Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cluj - Rosiori - Alexandria

In jos 
5 participanți
AutorMesaj
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitimeVin Oct 28, 2016 1:18 pm

Ieri a mers prietena mea la Alexandria. A ales trenul inainte sa verifice preturile de la avion sau sa se uite ce varianta are cu autocarul. M-am uitat pe Iris la intarzierile din zilele trecute. 25-30 de minute. Chiar bine, ca sta in tren, nu in frig pentru legatura din Rosiori. I-am facut instructajul sa vorbeasca cu nasul in caz ca nu e ok temperatura in vagon, sa ii spuna sa sune pentru legatura in caz de intarziere, i-am spus in care statii opreste mai mult si ce mai era nevoie sa stie.

Am vorbit cu ea prima data dupa ce a plecat din Simeria. Acolo deja adunase ceva bonus din cauza lucrarilor de la Coridor. Imi scrie amuzata de numele statiei ca este in Pui si ca ii aude pe ceferisti vorbind ca s-ar fi stricat ceva la o roata sau la frana EA-ului. Apoi imi spune ca imediat a fost atasata 62-888. Mai sa fie? O mare bila alba pentru CFR ca au fost atat de promti! Smile) Da' de unde? Sint lucrari in zona si DA-ul astpta trenul sa-l preia pana in Petrosani. Acolo trenul sta... Si mai sta... La un moment dat e cuplat cu un R. "Au facut din doua trenuri unul. Da' tot nu mai plecam.".

La un moment dat ajunge trenul in Tg. Jiu. Intarzierea tot crestea. Ajunge in Craiova, deja erau vreo doua ore bonus. Ii spun sa vorbeasca cu nasul pentru legatura. De aici, din punctul meu de vedere, incepe distractia. "A... Da' legatura sigur nu o prindeti! Trenul ala nu e tinut nici pentru ceferisti!". Stia ca in cazul in care nu-l prinde pe 9371 mai e 9373, la 21:25. Dar controlorul de saci de cartofi nu i-a spus de ultimul tren ca sa stea linistita! Trenul tot acumula minute de fidelitate si la un moment dat incep emotiile. Ma uit de variante auto. Ultima duba pleca din Rosiori pe la 19:30. Incepe sa numere banii pe care ii avea sa isi dea seama daca ii ajung de taxi pana in Alexandria. Da de alt controlor, acesta ii spune ca suna pentru legatura, fapt care s-a si intamplat. "Ar trebui sa-l prindeti". Emotiile, evident, dospeau. Nu pentru ca nu avea timp, ci pentru ca vedea pe Iris ca tot acumula intarziere trenul. Si evident, incepi sa speri sa nu se intample ceva cu locomotiva. La un moment dat m-am enervat si eu si am intrebat-o daca nu cumva e tractat de o pereche de magari trenul. In multe din statiile de dupa Caracal era aproape bezna, o alta bila neagra pentru CFR, apropo.

Intr-un final trenul ajunge in Rosiori cu doua minute dupa ora de plecare a legaturii. Doar pentru ea a fost tinut trenul, in care s-a dus ata. Trenul... Malaxa de mare randament economic si confort din desubburta. Caldura ioc, lumina nema. Imi trimite o inregistrare audio cu zgomotul din tren, apoi imi spune ca parca se lanseaza, nu merge, si ca pare ca se duce pe Luna, nu la Alexandria, asa de zgomotos i s-a parut. CFR-ul avea pseudo-rachete si noi nici nu stiam...

Pentru ca Universul e glumet, in Alexandria a ajuns cu doua minute mai repede.

Prietena mea nu scrie articole inutile pe adevarul.ro ori la rubrica "Sfaturi pentru gospodine" pe acelasi site. Nu e genul care merge cu trenul odata la X ani si apoi umple CFR-ul cu laturi pe tot internetul. Mai stiu si ca ce s-a intamplat ieri cu 1836 a fost o intamplare. Dar mi-a spus ca nu o sa mai mearga cu trenul dupa emotiile prin care a trecut (eu sint convins ca o sa mai mearga), perspectiva de a ramane in Rosiori nefiind placuta pentru nimeni, mai ales pentru o fata. Apoi conditiile din malaxa au uimit-o, la fel si comportamentul oamenilor din AM-ul ala. Imi zicea ca se ingramadeau la iesire si ca deschideau usa din mers, de parca voiau sa sara din mers. Sigur, pentru asta nu e de vina CFR-ul.

Las randurile astea aici pentru a vedea cum e experienta nu pentru o transformatoare de mancare in noroc, dar cu blog, nici pentru cineva cu facultate in mers cu trenul, cum mai sint(em) unii pe aici, ci pentru un om normal, cu bun simt, care intelege cum sta treaba si isi calibreaza asteptarile pe masura. Impresia numai buna nu a fost, mai ales ca a exclus alte variante din start.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6715
Data de inscriere : 23/01/2014

Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitimeLun Oct 31, 2016 8:25 pm

Data viitoare ii recomand 1742(pare ca nu i-e frica sa mearga noaptea) apoi microbuzul pana in Alexandria, asa scapa si de fauna ciudata de pe 900 si mai ales de pe 909 care se pare se aduna toti la R9373 .Sincer nu am vazut mizerie mai multa decat in acea malaxa asa cum n-am vazut ca in Alexandria a dea cineva cu vreo matura, garnitura plecad la fel de murdara spre Rosiori dimineata...
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitimeLun Oct 31, 2016 9:02 pm

Zilele astea am tot auzit despre malaxa asta.E de poveste.Pe afara arata placut, de calatorit cu ea nu am avut ocazia si m-ati facut curios.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitimeLun Oct 31, 2016 9:49 pm


_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12897
Data de inscriere : 06/04/2012

Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitimeMar Noi 01, 2016 1:14 am

Marius, in dimineata urmatoare avea treaba, de-asta a mers asa. Aseara mi-a zis ca se intereseaza taica-su de bilete de avion. pentru Bucuresti.

A, da, tot aseara zicea ca in momentul in care a vazut AM-ul s-a intrebat ce e chestia aia? Chiar merge cu ea? Si dupa ce a urcat a zis ca avea impresia ca ar fi in Lumea a III-a. "Hai, ca nu era caldura nu m-a mirat. Da' nici macar un bec? Stateau oamenii cu telefoanele aprinse ca sa vada ceva inauntru!".

Motorina, TUI, curent... Se face economie maxima cu ele. Inclusiv la ani. Cu astea sintem cu 50 de ani in urma Vestului. albino
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitimeMar Noi 01, 2016 9:24 am

Interesant interiorul.2+3 randuri de scaune din plastic.In Ucraina am mai vazut asa ceva doar ca erau din lemn.In decembrie intentionez sa merg 3 zile la Calimanesti.Am sa ma sui intr-un astfel de tren pana la Pausa h. pana la Manastirea Turnu sper sa fie vreun tren de acesta dimineata pe la 9.
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitimeMar Noi 01, 2016 10:11 am

ciprian71 a scris:
Interesant interiorul.2+3 randuri de scaune din plastic.In Ucraina am mai vazut asa ceva doar ca erau din lemn.In decembrie intentionez sa merg  3 zile la Calimanesti.Am sa ma sui intr-un astfel de tren pana la Pausa h. pana la Manastirea Turnu sper sa fie vreun tren de acesta dimineata pe la 9.

Și în republica Moldova este interior 2+3 din scaune de plastic dar este clasa a3 totuși noi ar trebui să ne raportăm la tari ca Cehia Polonia Ungaria
Sus In jos
ciprian71




Numarul mesajelor : 1620
Varsta : 52
Localizare : BUCURESTI
Reputatie : 4489
Data de inscriere : 19/07/2016

Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitimeMar Noi 01, 2016 10:40 am

Vara mergeam in vacanta la Zimandul Nou si la Bocsig.Ambele sunt pe linia 317.Casa era aproape de linia ferata si unchiul stia ca e aproape ora 20 cand treceau combinatele.Era acest automotor cuplat din 4 vagoane ce pleca de la Arad spre Cernei si Graniceri.Erau de culoare verde.Mi se pareau tare urate pe langa alte vagoane ce circulau la vremea aceea ( 29-20 compartimentate pana in 1986,16/26-17 mereu cu LDH,19/20-57).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cluj - Rosiori - Alexandria Empty
MesajSubiect: Re: Cluj - Rosiori - Alexandria   Cluj - Rosiori - Alexandria Icon_minitime

Sus In jos
 
Cluj - Rosiori - Alexandria
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 109 : Rosiori Nord - Alexandria - Zimnicea
» Activități feroviare, din gări sau pe linii...
» Circuit Cluj Napoca - Ludus - Bistrita Bargaului - Dej - Cluj Napoca
» Excursie feroviara Cluj Napoca - Suceava - Cluj Napoca
»  Excursie M401/502 Cluj Napoca - Suceava - Cluj Napoca

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: IMPRESII DE CALATORIE-
Mergi direct la: