Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Inteligenţa artificială la calea ferată

In jos 
+2
Adrian78
SMDS
6 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime20.06.20 14:22

SMDS a scris:
Dr2005 a scris:
Toate depourile care au astfel de locomotive descarcă în laptop sau PC (cu un cablu de ţ'şpe m) datele din locomotivă.
Perfect! Multumesc mult de raspuns! Very Happy

La cele fara ICOL se descarca consumul de energie din ICL si datele din IVMS. La cele cu ICOL se descarca mai multi parametrii.. Si mai sunt cateva clasice modernizate cu instalatie de diagnosticare..
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime22.06.20 9:05

Adrian78 a scris:
SMDS a scris:

Perfect! Multumesc mult de raspuns! Very Happy

La cele fara ICOL se descarca consumul de energie din ICL si datele din IVMS. La cele cu ICOL se descarca mai multi parametrii.. Si mai sunt cateva clasice modernizate cu instalatie de diagnosticare..

Multumesc mult pentru raspunsuri! Very Happy

Am sa ii scriu SCRL-ului legat de ce vreau sa fac, ei o sa imi dea mai multe informatii.
Ce imi propun eu sa fac este sa creez un AI care sa estimeze cand va ceda o componenta, fie ca e motorul termic sau m.e.t. sau stiu eu... orice componenta cata vreme primeste date despre componenta x.

O sa fie o treaba curioasa, pentru ca nu stiu ce o sa invete AI-ul din datele primite. Cum am zis, eu imi propun sa invete un lucru, dar poate (si sper eu) vede mai multe.
Adica doar din consumul de combustibil, poate intelege:
a) consum mai mare datorita uzurii motorului
b) consum mai mare datorita uleiului uzat
c) consum mai mare datorita m.e.t-urilor uzate

Pentru mine, mina de aur ar fi sa inteleaga ca poate optimiza consumul de combustibil si ce am sa fa fac, am sa iau orice date imi da locomotiva, am sa le pun toate intr-un fisier csv, am sa codez Tensorflow sa urmareasca toate coloanele si il las 1 saptamana sa traga concluzii.
Dupa 1 saptamana de antrenare, am sa il pun sa imi prezica, ce valori vor inregistra senzorii dupa 1 saptamana/1luna/1 an de utilizare. Iar predictia asta va fi specifica pentru 1 locomotiva.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime22.06.20 10:04

Există un studiu cu privire la creşterea consumului datorată restricţiilor de viteză: http://www.agir.ro/buletine/1023.pdf

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime22.06.20 11:01

SMDS la ce troace au ramas la noi nu o sa isi bate nimeni capul sa implementeze asa ceva
Cand au venit Duewaggurile aveau tot felul de protectii ca sa protejeze motorul a venit romanul a tras o punte si le-a anulat iar rezultatele se vad ..
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime22.06.20 15:36

Adrian78 a scris:
SMDS la ce troace au ramas la noi nu o sa isi bate nimeni capul sa implementeze asa ceva
Cand au venit Duewaggurile aveau tot felul de protectii ca sa protejeze motorul a venit romanul a tras o punte si le-a anulat iar rezultatele se vad ..

Imi bat eu capul. Eu pentru proiectele astea, nu castig financiar nimic, doar experienta si niste proiecte super pe care le trec in CV.
Ca CFR (indiferent de filiala/regionala) nu vrea si le place sa ramana in trecut, treaba lor, dar mie CFR-ul mi se pare o sursa nesfarsita de inspiratie.

Adica efectiv atat de ramasi is in urma cu tehnologiile, ca lasa mult, foarte mult, loc de imbunatatiri.
Exemplu: proiectul de AI cu detectia semnalelor.
Am pus proiectul pe un grup suedez, mai mult ca parere. Au venit niste intrebari foarte pertinente: de ce ar fi nevoie de asa ceva cand ai deja IGBT si alte sisteme digitale.
Raspuns: In anul domnului 2020, CFR inca foloseste semnale mecanice, iar viteza medie (la calatori) e 45kmh (estimativ). oricum o viteza mica, viteza care imi da suficient timp la dispozitie sa detectez din imagini un semnal. La cai ferate de mare viteza nu mai ai semnale si si daca ai avea, viteza e prea mare ca sa reactioneze rapid AI-ul.

Pentru tarile vestice, digitalizarea e atat de inradacinata, incat nu mai ai unde si ce sa inovezi. In est, tehnologiile is vechi si lasa mult loc de imbunatatire. Iar unde este loc de asa ceva, este potential, parerea mea. Si deja am interviuri interesante...
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18079
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23458
Data de inscriere : 05/10/2010

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime22.06.20 19:04

Viteza aia mica de 45km/h nu o amesteca cu semnalizarea nostra cu indusi pentru ca aceasta permite viteze pana la 160 km/h destul de mult fata de ce permite infrastructura noastra..
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime22.06.20 19:35

Adrian78 a scris:
Viteza aia mica de 45km/h nu o amesteca cu semnalizarea nostra cu indusi pentru ca aceasta permite viteze pana la 160 km/h destul de mult fata de ce permite infrastructura noastra..

N-am sa ma leg, e oricum o viteza relativa. Cert este ca la viteze de peste 160 nu mai e suficient de rapid AI-ul ca sa poata detecta semnale mecanice si luminoase.
Saptamanile astea testez local o varianta a AI-ului cu viteze "simulate" pe video, iar la 160 cam da rateuri. Mai am de facut niste imbunatatiri.
Adica na ... hai fie... l-as putea face sa mearga si la viteze mari de 160+, dar trebuie filmare in 60fps, costul procesarii e prea mare, si nu am un CPU chiar asa puternic pe laptop.
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime21.07.20 19:37

Dupa multiple incercari si agonisiri, am ajuns la un prototip....
Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 4210
Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 20410
Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 0310

Identifica semnalele, dar vai inca cate altele identifica ce n-ar trebui. In principiu asta e efectul secundar al unei baze de date nestandardizate.
Cand am creat baza de date, am incercat sa ma inspir de la cele create pentru masini autonome, dar la cate combinatii de semnale luminoase exista la calea ferata, in mod clar nu e un design reusit si va trebui sa ma gandesc la niste alternative viabile...
O alta chestie aiurea ii ca, avand 204 semnale unice, ii trebuie enorm AI-ului sa determine intr-o singura imagine cate semnale apar. Pentru doar 1 imagine sta vreo 5 secunde, ceea ce e neacceptabil, in mod normal trebuie sa termine in vreo 80-200ms.
Deci da... mai e de lucru pe el Smile

ps. Imaginile de referinta nu imi apartin, sunt luate de pe forum, de la sectiunea semnale.
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime21.07.20 20:42

Pana perfectionezi tehnologia, nu ar ajuta sa ai imagini cu toate semnalele de pe o sectie? Ceva de genul cum parcurg si mecanicii sectia inainte de a incepe sa faca de serviciu pe ea, pentru a o cunoaste.
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime21.07.20 21:22

Adirmvl a scris:
Pana perfectionezi tehnologia, nu ar ajuta sa ai imagini cu toate semnalele de pe o sectie? Ceva de genul cum parcurg si mecanicii sectia inainte de a incepe sa faca de serviciu pe ea, pentru a o cunoaste.

Da, ar fi FOARTE util sa am poze cu toate semnalele de pe o sectie, in toate conditiile meteorologice bineinteles.
Dar un AI nu invata precum noi oamenii Smile
Da, se poate crea sa se specializeze pe o anumita sectie, dar nu e tocmai viabil. Odata ce invata o anumita sectie si il muti pe alta o sa fie blocat complet.
Neuronii in asa fel isi vor forma conexiunile incat vor intelege ca pe o sectie X exista o anumita ordine de semnale, in vreme ce daca il muti pe alta, o sa iti dea niste rezultate total aiurea ca el se asteapta sa apara anumite curbe/declivitati, sa apara anumite semnale care nu mai apar si atunci se intampla 2 lucruri:
a) intelege ceva semnale dar cu un procentaj de acuratete foarte mic
b) nu intelege nimic, nu face nimic, nu augmenteaza in vreun imaginile

A doua varianta fiind mai plauzibila.
Si asa am observat ca in foarte multe imagini, el vede verdeata ca fiind un semnal (exemplu imaginea 3) in care zice:
16: 96.20% (16-cod semnal, 96.20-cat de sigur e AI pe un anumit semnal)

Ca si codificare interna, 16 este pentru mine:
Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 13710

Bine, nu doar 1 poza, ar fi mult prea putine date ca sa invete, dar vreo 300 poze cu semnalul acela:
Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 13711
Din moment ce el vede cer si verdeata in poza ca fiind semnal inseamna ca in baza mea de date, am pre amulte poze cu semnalul respectiv in care apare cerul si verdeata, in consecinta, trebuie sa diversific setul de imagini, ca AI-ul sa se focuseze pe semnal si nu pe cer/vegetatie.
Da, atat de prost e un AI si da, atat de usor poate fi pacalit.
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: CFR 2.0 Beta 1   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime23.07.20 8:28

Am zis sa testez AI-ul pe o filmare, totusi, sa vad cum se comporta.
Rezultat: groaznic.



Dar... pentru un Beta 1... e ok-ish, macar am identificat problemele ce le pot fixa.
Asa ma bate un gand ca in versiunea Release sa fac un AI-view cum au masinile Tesla Model S in bord...
gen:
http://o.aolcdn.com/dims-shared/dims3/GLOB/crop/1400x800+0+0/resize/1600x914!/format/jpg/quality/85/http://o.aolcdn.com/hss/storage/midas/2977b6871bfa3a5b80a9f30533518096/204146160/0801_modelX-37.jpg
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: FIlmare 50-60fps   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime23.08.20 17:59

Salut!
Stiti careva cumva, vreo filmare cabview din Romania de 50-60fps? Nu conteaza ca e 4k, 1080 sau 720p, mai degraba ma intereseaza sa aiba fps mare.
Intreb pentru ca imi trebuiesc niste secvente de filmare sa testez versiunea optimizata a algoritmului creat de mine.
30fps are un efect de blur prea accentuat si afecteaza eficienta AI-ului.
Multumesc mult!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12900
Data de inscriere : 06/04/2012

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime23.08.20 18:08

Ia vezi, nu gasesti nimic pe aici? https://trenuletz.forumz.ro/t1506-filmari-dps-romania
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime24.08.20 0:09

Adirmvl a scris:
Ia vezi, nu gasesti nimic pe aici? https://trenuletz.forumz.ro/t1506-filmari-dps-romania
Multumesc pentru raspuns!
Uite, ca nu le-am vazut. Arata chiar bine filmarile. Probabil foloseste un aparant de fotografiat mai profesionist. Sper sa nu se supere ca am sa ii folosesc secvente din clipuri in scop de antrenare/testare AI.
Sus In jos
SMDS

SMDS


Numarul mesajelor : 442
Varsta : 30
Localizare : Cluj Napoca
Reputatie : 2172
Data de inscriere : 30/08/2019

Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime25.08.20 17:56

In primul rand, multe multumiti lui @DPS pentru acordul de a-i folosi segmente de filmare pentru testare si pentru tot suportul din partea comunitatii. Va multumesc mult!

Revin pe moment doar cu un preview cu varianta Beta 2 a algoritmului:
Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Dps11

Pentru Beta 2 a trebuit defapt sa fac multe modificari: o retea neuronala noua (YOLOv4), o baza de date noua, respectiv o functionalitate noua (detectia sinei).
Mi s-a parut foarte tare idea de a avea un AI-view, fundal negru, sina desenata in rosu si semnalele detectate.
Nu arata cine stie ce, pentru asta imi cer eu iertare, nu sunt designer de UI, dar in fine... conceptul conteaza.
Sper saptamana asta sa vin si cu un videoclip, daca nu, ramane pe saptamana viitoare, depinde cum pot.
Toate cele bune!

ps. s-ar putea sa iasa ceva articol stiintific din proiectul asta...
Sus In jos
Continut sponsorizat





Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Empty
MesajSubiect: Re: Inteligenţa artificială la calea ferată   Inteligenţa artificială la calea ferată - Pagina 3 Icon_minitime

Sus In jos
 
Inteligenţa artificială la calea ferată
Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» CFM-Moldova
» Ciudați pe calea ferată
» Calea ferată Brașov-Satulung
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» Infrastructura

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: