Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Calatorie Bucuresti - Londra

In jos 
+5
Nesebar
Katalyn
Luna
cristi CFR
rizelgeorgel2004
9 participanți
AutorMesaj
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 23/10/2009

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeMier Ian 24, 2018 12:25 am

Dragi prieteni, din cauza unei urgente voi fi nevoit sa caut vineri un transport pana pana la Londra, nu sunt legat de durata calatoriei, ci doar de pret. Avioanele sunt exorbitante pentru aceasta perioada, iar cu autocarul nu ma duc, asa ca m-am gandit la o posibilitate cu trenul. Sa fie ceva oferte convenabile, sau tot preturi exorbitante si aici?
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeMier Ian 24, 2018 1:26 am

La un astfel de traseu ai putea incerca oferta Interrail

https://www.cfrcalatori.ro/images/pdf/oferteinternational/Interrail_Global_Pass_2018.pdf

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeMier Ian 24, 2018 1:29 am

Cred ca doar oferta global pass te poate ajuta, dar nu e prea ieftina. Tot avionul pare cea mai buna varianta.
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11007
Data de inscriere : 09/10/2014

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeMier Ian 24, 2018 7:04 am

Trenul e si mai scump si chiar daca ai fi luat biletele din timp nu cred ca ai facut vreo afacere.

Brasov-Budapesta e 19€ din timp iar cel mai ieftin la Eurostar de la Paris la Londra e Ł29 tot asa din timp si doar la anumite trenuri. Eu zic sa iei la avion scoti tu cumva investitia nu se merita autocarul iar trenul e cel mai scump.

La ungurii de la Wizz e putin peste 1.000 lei gandeste-te ca nu ai banii astia nu se merita trenul cu atatea schimbari sau autocarul cu 40 ore de mers pe putin.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeMier Ian 24, 2018 9:29 pm

Ryanair! Clar cu avionul, nu ai ce sa cauti in trenuri sa faci 3 zile sis a cheltui sacosa de bani!

_________________
595423Calatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_aCalatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_aCalatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeJoi Ian 25, 2018 12:41 am

Un bilet la Tarom cu 4 - 5 zile avans e sub 200 euro, cu tot cu bagaj şi mâncare la bord.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5993
Data de inscriere : 23/10/2009

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeJoi Ian 25, 2018 6:02 pm

Da.....am rezolvat cu o cursa mai ieftina Air portugal, Bucuresti - Lisabona , Lisabona - Heathrow (cu 100 euro, fara bagaj ca nu-mi trebuie), si la intoarcere ma intorc la Cluj cu Wizz Air. Merci frumos tuturor!
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeVin Ian 26, 2018 2:39 pm

Tarom, nu stiu de ce se tot ambitioneaza sa tina aceasta companie, suntem o tara mica si saraca sa avem de intretinut o companie aeriana. Ungaria nu mai are companie aeriana de stat si poate sa traiasca la fel si Romania poate merge mai departe si fara Tarom, avem destule curse operate de alte companii cu care se poate pleca/ajunge in/din Romania. De altfel in data x erau zboruri la 2 porti vecine, una era de la Tarom alta de la o firma low-cost, evident la Tarom daca gaseai 10-15 persoane era bine in schimb la low cost era coada. Tarom trebuie vandut in secunda 2.

_________________
595423Calatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_aCalatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_aCalatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_a
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6725
Data de inscriere : 23/01/2014

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeVin Ian 26, 2018 10:40 pm

Cine dracu' sa-l cumpere. Ar trebui lasat fara ajutor de la stat si in maxim 6 luni scapam de el.Sunt companii mai mari care au iesit de pe piata, Tarom in afara de bani aruncati in vant...la propiu, nu e bun de altceva...asa ca paguba va fi minima pentru statul roman
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeVin Ian 26, 2018 11:24 pm

Asa ar fi normal, noi nu suntem Germania sa ne permitem sa avem companie aeriana proprie, putem sa traim si cu low cost sau alte companii care vin la noi, nici aeroporturi calumea nu avem dar tarom se tine in spate tot pentru ca sunte oameni ce trebuie sa aibe un loc de munca cu salariu baban. Tarom trebuia sa moara de 10 ani cel putin.

_________________
595423Calatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_aCalatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_aCalatorie Bucuresti - Londra Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20105
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24859
Data de inscriere : 17/08/2011

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeSam Ian 27, 2018 2:51 pm

Greşeala românilor e că acceptă servicii proaste şi se uită doar la preţul biletului. Fără bagaj, fără loc, fără transportul la/de la halta de mişcare aviatică în care îi duce low-cost-ul şi fără noaptea de cazare care îţi trebuie în plus dacă te duci undeva cu low-cost-ul, că orele de zbor sunt cele mai nepotrivite în vreo 90% din cazuri.

Pentru că tot ai vorbit de Lufthansa, serviciile de la bord nu-s nici până la genunchiu' broaştei faţă de cele de la TAROM. De preţ nici nu mai vorbesc, o oră de zbor cu un Bombardier mic şi înghesuit = 350 euro, cu un senviş, o bere şi un ceai incluse. Dar full... şi tot timpul full. Pentru că neamţul care zboară de la Bruxelles la Muenchen ştie că trebuie să zboare de la Bruxelles la Muenchen, nu de la Charleloi la Memmingen. Când or înţelege şi românii treaba asta, o să fie şi TAROM-ul profitabil. Dacă o mai exista TAROM până atunci.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6919
Data de inscriere : 28/03/2009

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeSam Ian 27, 2018 3:20 pm

Nu e vorba doar despre romani aici. Low-cost-ul e un trend european tot mai vizibil in zilele noastre. Companiile de linie ar trebui sa isi adapteze serviciile si preturile in fuctie de dorinta/necesitatea calatorilor pentru a putea face fata companiilor low-cost. Da, de multe ori se intampla ca aceste din urma companii sa zboare de pe aeroporturi mai mici, insa nu e o regula. De cele mai multe ori sunt foarte foarte avantajoase. Iti dau doua exemple personale:

- mijlocul lui ianuarie 2018, Frankfurt (International) - Glasgow, dus-intors 10 euro (RyanAir)
- mijlocul lui ianuarie 2018, Frankfurt Hahn - Timisoara, 55 euro (bilet + 3 bagaje a cate 20 kg incluse la cala). Am mai dat 16 euro pe shuttle bus Frankfurt-Hahn Airport => Frankfurt-Timisoara 71 euro, repet, cu TREI bagaje de cala incluse. Un bilet la zborul direct Frankfurt-Timisoara cu Lufthansa pentru aceeasi data ma costa 160 de euro si nu aveam voie sa iau TREI bagaje la cala sub nici o forma.

Asa ca, eu nu as blama pe nimeni pentru ca nu zboara cu TAROM, ci prefera low-cost-ul. Eu sunt una dintre acele persoane, ma declar super multumit si nici nu cred ca o sa schimb ceva prea curand. Pentru un zbor de 1-3 ore, chiar nu ma intereseaza daca primesc mancare/bautura sau nu. In pretul biletului oricum am inclus 2 bagaje la bord, asa ca ... de cele mai multe ori nici nu am nevoie de bagaj la cala.

Nu consider ca romanii gresesc, fiecare e liber sa aleaga si nu cred ca romanii trebuie sa aleaga sa zboare cu Tarom doar pentru a salva compania de la faliment.


Ultima editare efectuata de catre alex.alexus.tm in Sam Ian 27, 2018 5:02 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Katalyn

Katalyn


Numarul mesajelor : 7376
Varsta : 34
Localizare : Rugby, UK.
Reputatie : 11007
Data de inscriere : 09/10/2014

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeSam Ian 27, 2018 4:55 pm

Cine vorbea fix omul care merge cu avionul in interes de serviciu adica exact ca studentii, gratis.

Daca nu sti iti spun eu ca sunt aeroporturi care nu au decolari/aterizari pe timp de noapte deci care sunt orele.alea nepotrivite pentru low-cost din moment ce noaptea nu se zboara ?

Ma dau jos din WizzAir la 14.00 la 14.18 deja am biletul CDY luat iar la 14.36 pleaca autocarul. La 15.30 eram deja in casa ca autocarul ma lasa pe centura iar de acolo cu masina pana la scara fix 6 minute. Eu nu vad cu ce ma deranjeaza low-cost-ul atat la tarife cat si la transportul de la aeroport cand, cu autocarul ajung de la Otopeni acasa in mai putin de o ora si pentru care platesc doar 14 lei.

La Tarom toata mancarea aia care o lauzi tu e inclusa in pretul biletului e ca si cum ai cumpara o bicicleta dar fara cauciucuri dar cu 100 lei mai ieftina.

Ma intereseaza pe mine ca nu am lcd si mancare ca la Emirates sau ma intereseaza sa platesc cat mai putin salvand bani ? Cand mergi cu Regio la munte si nu cu IR cum vezi diferentele ??

Si daca iau mancare din avion tot ies mai ieftin decat ce imi da gratis aia de la Tarom dar care acele gustari sunt incluse in pret.

Cine nu plateste e si normal sa vina si sa faca pe desteptul pe aici, daca plateai biletul la Tarom nu mai erai tu asa expert pe aici dar cand mergi pe banii altuia...
Sus In jos
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8114
Data de inscriere : 18/03/2011

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeDum Feb 11, 2018 1:09 am

Toate trenurile din tarile participante sunt incluse in global pass asta? Sau trebuie suplimente la unele din ele? Ma gandeam asa ca nu ar strica o calatorie in circuit cu trenul pana la Londra inainte sa iasa din Uniunea Europeana si sa fie prea greu de obtinut viza.
Sus In jos
decward
V.I.P Member
V.I.P Member
decward


Numarul mesajelor : 2594
Varsta : 26
Localizare : Bükreş
Reputatie : 7811
Data de inscriere : 15/08/2010

Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitimeDum Feb 11, 2018 5:09 pm

Kapпaтй a scris:
Tarom, nu stiu de ce se tot ambitioneaza sa tina aceasta companie, suntem o tara mica si saraca sa avem de intretinut o companie aeriana. Ungaria nu mai are companie aeriana de stat si poate sa traiasca la fel si Romania poate merge mai departe si fara Tarom, avem destule curse operate de alte companii cu care se poate pleca/ajunge in/din Romania. De altfel in data x erau zboruri la 2 porti vecine, una era de la Tarom alta de la o firma low-cost, evident la Tarom daca gaseai 10-15 persoane era bine in schimb la low cost era coada. Tarom trebuie vandut in secunda 2.

Pentru că multe din cursele Tarom-ului sunt realizate în parteneriat cu dublu număr și 50-50 la bilete. De exemplu, singurul zbor direct zilnic dintre București și Moscova este operat de Tarom cu Aeroflot, materialul rulant de la Aeroflot, motiv pentru care se zboară peste Republica Belarus și Ungaria în loc de direct peste Ucraina. Iar la bilete 50% dintre locuri le are Taromul, 50% le are Aeroflotul. Aceleasi beneficii, prețuri diferite, biletele fiind vândute mai scump de Tarom decât de Aeroflot.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Calatorie Bucuresti - Londra Empty
MesajSubiect: Re: Calatorie Bucuresti - Londra   Calatorie Bucuresti - Londra Icon_minitime

Sus In jos
 
Calatorie Bucuresti - Londra
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Calatorie Bucuresti - Praga
» Calatorie Amsterdam - Bucuresti
» M500: Calatorie de toamna de la Bucuresti la Dolhasca
» ruta cea mai ieftina pentru Londra
» LINIA FERATA BUCURESTI NORD-BUCURESTI COTROCENI-BUCURESTI FILARET-BUCURESTI PROGRESU

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: