jionutz
lovekomotive
cristi ar
cont dezactivat .
cortexedge
MariusM
Norbi
didinul
mureseanu_976
Felix
razwy
pisti91
Razvan
Nesebar
cristi CFR
opreac
srazvi
ionutz72
COSTACHE MIHAIL
79 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 31 ... 41  Urmatorul
AutorMesaj
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 12:25

Pai pe 304 numai TUI e 460lei la o cursa, ar cam trebui sa vanda bilete de 1000lei la cursa ca sa nu mearga in pierdere...la 7 lei biletul ar trebui sa aiba 66 de calatori pe cursa numai sa scoata TUIul...
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 14:16

karpaty a scris:
In prezent stiu ca au 2 DH2 inchiriate la Regiotrans care fac servici pe 406 Bistrita-Ludus , am mai auzit ca ar mai fi 2 DH2 la Remarul care inca nu au iesit pe traseu . In zona Ploiesti ei au spus ca vor opera pe Slanic cu 4 trenuri plus 2 la Bucuresti deci ar fi cam 6 , din cele 4 care merg la Ploiesti 2 au zis ca vor merge spre Maneciu adica Slanic-Ploiesti-Maneciu . Tot de la noul mers au mai spus ca vor sa bage si trenul Cluj-Bucuresti , probabil aceasta cursa va fi facuta cu VT 614 . Ramane de vazut ce va fi si ce hotarasc cum impart materialul rulant , probabil au ceva planuri de a mai achizitiona si alte DH2 asta daca or mai fi , cert este ca pe Maneciu nu vor baga multe curse pentru ca acolo vor opera cu plata TUI si daca trenurile nu vor fi pline atunci nu le vor convine sa plimbe trenurile cu 50% grad de ocupare , chiria este extrem de mare pentru 304 si nu cred ca o va inchiria .


Ce spui tu Karpaty? Cluj-Bucuresti la TFC? Very Happy Stii si pe unde o sa mearga?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 15:29

Da , ei asa ar vrea sa bage aceasta cursa , inca nu e sigur ca va fi sau nu de la noul mers , nu stiu pe unde va merge , eu le-am sugerat ruta : Cluj-Copsa Mica-Sibiu-Brasov-Buc cu plecare din Cluj pe la 18 dar ei vor decide ora si ruta .

_________________
595423Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Bdeem_8496_aMersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Bdeem_8496_aMersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 17:59

karpaty a scris:
Da , ei asa ar vrea sa bage aceasta cursa , inca nu e sigur ca va fi sau nu de la noul mers , nu stiu pe unde va merge , eu le-am sugerat ruta : Cluj-Copsa Mica-Sibiu-Brasov-Buc cu plecare din Cluj pe la 18 dar ei vor decide ora si ruta .

Dar au automotoare cu o autonomie suficent de mare pentru o cursa atat de lunga?

Sper sa mearga prin Sibiu-Valcea-Piatra Olt-Pitesti-Bucuresti, sau macar Sibiu-Valcea-Caracal-Bucuresti...
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 18:21

Daca vor intra pe ruta asta(Buc-Cluj) mai mult ca sigur nu vor intra cu automotoare...
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8480
Data de inscriere : 19/04/2009

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 18:26

Cel mai bine ar fi daca introduc cursa Cluj - Bucuresti sa fie pe urmatoarea ruta:
Cluj Napoca - Dej Calatori - Beclean pe Somes - Deda - Siculeni - Brasov - Ploiesti - Bucuresti! Pe acest traseu nu-mi aduc aminte sa fi fost pana acum un asemenea tren.
Sus In jos
dexter23




Numarul mesajelor : 32
Varsta : 35
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4947
Data de inscriere : 06/12/2010

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 18:32

Solutia simpla pentru Bucuresti - Cluj este un tren care sa acopere intervalul neacoperit cu plecare din Bucuresti in jurul orei 22-23, iar pentru retur o plecare pe la ora 13.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 18:55

AlexD a scris:
Daca vor intra pe ruta asta(Buc-Cluj) mai mult ca sigur nu vor intra cu automotoare...

Si atunci sa mearga pe la Sighisoara? Chiar si cu o electrica in loc de diesel, nu i-ar costa mult mai mult decat daca ar avea undeva o statie de alimentare?
Sus In jos
AlexD
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat
AlexD


Numarul mesajelor : 3607
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8503
Data de inscriere : 09/01/2011

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeVin 24 Aug 2012, 19:12

Un VT 614/624 cu plinurile de motorina facute poate parcurge 900-1000km, dar aceste automotoare sunt construite pentru curse de maxim 100-120km, ca le folosim noi mai mult asta e alta problema.
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5266
Data de inscriere : 23/01/2012

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeSam 25 Aug 2012, 00:06

INTARZIERI

.Datorita temperaturilor ridicate trenurile Transferoviarcalatori pot circula cu intirzieri de 5 - 30 min. din cauza limitarilor de viteza introduse de Companiile de Infrastructura.

Va cerem scuze pentru neplacerile aduse din acest motiv.

Trenul 15209 Bucuresti Buzau azi 24.08.2012 intirziat 20 min. datorita limitarilor de viteza pentru caldura

Trenul15264 Nehoiasu - Buzau azi 24.08.2012 intirziat 25 min. datorita limitarilor de viteza pentru caldura

Trenul 15261 Buzau - Nehoiasu azi 24.08.2012 intirziat 20 min.datorita limitarilor de viteza pentru caldura
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5266
Data de inscriere : 23/01/2012

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeSam 25 Aug 2012, 00:32

karpaty a scris:
Da , ei asa ar vrea sa bage aceasta cursa , inca nu e sigur ca va fi sau nu de la noul mers , nu stiu pe unde va merge , eu le-am sugerat ruta : Cluj-Copsa Mica-Sibiu-Brasov-Buc cu plecare din Cluj pe la 18 dar ei vor decide ora si ruta .

Norbi
Cel mai bine ar fi daca introduc cursa Cluj - Bucuresti sa fie pe urmatoarea ruta:
Cluj Napoca - Dej Calatori - Beclean pe Somes - Deda - Siculeni - Brasov - Ploiesti - Bucuresti! Pe acest traseu nu-mi aduc aminte sa fi fost pana acum un asemenea tren.


Si eu mi-as dori ca Norbi, insa, daca dureaza prea mult pe Siculeni merge si o alta ruta.
Vad ca trenurile CFR , pe Sighisoara, fac 9 ore. Cat ar face pe Sibiu/Siculeni?


Daca ar merge pe Deda ar putea face legatura si cu Targu Mures unde au alt tren (Targu Mures- Cluj)
in Beclean s-ar putea cobori pentru Salva/Vatra Dornei
in Beclean ar fi bine sa ajunga la ora 17 pentru R de Sighet, Bistrita, Ilva Mica
in intervalul orei 17 nu vine nimic de la Brasov.
La ora 8.30 e IR 366 de la Brasov, urmatorul e la 0.30, 2.30, 4.00, 5.50

Deci cred ca ar fi bine daca ar pleaca in jur de ora 9 din Bucuresti




la Cluj se pleaca de la ora 6.15 (prea devreme parerea mea) si 13.15, deci ora 9-10 ar fi cea mai buna

Karpaty pe ruta ta nu e extrem de tarziu?
18 + 9 h => 3 dimineata Bucuresti? Eu l-as pune la ora 8 plecare din Cluj pe traseul tau. La 8.40 are CFR tren spre Deva-Craiova-Bucuresti iar la 10.30 are Cluj-Sighisoara-Bucuresti
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeSam 25 Aug 2012, 00:47

Ţinând cont de cererea de pe Bucureşti - Cluj, ar putea să circule liniştit pe ruta ,,normală" (Bucureşti - Braşov - Mediaş - Cluj).
Din Cluj ar putea să plece ziua, să zicem în jur de 12 - 13, iar din Bucureşti la ora 22:00 ar fi de vis, mai ales că 1631 e mereu ,,sold out", mai ales în sezon când vine full de la Constanţa.
Ca puncte de oprire, ar trebui să oprească la: Bucureşti Nord, Ploieşti Vest, Câmpina, Comarnic, Sinaia, Buşteni, Azuga, Predeal, Braşov, Sighişoara, Dumbrăveni, Mediaş, Blaj, Teiuş, Aiud, Războieni, Câmpia Turzii, Cluj.

Dacă decid să îl facă IR, având în vedere că materialul rulant nu prea permite asta, ar trebui să oprească doar la Bucureşti, Ploieşti Vest, Sinaia, Buşteni, Predeal, Braşov, Sighişoara, Mediaş, Teiuş, Câmpia Turzii şi Cluj.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5266
Data de inscriere : 23/01/2012

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeSam 25 Aug 2012, 00:55

karpaty a scris:
In prezent stiu ca au 2 DH2 inchiriate la Regiotrans care fac servici pe 406 Bistrita-Ludus , am mai auzit ca ar mai fi 2 DH2 la Remarul care inca nu au iesit pe traseu . In zona Ploiesti ei au spus ca vor opera pe Slanic cu 4 trenuri plus 2 la Bucuresti deci ar fi cam 6 , din cele 4 care merg la Ploiesti 2 au zis ca vor merge spre Maneciu adica Slanic-Ploiesti-Maneciu . Tot de la noul mers au mai spus ca vor sa bage si trenul Cluj-Bucuresti , probabil aceasta cursa va fi facuta cu VT 614 . Ramane de vazut ce va fi si ce hotarasc cum impart materialul rulant , probabil au ceva planuri de a mai achizitiona si alte DH2 asta daca or mai fi , cert este ca pe Maneciu nu vor baga multe curse pentru ca acolo vor opera cu plata TUI si daca trenurile nu vor fi pline atunci nu le vor convine sa plimbe trenurile cu 50% grad de ocupare , chiria este extrem de mare pentru 304 si nu cred ca o va inchiria .


Ar fi bine ca pe Maneciu/Slanic sa fie un tren vineri seara cu legatura la trenul lor R 15209 ce ajunge la 18.30 in Ploiesti Sud de la Bucuresti

iar duminica sa mai bage un tren de la Buzau care sa ajunga pe la 20.30 in Bucuresti si sa aibe legaturi bune cu Nehoiasu, Slanic, Maneciu

iar (cel putin) sambata dimineata sa aibe un tren Bucuresti - Ploiesti (Buzau) cu plecare din Bucuresti la 8.15 la 9 ar ajunge in Ploiesti Sud si de aici legatura la Slanic/Maneciu astfel , cel putin pe Slanic, acest tren ar putea duce turisti pentru salina sambata dimineata.


Revenind la trenul Bucuresti - Cluj va fi regio sau IR?
daca e la ora 8.30-9.00 si e Regio va fi extrem de bun pentru cei ce vor la munte. Alte R spre Brasov sunt la 6.30 si ora 14.00
A, acum observ Very Happy , daca pleaca la 9 pana la Brazi pot merge impreuna SAU daca e cu vagoane, trenul de Cluj pleaca pe traseul asta
Bucuresti - Ploiesti Sud - Ploiesti Vest - Brasov - Beclean - Cluj
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3168
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7992
Data de inscriere : 26/05/2011

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeSam 25 Aug 2012, 01:06

Daca va fii IR va avea aer conditionat?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitimeSam 25 Aug 2012, 01:56

Eu stiu ca nu va fi cu vagoane , cel putin asa au spus ca nu au in plan sa achizitioneze vagoane deci tot cu automotor va fi facut daca va fi bagat si cel mai probabil cu VT-614 , ei au 2 astfel de motoare deci au cu ce sa opereze . Rangul trenului va fi Regio ca si pret dar mersul va fi de IR cum de altfel au si celalalte trenuri intre Cluj-Oradea/Bistrita/Tg.Mures/Caransebes .

Traseul ales de mine si propus adica sa circule pe ruta Cluj-Copsa-Sibiu-Brasov-Buc si plecarea din Cluj pe la 18-19 face ca acest tren sa treaca prin Sibiu pe la orele 23 si asta ar fi perfect pentru ca tren de seara din Sibiu pentru Bucuresti la CFR nu mai exista in prezent , durata calatoriei pe aceasta ruta va fi putin mai mare pe la 10 maxim 11 ore deci ar ajunge in Buc. dimineata pe la 5 . Din Bucuresti in cursul zilei poate sa faca o cursa spre Galati de exemplu dus-intors iar seara pe la 22 sa plece spre Cluj la fel prin Sibiu si astfel se realizeaza si legatura Bucuresti-Sibiu de seara mai ales ca seara nu ai cu ce merge la Sibiu , nici tren nici autocar nimic , eu unu asa as alege ruta Cluj-Buc-Cluj pentru TFC acum ei aleg ce vor face .

_________________
595423Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Bdeem_8496_aMersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Bdeem_8496_aMersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Continut sponsorizat





Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Empty
MesajSubiect: Re: Mersul trenurilor la T.F.C.   Mersul trenurilor la T.F.C. - Pagina 21 Icon_minitime

Sus In jos
 
Mersul trenurilor la T.F.C.
Sus 
Pagina 21 din 41Mergi la pagina : Înapoi  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 31 ... 41  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Mersul Trenurilor 2016/2017
» Mersul trenurilor 2012-2013 (3)
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» Mersul trenurilor 2009-2010 la Regiotrans
» COLECTIA ,,MERSUL TRENURILOR DE CALATORI"

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: TRANSFEROVIAR CALATORI-
Mergi direct la: