Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Rosior Est

In jos 
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8220
Data de inscriere : 16/01/2010

Rosior Est Empty
MesajSubiect: Rosior Est   Rosior Est Icon_minitimeJoi Aug 30, 2018 11:20 am

Este prima gara a orasului, construita odata cu linia de la Costesti.

Vedere dinspre oras:

Rosior Est 20180817

Rosior Est 20180816

Magazia de marfuri:

Rosior Est 20180818
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8220
Data de inscriere : 16/01/2010

Rosior Est Empty
MesajSubiect: Re: Rosior Est   Rosior Est Icon_minitimeJoi Aug 30, 2018 11:25 am

Vedere dinspre linii:

Rosior Est 20180820

si catre Alexandria:

Rosior Est 20180819

Este una din cele mai ingrijite gari pe care le-am vizitat in ultimii ani. Departe de a fi perfecta, e laudabila minima preocupare pe care cineva de acolo o are pentru buna functionare si aspectul garii. Burlanele si jgheaburile sint noi (din tabla zincata, nu porcarie gen Lindab care e ca nuca in perete intr-o cladire veche) iar toaleta e bine zugravita, gardul viu tuns:

Rosior Est 20180821
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8220
Data de inscriere : 16/01/2010

Rosior Est Empty
MesajSubiect: Re: Rosior Est   Rosior Est Icon_minitimeJoi Aug 30, 2018 11:29 am

Chiar si tisnitoarea functioneaza. Un lucru in fond normal a ajuns motiv de mare bucurie si satisfactie pentru mine, vazind dezastrul si nepasarea din alte parti:

Rosior Est 20180822

Exista si placuta de nivelment:

Rosior Est 20180823

si turnul de apa:

Rosior Est 20180824

Ma intreb daca turnul o mai fi folosit. Apa de la tisnitoare era rece, e posibil sa vina din reteaua orasului.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8220
Data de inscriere : 16/01/2010

Rosior Est Empty
MesajSubiect: Re: Rosior Est   Rosior Est Icon_minitimeJoi Aug 30, 2018 11:44 am

Cea mai mare si mai mare surpriza placuta pe care am avut-o e insa ca functiona ceasul de la peron!

Rosior Est 20180825

Pe cadran scrie Paul Garnier insa mecanismul din interior e alta marca, elvetiana. Am vrut neaparat sa vorbesc cu impiegatul de miscare si sa il felicit pentru grija pe care o are de ceasul acesta. Spunea ca pe vremuri regionala avea un ceasornicar care le facea periodic revizia, acum nu mai e nimeni. Ceasul inca merge insa din proprie experienta stiu ca necuratat si neuns in cele din urma o sa i se ovalizeze lagarele si va avea nevoie de o reparatie putin mai complicata.

Din ce am discutat cu dinsul mi-am dat seama ca e unul dintre cei putini ceferisti care inca mai lucreaza cu pasiune. Stia o multime de detalii despre gara si impejurimi. In postul de macaze dinspre Rosiori Nord spunea ca au o fotografie veche cu gara, cu felinarele originare de la peron. Nu am apucat sa o vad dar ma bucur ca exista si mai ales ca aceia ce lucreaza acolo o apreciaza.
Se pare ca mai exista inca vechea remiza, aflata in apropiere de turnul de apa. Nu e usor accesibila pentru ca perimetrul e acum locuit de cineva. Nici eu nu am avut prea mult timp la dispozitie sa cercetez mai indeaproape; poate data viitoare.
Inca un amanunt: se pare ca in ultimii ani ai comunismului s-a dorit construirea unui racord catre Bucuresti pe M900. Era prevazut pentru a usura traficul catre santierul hidrocentralei proiectate pe Dunare la Tr. Magurele.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Rosior Est Empty
MesajSubiect: Re: Rosior Est   Rosior Est Icon_minitime

Sus In jos
 
Rosior Est
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: STATII DE CALE FERATA DIN ROMANIA :: STAŢII ŞI HALTE (P, R, S, Ş)-
Mergi direct la: