Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 INFORMATII GENERALE

In jos 
+94
marius_catalin84
Vale_ntin
bubu
strainu
DAS 2011
laurentzu
Maddox
ciprian71
aris86
sorinache96
c o r v i n
brutusel
nenuandrei
Semafor
neluadi
Sabik
CristyanC
cristi ar
Warrington
19jimmy84
Rarau
Costin.H
ets2oltromânia
alliens
TonyGFR
Petre_IFTE
kristi kkk
spiderpc
@ndrey
Ony_x
didinul
alinutz23
alex.alexus.tm
Andrey_tm
Mihai PH
matei vulcan
rizelgeorgel2004
cfr500
laur 133
miguel1975
bobi
M.I.C.I.
daniel_c
mureseanu_976
apmatei
traian
Jurnal Feroviar
Jhonyla
DB Robert
cristi CFR
AeroX
ldh.ro
IonutChircu
Katalyn
tcm
gabrielcr
baiazid
Vitosa
Florin C
Norbi
Razvan Tudor
nsw
florin.lifticariu
alex1987
johnsmoke
alex.barac.5
Teodor
NicuS
lapsanszkitamas
Adirmvl
cardinal
LanceR
Luna
ALEXCFR
Spartan1948
Costin.B
DUAL
lifetec
AndiCFR
riciu
DPS
mielutu zburator
cristy79
dan tm
COSTACHE MIHAIL
Nesebar
TonyCFR
IonutCFR2009
razvan - trenuri
Dr2005
Elful
marius664
92Dragos
Adrian78
98 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
AutorMesaj
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18077
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23456
Data de inscriere : 05/10/2010

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeSam 28 Feb 2015, 10:20

1820 ieri chiar avea undeva la 30-40 de calatori
1837 puteau sa il ataseze la 1821 si sa il prelungeasca pe 1821 pana la Timisoara Nord oricum 1837 taraia 5 vagoane aiurea pana la Timisoara pe Buzias
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului
92Dragos


Numarul mesajelor : 2940
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 8176
Data de inscriere : 24/05/2010

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: bhjjjj   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeSam 28 Feb 2015, 10:40

Lasati ca va mai iesi un scandal ca acum 2 ani cand au scos o gramada de trenuri Razboieni-Tg Mures si retur elevii nu au putut ajunge la scoala. Timisoara e full pana-n Ludus fiind tren de navetisti dar are vreo 30 calatori ptr Timis plus, ca mai urca pe drum ptr Alba, Deva si din Deva.
O chestie nu inteleg, de ce nu se poate baga IR 1541/1973 Iasi-Deva-Lugoj-Timisoara?

_________________
IR 366 "HARGHITA" Brasov - Budapest Keleti

INFORMATII GENERALE Cats10

IRN 1946 Sighetul Marmatiei - Mangalia

INFORMATII GENERALE Cats_zpsc4hgwatz

INFORMATII GENERALE Cats11
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6718
Data de inscriere : 23/01/2014

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeSam 28 Feb 2015, 11:00

Dr2005 a scris:
Am luat în calcul 2 indicatori de performanţă: creşterea numărului de călători şi reducerea pierderilor la CFR Călători. Au fost atinşi, chiar dacă nu vrei tu să crezi (ştiu, tu de pe margine ştii mai bine decât cei din sistem, că doar tu mergi cu trenul şi conversezi cu naşul!


S-a mai explicat de unspe mii ori pe acest forum ca nu a crescut nr de calatori , a scazut nr de blatisti.Cresterea care s-a inregistrat pe M800 e nesemnificativa, multi inca folosesc microbuzele care pleaca din fata garii din Constanta...
Si apoi ce sa va intampla anul asta cand nr de calatori va scade sau va stagna, iar CFR Calatori deja a anuntat pierderi mai mari...se va mai grabi cineva din MT sa-si asume si acest merit??????
Sus In jos
Elful

Elful


Numarul mesajelor : 110
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3751
Data de inscriere : 07/06/2014

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeSam 28 Feb 2015, 12:11

Nu inteleg de ce va mai certati cu el. Raspunde ca orice "bugetar" din spatele unui birou. Am crescut numarul de calatori (controale intensive si cazuri de coruptie pe la DNA zilnic) si reducerea pierderilor (concediere si disponiilizari din randul muncitorilor care chiar fac treaba, nu din radul celor de la birou de capseaza doua foi, trimite un mail si si-a incheiat cele opt ore de munca + una de pauza). Sa-i lasati sa creada ce vad hartie nu care e realitatea. Oricum, cu totii stim ca ordinul dat este de devalorizare si privatizare si in cazul CFR Calatori si in cazul CFR Marfa.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20083
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24830
Data de inscriere : 17/08/2011

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeSam 28 Feb 2015, 15:02

Elful a scris:
Nu inteleg de ce va mai certati cu el. Raspunde ca orice "bugetar" din spatele unui birou. Am crescut numarul de calatori (controale intensive si cazuri de coruptie pe la DNA zilnic) si reducerea pierderilor (concediere si disponiilizari din randul muncitorilor care chiar fac treaba, nu din radul celor de la birou de capseaza doua foi, trimite un mail si si-a incheiat cele opt ore de munca + una de pauza). Sa-i lasati sa creada ce vad hartie nu care e realitatea. Oricum, cu totii stim ca ordinul dat este de devalorizare si privatizare si in cazul CFR Calatori si in cazul CFR Marfa.

Care controale şi concedieri? Cred că te uiţi prea mult pe Antena 3 şi citeşti prea mult haznaua de ZiuaNews!
La CFR Călători nu a fost disponibilizată nicio persoană în 2014. Au mai plecat ceva oameni, dar au plecat de bună voie, nu concediaţi, alţii au ieşit la pensie, câţiva au plecat într-o lume mai bună. La fel şi la CFR S.A. (ba chiar acolo s-au mai făcut şi câteva angajări). Doar la CFR Marfă s-au făcut concedieri.

Te invit să vezi cele ,,opt ore de muncă + una de pauza", care încep la 8 şi se termină când vrea Dumnezeu, de regulă pe la 18. Vrei să-ţi spun la ce ore am plecat eu de la muncă săptămâna asta? Luni la 18, marţi la 18:30, miercuri la 17:00, joi la 17:30, vineri la 14:15 (în loc de 14). Săptămâna trecută: luni la 16:30, marţi la 21:00, miercuri la 18:00, joi la 16:45, vineri la 14:30. Şi programul e luni - joi 8-16:30, vineri 8-14:00, total 40 ore. Crezi că mă plăteşte cineva pentru orele astea suplimentare? Îţi zic eu că nimeni şi nici nu se compensează cu zile libere. Deja în 2 săptămâni sunt 12 ore în plus. Ăsta e modul în care se lucrează la stat, menta o freacă doar consilierii de ministru şi directorii de cabinet, restul n-au timp nici să se uşureze. De aia toată lumea caută să plece.

Ce-mi plac ăştia cu ,,oricum, noi ştim", care cred ei că ştiu mai multe (şi ştiu o laie), stil Antena 3.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7967
Data de inscriere : 26/05/2011

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeSam 28 Feb 2015, 17:30

Dr2005 a scris:


Te invit să vezi cele ,,opt ore de muncă + una de pauza", care încep la 8 şi se termină când vrea Dumnezeu, de regulă pe la 18. Vrei să-ţi spun la ce ore am plecat eu de la muncă săptămâna asta? Luni la 18, marţi la 18:30, miercuri la 17:00, joi la 17:30, vineri la 14:15 (în loc de 14). Săptămâna trecută: luni la 16:30, marţi la 21:00, miercuri la 18:00, joi la 16:45, vineri la 14:30. Şi programul e luni - joi 8-16:30, vineri 8-14:00, total 40 ore. Crezi că mă plăteşte cineva pentru orele astea suplimentare? Îţi zic eu că nimeni şi nici nu se compensează cu zile libere. Deja în 2 săptămâni sunt 12 ore în plus. Ăsta e modul în care se lucrează la stat, menta o freacă doar consilierii de ministru şi directorii de cabinet, restul n-au timp nici să se uşureze. De aia toată lumea caută să plece.

Ce-mi plac ăştia cu ,,oricum, noi ştim", care cred ei că ştiu mai multe (şi ştiu o laie), stil Antena 3.

Asa se munceste si la multe din firmele particulare din Romania. Nu esti singurul in situatia asta, dar eu acum muncesc putin.
Sus In jos
Elful

Elful


Numarul mesajelor : 110
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 3751
Data de inscriere : 07/06/2014

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeSam 28 Feb 2015, 23:00

Nu mai uit la televiziunile motanului Felix, nu mai te ambala. Bineinteles ca multi pleaca, ca prefera ca in contract sa apara cu demisie de comun acord, nu cu concediere din diferite motive (e primul tau loc de munca?). Cati te angajeaza dupa ce la ultimul loc de munca apari cu concediere? Sau mai rau, cu litera "i" de la indisciplina? Iti gasesc imediat nod in papura daca ii refuzi si nu prea ai cu ce sa ii contraataci (intarziere, trei avertismente pentru mici greseli, te incarca cu sarcini). Iti pun demisia in fata si te intelegi cu ei si pentru ceva salarii compensatorii, daca ai cu ce. Daca CFR Calatori scoate trenuri, rute, vinde material rulant, ce face cu oamenii in plus? Ii da afara? Neoficial, da. Oficial e demisie ca vezi domne' nu-i mai convine nu stiu ce, a plecat la mai bine (unii da). Altii stau ca nu au alta specializare si traiesc din ce pot.
Iar legat de program nu-mi mai spune mie de bugetari, ca daca bugetarii chiar ar lucra in acele ore... am fi peste Germania (poate am exagerat), in general o lalaie cat mai mult. Cum spune si "sefa" colegilor mei: :"...pentru tine timpul trece, banu' curge, asa-i?". Si mi se pare si normal. De ce sa muncesc mai mult, cand pot munci mai putin ca oricum plec la aceeasi ora. Nu sunt motivat incat sa dau ce am mai bun la ei.
Ai probleme cu orele neplatite? Exista ITM, daca nu se poate, alt loc de munca. Si nu imi mai spune programul tau de lucru, ca al meu el mai rau decat al tau: 21 zile consecutiv, 7 zile consecutive schimbul I (7 ore), 7 zile consecutive schimbul II (7 ore) si 7 zile consecutive schimbul III (10 ore) si 7 zile consecutive pauza. Legal nu e, da, ma pot duce oricand sa reclam la ITM. Dar programul imi este convenabil acum. Peste 1-2 ani cine stie ce se va mai intampla. Imi plateste sporul de noapte, dar cu ma incalzeste pe mine 170 lei brut? 7 nopti consecutive le petrec la munca, atunci cand altii dorm sau petrec sau mai stiu ce fac. Asta e sistemul, cand majoritate e de acord, singur nu te poti opune.
Sus In jos
92Dragos
Moderator si Fotograful anului
Moderator si Fotograful anului
92Dragos


Numarul mesajelor : 2940
Localizare : Targu Mures / Gheorgheni
Reputatie : 8176
Data de inscriere : 24/05/2010

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeDum 01 Mar 2015, 09:02

S-a redeschis topicul cu fotografia lunii. Va asteptam!

_________________
IR 366 "HARGHITA" Brasov - Budapest Keleti

INFORMATII GENERALE Cats10

IRN 1946 Sighetul Marmatiei - Mangalia

INFORMATII GENERALE Cats_zpsc4hgwatz

INFORMATII GENERALE Cats11
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeDum 01 Mar 2015, 10:19

RC CF Trans face angajari:

http://www.rccf.ro/cariere/cariere/angajam-electromecanici-sef-echipa-intretinere-cale-revizori
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20083
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24830
Data de inscriere : 17/08/2011

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeDum 01 Mar 2015, 10:42

Elfule, eu ti-am zis cum se lucreaza la noi. La CFR Calatori si celelalte au plecat multi pe la privati. Concedieri nu s-au facut, ca nu vor sindicatele...vine 700le de la Piatra Olt la Rosiori si la Alexandria pleaca DAul sa isi faca aia orele. La Timisoara, dupa ce s-au luat secundarele de RT au ramas mecanicii fara obiectu' muncii si sunt si acum, iau bani si nu fac nimic. Deci nu compara CFR cu mine sau cu Oltchim, ca e altceva.
Referitor la ITM... nu vreau sa ma dea afara cu I. Alt loc de munca? Nu ma vrea nimeni, ca nu am decat 2ani vechime. Asta e, vreau sa lucrez in domeniul feroviar, desi puteam sa ma duc la Renault pe 2800ron in mana. Si nu m-am dus, doar pt ca vreau sa fac ceva pt sistemul feroviar, sper ca prin competenta sa ajung sus (desi e greu fara pile, insa in timp se fac si relatiile).

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
TonyCFR

TonyCFR


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 23
Localizare : Alba Iulia
Reputatie : 3846
Data de inscriere : 25/02/2015

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeDum 01 Mar 2015, 15:15

Interesant, Ionut!
Sus In jos
TonyCFR

TonyCFR


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 23
Localizare : Alba Iulia
Reputatie : 3846
Data de inscriere : 25/02/2015

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeLun 02 Mar 2015, 20:04

Ati vazut asta? Dan Costescu a fost numit directorul nou de CFR!

http://www.economica.net/dan-costescu-a-fost-numit-director-general-al-companiei-nationale-de-cai-ferate-cfr_97176.html
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeMier 11 Mar 2015, 00:13

Modificări temporare în circulația unor trenuri
10-03-2015

CFR Călători informează că, în perioada următoare, pentru efectuarea unor lucrări la infrastructura feroviară vor interveni modificări în circulaţia trenurilor.

În data de 11 martie a.c., urmare lucrărilor dintre staţiile Coşlariu Gr.Podu Mureş şi Crăciunel

trenul IR 1745/-2 Bucureşti Nord – Blaj – Teiuş – Satu Mare:
- pe distanţa Bucureşti Nord – Blaj va circula fără modificări;
- pe distanţa Blaj – Teiuş pasagerii vor fi transbordaţi cu mijloace auto;
- pe distanţa Teiuş – Satu Mare va circula sub alt număr (IR 12745/-2) şi orar modificat:Teiuş (plecare la ora 14.19), Satu Mare (sosire la ora 21.56).

trenul IR 1746/-1 Satu Mare –Blaj – Bucureşti Nord:
- pe distanţa Satu Mare - Teiuș va circula sub alt număr (IR 12748/-1) şi cu orar modificat: Satu Mare (plecare la ora 05.00), Teiuş (sosire la ora 12.58);
- pe distanţa Teiuș – Blaj pasagerii vor fi transbordaţi cu mijloace auto;
- pe distanţa Blaj – București Nord va circula sub alt număr (IR 12746) şi cu orar modificat: Blaj (plecare la ora 14.05), București Nord (sosire la ora 22.06).

De asemenea, si în circulaţia trenurilor Regio vor interveni modificări în data de 11 martie, acestea fiind anunţate la nivel local, în staţiile de plecare /sosire.


În zilele de 17, 18 şi 19 martie a.c., urmare lucrărilor dintre HM Sălişte şi Hm Apoldu de Sus

trenul IR 1621/-2 Bucureşti Nord – Braşov – Sibiu – Vinţu de Jos – Glogovăţ – Ram Glogovăţ – Aradu Nou – Timişoara Nord va circula sub alt număr (IR 12621/-2) şi cu orar modificat pe ruta: Bucureşti Nord (plecare 09.10 în loc de ora 10.00) – Braşov – Sibiu – Loamneş – Copşa Mică – Blaj – Coşlariu – Vinţu de Jos – Glogovăţ – Ram Glogovăţ – Aradu Nou – Timişoara Nord (sosire 22.53).

trenul IR 1622/-1 Timişoara Nord – Aradu Nou – Ram Glogovăţ – Glogovăţ – Vinţu de Jos – Sibiu – Braşov – Bucureşti Nord va circula sub alt număr (IR 12622/-1) şi cu orar modificat pe ruta: Timişoara Nord (plecare 08.11) – Aradu Nou– Ram Glogovăţ – Glogovăţ – Vinţu de Jos – Coşlariu – Blaj – Copşa Mică – Loamnes – Sibiu – Braşov – Bucureşti Nord (sosire la ora 21.53 în loc de ora 20.56).

Înainte de călătorie, recomandăm tuturor pasagerilor să se asigure că au achiziționat bilet pentru evitarea taxării suplimentare în tren și/sau suportarea costurilor amenzii conform reglementărilor în vigoare. Pentru informații actualizate despre circulația trenurilor, călătorii sunt rugați să consulte pagina de internet a companiei www.cfrcalatori.ro, să ne contacteze la numărul de telefon 021/9521 sau să se adreseze personalului nostru din stații.


_________________
595423INFORMATII GENERALE Bdeem_8496_aINFORMATII GENERALE Bdeem_8496_aINFORMATII GENERALE Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20083
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24830
Data de inscriere : 17/08/2011

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeMier 11 Mar 2015, 10:24

http://www.mt.ro/web14/transparenta-decizionala/consultare-publica/acte-normative-in-avizare/763-proiectul-de-ordin-al-ministrului-transporturilor-privind-ajustarea-tarifelor-la-calatoria-cu-metroul

Proiectul de ORDIN al ministrului transporturilor privind ajustarea tarifelor la călătoria cu metroul
Data publicării: 10.03.2015
Data limită pentru primirea de propuneri/observaţii: 23.03.2015

TARIFE
LA CĂLĂTORIA CU METROUL

1. cartela cu 2 călătorii 5 lei
2. cartela cu 10 călătorii 20 lei
3. abonament săptămânal cu număr nelimitat de călătorii 25 lei
4. abonament lunar cu număr nelimitat de călătorii 70 lei
5. abonament de o zi 8 lei

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
COSTACHE MIHAIL

COSTACHE MIHAIL


Numarul mesajelor : 7990
Reputatie : 15311
Data de inscriere : 06/03/2009

INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitimeMier 11 Mar 2015, 11:32

Tarifele la RATB au ramas neschimbate de mai bine de 5 ani, iar la metrou s-au scumpit de cateva ori in acest interval! Si chiar daca ar fi si mai scumpe decat atat, nu avem alta solutie, asa ca tot cu metroul vom circula!
Sus In jos
Continut sponsorizat





INFORMATII GENERALE Empty
MesajSubiect: Re: INFORMATII GENERALE   INFORMATII GENERALE Icon_minitime

Sus In jos
 
INFORMATII GENERALE
Sus 
Pagina 1 din 67Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 34 ... 67  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Informaţii generale
» Informaţii generale
» Informaţii generale
» INFORMATII GENERALE
»  Informaţii generale

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFORMATII GENERALE-
Mergi direct la: