Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila

In jos 
AutorMesaj
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8313
Data de inscriere : 16/10/2013

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Empty
MesajSubiect: Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila   Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Icon_minitimeVin 15 Mar 2019, 21:46

Trecând de vreo câteva ori din DN 66 spre Petrila, am observat că șoseaua (DN 7A) este obturată de o linie industrială și asta m-a făcut tare curios asupra zonei respective! Evident, prinzând o ocazie rară (o deplasare la Petroșani), am dat fuga în acest scurt sector și am surprins cam ce am considerat că e de interes. Deși scurtă (până într-un kilometru), această ramificație are de ”toate”... un tunel de vreo 2-300 de metri, un pod, 2 treceri la nivel (cea cu bariere arată cel puțin comic!)!... Nu am intrat și în exploatarea minieră ptr că timpul și privirea chiorâșă a unora nu mi-a permis, dar m-am bucurat că am putut prinde măcar chestii minimale, dar ilustrative!

De menționat că firul acesta se desprinde din firul electrificat care face legătura între stația Petroșani și Triajul său (despre asta, voi veni cu un reportaj separat!), aflat la nord, un fir paralel cu 202! În una din poze se observă că în trecut, ramificația asta era racordată direct la triaj! Cât despre utilitatea ei prezentă..., este clar că e folosită foarte rar ptr că luciul șinei lipsește aproape total, iar aici am conchis că activitate ceva mai intensă există cu precădere în interiorul Exploatării de cărbune, acolo unde am surprins și loco 69-070!

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0206

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0207

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0208

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0209

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0237

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0238

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0239

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0240

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0241

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0242

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0243

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0244

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0245

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0246

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0247

Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila Dsc_0248

(12.3.19)
Sus In jos
 
Ramificația Petroșani Triaj-E.M. Petrila
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Excursie la Dej Triaj
» CF îngustă Lonea - Petrila
» Zona Depoului CFI Petrila-Lonea
» triaj
» Dej Triaj (400)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: