Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 CFI Moroeni - Ialomicioara

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitimeLun 10 Feb 2020, 13:32

Nu am gasit mare lucru despre aceasta cale ferata ale carei vestigii le-am gasit recent pe teren, in cautarea portalului sudic al tunelului Izvor.

Avea o lungime de ~12km si cred ca era folosita pentru transportul pietrei pentru fabrica din Fieni. la capatul ei nordic, pe valea Carpenisului, erau doua cariere de piatra.

Iata traseul reconstituit in Google Earth:

CFI Moroeni - Ialomicioara Traseu10

Apare si pe hartile sovietice 1:50.000, L-35-099-B si L-35-100-A:

http://www.geo-spatial.org/download/hartile-sovietice-50k

Se vede traseul pe malul opus soselei:

CFI Moroeni - Ialomicioara 20200210

La aceste coordonate (45°16'59.07"N/25°30'24.06"E) sint culeele unui pod:

CFI Moroeni - Ialomicioara 20200211

Aceste culee apar in reportajul TVR despre tunelul Izvor. Spune citeva vorbe si Radu Belu in reportaj insa vreau sa clarific ca NU au nici o legatura cu tunelul in afara faptului ca sint la vreo 300m de locul unde presupun ca era portalul sudic.

De la acest pot, inspre nord se vede clar rambleul:

CFI Moroeni - Ialomicioara 20200212

Vedere inapoi, spre sud:

CFI Moroeni - Ialomicioara 20200213

Traseul continua spre nord cu o bucla la stinga si o trecere peste sosea (sau pe dedesubt mai degraba). Rambleul a fost intre timp luat de ape:

CFI Moroeni - Ialomicioara 20200214

Am atasata o mica harta explicativa:

CFI Moroeni - Ialomicioara Detali11

Ca tot am pomenit de tunelui Izvor, am gasit pe youtube un filmulet facut de un cetatean ce sustinea ca a gasit intrarea in tunelul Izvor. Ne arata o structura boltita de caramida si zicea "cine o avea curajul sa patrunda acolo". Spre marele meu amuzament, coborind din masina intr-o parcare de pe marginea drumului, prima chestie pe care am vazut-o pe malul apei era aceasta "intrare" in tunel. Ca sa nu mai propagam toate bazaconiile pe internet, iata o poza cu ea:

CFI Moroeni - Ialomicioara Fundat10

E o biata fundatie de caramida iar pe acolo ar putea cel mult sa intre un ciine, nici vorba de altceva.



Sus In jos
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6334
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11466
Data de inscriere : 03/11/2010

CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: Re: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitimeLun 10 Feb 2020, 14:14

La Moroeni aceasta linie se unea cu linia ingusta ce vine dinspre Pucheni si ajunge in incinta fabricii de ciment Fieni ?
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: Re: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitimeLun 10 Feb 2020, 15:06

Da, exista atunci inca un pod in amonte de cel rutier din Pucheni. Se vad toate trei pe harta sovietica:

CFI Moroeni - Ialomicioara Moroie10

PS: hahahaa, acum am gasit pe youtube o noua filmare facuta chiar ieri de acelasi ins cu bazaconia cu tuneul-fundatie. Bine ca nu ne-am intilnit pe acolo. Dupa pseudonim pare a fi radioamator. Astia in general sint oameni isteti insa...Smile
Nu pun linkul ca sa nu ii fac trafic anapoda insa imi pare rau ca youtube-ul serveste drept mijloc de propagare a prostiei.

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12478
Data de inscriere : 16/07/2014

CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: Re: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitimeLun 10 Feb 2020, 18:33

Am vazut ceva dar nu are nici o logica. Acolo a fost o cladire care tinea de calea ferata.Cred.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: Re: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitimeMar 11 Feb 2020, 11:40

Si referitor la Tunelul Izvor: au spus ca avea 5918m lungime insa daca ar fi fost in aliniament (asa parca imi amintesc si nu vad motivul sa nu fie asa) socoteala nu imi iese nicicum. Daca masuram in Google Earth sau in aplicatia geomil de la portalul cunoscut din Sinaia un segment de aceasta lungime, punctul corespunzator portalului sudic iese dincolo de valea Ialomicioarei sau traseul intersecteaza inutil valea unui afluent de pe partea stinga:

CFI Moroeni - Ialomicioara Lungim10

Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12478
Data de inscriere : 16/07/2014

CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: Re: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitimeMar 11 Feb 2020, 11:43

Undeva in arhive, la Bucuresti, trebuie sa fie proiectul.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: Re: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitimeLun 20 Iul 2020, 18:39

Cea mai probabila localizare a portalului tunelului Izvor este in zona aceea marcata de mine cu "Platforma". Este un loc plat complet ne-natural ce nu putea fi decit organizarea de santier. In teren mi s-a parut "suspecta" o mica vale umbrita aflata la NV de aceasta platforma aflata cam in dreptul curbei strinse de cale ferata de pe malul celalalt.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: Re: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitimeMier 29 Iul 2020, 11:36

Iata drumul catre locul unde trebuie cercetat mai indeaproape, cu podul peste afluentul ce vine de la est:

CFI Moroeni - Ialomicioara 20200217

Drumul face o curba la stinga iar platforma e dupa pod, pe dreapta. Iata:

CFI Moroeni - Ialomicioara 20200216

Mergind insa pe drum inca vreo 50m, in partea dreapta exista aceasta mica vale sau fost drum forestier ce se vede in dreapta imaginii:

CFI Moroeni - Ialomicioara 20200215

Coordonate: 45°17'6.19"N/25°30'33.96"E
Sus In jos
Continut sponsorizat





CFI Moroeni - Ialomicioara Empty
MesajSubiect: Re: CFI Moroeni - Ialomicioara   CFI Moroeni - Ialomicioara Icon_minitime

Sus In jos
 
CFI Moroeni - Ialomicioara
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» CFI Fieni - Moroeni
» LINIA DE MOCANITA FIENI-PIETROSITA-MOROENI

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: