Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Empty
MesajSubiect: Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste   Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Icon_minitimeDum 07 Iul 2019, 02:51

Saptamana aceasta am efectuat o lunga calatorie de 2500 de km, mult visata. Aveam posibilitatea calatoriei cu avionul Amsterdam - Bucuresti, dar pentru ca vroiam sa ma opresc o zi la Budapesta si una la Brasov, am ales trenul. Fiind legat de ora de plecare (dupa 12.00 PM) si de un tarif cat mai mic (biletul mi-a fost decontat pana la o anumita suma), am cumparat toate biletele cu 3 saptamani inainte, bilete separate.
Asadar, am plecat din Amsterdam pana la Frankfurt la ora 14.38.
   Cateva cadre din Amsterdam


Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_135235_zpstos1gh9l

Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_135242_zpstsvxxadh

Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_135537_zpsfadyitmb
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_135544_zpsajuo0bba
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_140229_zpsnotktduf
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_140257_zpsy7pxgf2q

Deoarece am avut 50 kg de bagaj cu mine, nu am putut face mai multe fotografii. Garile erau arhipline. Cateva cadre din Frankfurt, unde am schimbat trenul. Am avut 23 minute pauza, am intarziat 15, dar si trenul de legatura care venea de la Dusseldorf a avut tot atata intarziere.

Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_184516_zpshqsmcrig
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_184552_zpstkvbhch8
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190701_175244_zps6btszry2


  Viteza de croaziera a fost mai tot timpul 140 km/h, cu cateva exceptii intre Koln si Frankfurt si intre Frankfurt si Munchen, unde viteza a ajuns pana la 300 km/h. In Nuremberg trenul s-a defectat, si toti pasagerii am fost mutati in alt tren, la acelasi peron - linia alaturata. Am ajuns la Munchen cu o ora intarziere, avand doar 15 minute pentru a schimba peronul la trenul de Budapesta.
  Distanta Amsterdam - Munchen (asemanatoare Constanta - Satu Mare) am parcurs-o in 7 ore 30 min, + 1 ora intarziere.
  Biletele in trenurile DB sunt verificate pe baza unui cod de bare scanat. In trenul Munchen - Budapesta trebuie fizic date insotitorului de cuseta, care stie doar Maghiara si Germana. Trenul era plin de turisti francezi si englezi. Am avut cuseta de 6, desi vagonul era nou totul este foarte inghesuit. Am ajuns la Budapesta cu o intarziere de 30 de minute, datorata unei stationari de 3 ore + in Salzburg. Total Munchen - Budapesta 10 ore 30.
   Din Budapesta am continuat cu trenul Dacia de la 23.10, cum am urcat era plin de minoritari pusi pe cearta, mergeau la .....Bucuresti. Am avut politie in tren pana la Szolnok, unde deja aveam o ora intarziere. La Arad alta trupa de minoritari, lasati de nasi sa calatoreasca fara bilet pana la Bucuresti (ziceau ca sa vanda nasilor telefoanele si sa ii lasa asa sa calatoreasca). Compunerea trenului a fost Vagon 1 - salon albastru, toata noaptea cu lumina in ochi, Vagon 2 (unde m-am mutat la granita) - vagon compartimentat rosu model 1995, extraordinar de infect, apoi cuseta si doua de dormit. A fost cea mai mizerabila calatorie din viata mea, 16 ore pana la Brasov, avand 2 intarziere.
   Timpii de parcurs - Arad - Deva 3 ore 30, Sighisoara - Brasov 3 ore....Ca noutati, nu mai exista racordul Coslariu, se lucreaza la el dar este ca si...inexistent. Cred ca mai dureaza luni de zile pana este gata. Toate trenurile dinspre Alba Iulia spre Sighisoara rebruseaza in Teius. Pana la Medias se pare ca doar un singur fir este circulabil, cu viteza oscilanta. Restrictii peste restrictii chiar si pe linia noua. Calatoria a fost mai exact un dezastru.
    Din Brasov, am calatorit a doua zi cu Regio Calatori la 5.00 pana la Ploiesti vest 7.10, cu schimbare la TFC Ploiesti 8.15 - Targoviste 9.47.   Linia Ploiesti - Targoviste este praf, cu restrictie de 10 la Bucsani, si 30 de la Adanca pana la Targoviste Nord. 10 minute intarziere.   Bonus, un tunel natural

Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste IMG_20190704_090332_zpslgzi7n8o
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Munchen%20Budapest_zpss5bvg3gs
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Amsterdam%20-%20Munchen_zpsx3jd6rve
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Ticket%20Budapest%20-%20Brasov%202_zpsnve7fz5e
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23452
Data de inscriere : 05/10/2010

Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste   Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Icon_minitimeDum 07 Iul 2019, 12:11

100 de euro biletul la ICE cls 1 si nu e cel mai grozav confort..
Am prins si eu pe Dacia minoritari si stateau intrun compartiment cu usa deschisa si mirosea ca dreaq cred ca compartimentul ala e compromis de miros..
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste   Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Icon_minitimeDum 07 Iul 2019, 15:39

Apropo de 100 de euro la clasa 1, optiunea cealalta era 89 de euro la clasa a 2-a, de unde trebuia sa cumperi si locuri cu 2 x 4.5 euro. Ajungeai la 98 de euro clasa a 2-a. Daca iei la clasa 1, locurile sunt automat incluse in bilet.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste   Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste Icon_minitime

Sus In jos
 
Calatorie Feroviara Amsterdam - Targoviste
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Calatorie Amsterdam - Bucuresti
» Calatorie Oradea - Targoviste
» Discutii generale despre transport II
» Calatorie feroviara Baia Mare - Ploiesti Vest
» Calatorie feroviara Baia Mare - Eforie Nord

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: