Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Retragerea certificatului de siguranta

In jos 
+38
Razvan Tudor
DUAL
adrian.vidican.9
alinx3330
stinky
cfr500
Luna
M.I.C.I.
AndiCFR
Norbi
ana imfinity
@ndrey
Jhonyla
TonyCFR
Adirmvl
razvan - trenuri
cristy79
Czirjak Arpad
alliens
Tomi13leu
IonutCFR2009
ldh80
cristi CFR
dan tm
lapsanszkitamas
Nesebar
Adrian78
LanceR
Andrey_tm
mielutu zburator
IonutChircu
alex.alexus.tm
buldozer2
Dr2005
c o r v i n
cortexedge
COSTACHE MIHAIL
gvd
42 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMar 17 Mar 2015, 23:59

Şi la Zimnicea şi Tr. Măgurele s-ar putea tot Malaxa, că şi aşa un 700 stă degeaba toată ziua în Roşiori Nord.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15308
Data de inscriere : 06/03/2009

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 00:03

Si la Corabia s-ar putea sa circule tot Malaxa 900 adus(e) de la Piatra Olt.
Sus In jos
gvd




Numarul mesajelor : 225
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4060
Data de inscriere : 13/01/2014

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 08:11

In sudul tarii se pare ca vir fi facute trenuri dupa cum stationeaza garnituri la cap de sectir
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 09:13

Din păcate, mersul făcut de CFR Călători e de porc, să nu zic altfel. N-are nicio logică, e făcut doar în funcţie de materialul rulant care stătea la cap de secţie. În ritmul ăsta nu vor avea călători, apoi vor urla că privaţii iau subvenţii degeaba, cum au mai făcut-o şi cu alte ocazii.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
gvd




Numarul mesajelor : 225
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4060
Data de inscriere : 13/01/2014

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 09:41

Dr2005 a scris:
Din păcate, mersul făcut de CFR Călători e de porc, să nu zic altfel. N-are nicio logică, e făcut doar în funcţie de materialul rulant care stătea la cap de secţie. În ritmul ăsta nu vor avea călători, apoi vor urla că privaţii iau subvenţii degeaba, cum au mai făcut-o şi cu alte ocazii.

Macar va fi o unitate de masura: cate bilete si abonamente erau saptamana trecuta si cate vor fi saptamana viitoare.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 10:31

Da, va fi, numai că va fi distorsionată (dar ce mă mai miră, se pare că asta e practica... dacă vreţi un document aiurea, cu date distorsionate, cred că se mai găseşte pe net Master Planul General de Transport al României). La 2 trenuri pe zi, nu o să îşi mai facă nimeni abonament, se vor duce la maxi-taxi ca să nu stea juma' de zi în gară. Să nu mai vorbim de costuri de operare: DA cu 2 vagoane, cu mecanic şi mecanic ajutor (că cei de la CFR Călători nu cred că mai sunt autorizaţi pe secţiile RC-CF Trans), şef de tren şi conductor vs. automotor X4500 cu mecanic şi şef de tren. Dă cu minus.

Ca să fiu un pic egoist, teoretic pot merge de la Zimnicea la Alexandria fără să plătesc (cu autorizaţie) în tura cu bicicleta pe care vreau să o fac week-end-ul ăsta. Dar practic nu pot, pentru că CFR Călători nu a mai pus tren la 16:35, deci vin din Bulgaria cu bacul la 16:15... şi trebuie să stau până la 19 acolo. Nu ăsta ar fi baiul, dar de la Roşiori mă forţează împrejurările să iau un IR, în care nu e voie cu bicicleta (mă rog, asta s-ar putea rezolva pentru mine) şi o să mai merg cu cineva care nu are nici autorizaţie, nici bani de dat aiurea.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
LanceR
V.I.P Member
V.I.P Member
LanceR


Numarul mesajelor : 6360
Varsta : 57
Localizare : NordulBucurestiului
Reputatie : 11185
Data de inscriere : 17/02/2011

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 11:01

depinde de preturile calatoriei: daca vor fi derizorii,ca la RT,oamenii se vor imbulzi si pe astea
Sus In jos
gvd




Numarul mesajelor : 225
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4060
Data de inscriere : 13/01/2014

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 11:02

orarul de circulatie este diferit dupa informatiile primite din teritoriu. Ma tem ca nu va fi cerere la anumite trenuri
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18070
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23446
Data de inscriere : 05/10/2010

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 11:11

Las ca nici când era Regiotransul nu era cerere decât la trenurile de naveta chiar nu înțeleg de ce se baga bete în toate mereu dacă Cfr nu baga trenuri era genocid dacă au băgat is de rahat ca nu le-au pus bine ba ca nu o sa aibă abonamente și tot asa
Sus In jos
alex.alexus.tm

alex.alexus.tm


Numarul mesajelor : 1311
Varsta : 34
Localizare : Doha - Qatar
Reputatie : 6909
Data de inscriere : 28/03/2009

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 21:17

Am si eu o intrebare .
Ok Ok, am inteles ca cine merge cu trenurile CFR-ului pe sectile acestea plateste bilet si banii intra in vistieria CFR-ului, dar pretul abonamentelor intra doar la Regiotrans? Nu de alta, dar avand in vedere ca majoritatea calatorilor de pe aceste sectii sunt calatori cu abonamente, unde mai e castigul CFR-ului? Pe Zarnesti de exemplu, un tren full de 2 vagoane operat pe costurile CFR-ului si cu banii de abonamente doar catre Regiotrans ? Sau se face socoteala la urma, cand revine Regiotransul pe sectie? (gen sa primeasca cota parte din contravaloarea abonamentelor pentru perioada in care au circulat)
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20075
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24819
Data de inscriere : 17/08/2011

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 22:18

În mod sigur s-au înţeles la bani, că nu făcea CFR Călători opere de caritate.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22197
Data de inscriere : 06/12/2009

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 22:22

Cine are abonament emis de RT ramane valabil pana expira, daca nu se intoarce RT prea curand atunci abonamentele vor fi emise de CFR, dar CFR acopera prea putine rute, majoritatea au ramas fara trenuri de 2 zile, Timisoara-Resita unde era multa lume nu a bagat nimic CFR, Ludus-Bistrita la fel, erau motoarele pline cu oameni in picioare, la fel, pe CFR il doare in 14 si multe altele.
O companie de tot rasul(CFR) Mad

_________________
595423Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Bdeem_8496_aRetragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Bdeem_8496_aRetragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
gvd




Numarul mesajelor : 225
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4060
Data de inscriere : 13/01/2014

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 22:30

REGIOTRANS deconteaza catre Cfr calatori proportional din costul abonanentelor utilizate pe Cfr. Totusi 70% din c/v abonamentelor s a returnat pe loc celor care au cerut acest lucru. Spetam ca acei calatori care au optat pentru pastrarea abonamentelor si calatoria cu cfr calatori sa aibe trenuri potrivite cu nevoile lor.
Sus In jos
lapsanszkitamas
V.I.P Member
V.I.P Member
lapsanszkitamas


Numarul mesajelor : 1218
Varsta : 28
Localizare : Orasul trandafirilor
Reputatie : 5595
Data de inscriere : 21/07/2012

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeMier 18 Mar 2015, 22:41

Am o groaza de prieteni de pe 406, toti mi-au povestit ca motoarele RGT circulau pline. Si ca sa nu fie doar marturie "la mana a doua", am vazut si eu cu ochii mei: motorul de dimineata era plin pana la refuz in saratel! Ce face CFRul? Nimic, ei plimba DAul cu 2 vagoane pe Razboieni...
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12477
Data de inscriere : 16/07/2014

Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 19 Mar 2015, 08:51

Daca la RATB sau aici la noi la RATT se gasesc 5 tramvaie neconforme, 4 autobuze cu ITB expirat si 6 troleibuze neconforme se inchite transportul in comun?

La Metrorex nu s-a oprit circulatia dupa problemele descoperita la noile metrouri CAF, problema de care se ocupa si SRI

http://www.economica.net/cad-suruburi-si-lipsesc-piese-din-noile-trenuri-de-metrou-caf-sri-analizeaza-problema_95870.html

http://adevarul.ro/economie/afaceri/sri-analizeaza-problema-noilor-trenuri-metrou-caf-cad-suruburi-lipsesc-piese-1_54e75293448e03c0fdd089d2/index.html

Asadar e destul de evident ca e o problema pur politica.

Oamenii au ramas fara transport dar daca toti oamenii erau uniti si luau cu asalt prefecturile din judetele cu probleme? sa fi fost o problema ca nu au mers la lucru citeva mi de oameni? daca sareau multimanionalele?ce masuri politicianisto-populiste se luau?

Sindicalistii din CFR impreuna cu birocratii din CFR cred ca sint eterni acolo pe posturile lor de unde pot fura, dar poate intr-o zi se intoarce foaia.

Am mers la Golenti intr-un vagon din care cind se zgiltia in mers, vedeam fanta de lumina prin grila caloriferului.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Retragerea certificatului de siguranta   Retragerea certificatului de siguranta - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Retragerea certificatului de siguranta
Sus 
Pagina 2 din 12Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: OPERATORI PRIVATI DIN ROMANIA :: REGIO CALATORI-
Mergi direct la: