Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cel mai lung drum cu trenul

In jos 
+57
c o r v i n
iustialex
daniel_c
Dr2005
membru exclus
kristi kkk
TVlad
popovici
IonutChircu
cardinal
Vitosa
sorin_ncs
Alex Avram
Radu Tudor
marius_m
halmarius
RomanianTrain
The Legend
Luna
Gelu
cont dezactivat .
Goanga
Andrey_tm
laur 133
Felix
ovivi
Teodor
Lafont
riciu
Bogdan-CFR
Tomi13leu
Nesebar
mishu88
mardaryroby
Andrei W.
Gabry Gabriel
pannonia express
ultras
VeV
bogdan srl
rizelgeorgel2004
ion1982
cristi ar
srazvi
discoid21
alex.alexus.tm
stinky
ionutz85
mariuskl
MariusM
Andrei
zenox4500
COSTACHE MIHAIL
Vlad
Codrut1985
Ionutz
tudor_vl
61 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
AutorMesaj
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6610
Data de inscriere : 21/02/2010

Cel mai lung drum cu trenul - Pagina 8 Empty
MesajSubiect: Re: Cel mai lung drum cu trenul   Cel mai lung drum cu trenul - Pagina 8 Icon_minitimeMar 29 Apr 2014, 11:21

sorin_ncs a scris:
Cel mai lung drum cu trenul l-am facut cind eram inca scolar si am fost intr-o tabara la Navodari. Am mers de la Bistrita la Navodari fara a schimba trenul. Era tren pus special la dispozitia taberistilor. Din moment ce era pren special iar costurile de transport erau incluse in biletul de tabara, trenul NU avea nas. Tot personalul CFR era alcatuit doar din mecanic si ajutorul de mecanic. La lasarea serii a urcat un ceferist in tren pentru a aprinde pe rind luminile in toate vagoanele trenului de la tablourile electrice ale acestora, dar a coborit in aceeasi statie, nu a ramas in tren.

Multi calatori, probabil stiind ca acela este tren special pentru elevii care merg in tabara, au profitat de acest lucru si au urcat in tren pentru a calatori gratuit. Trenul stationa mult in fiecare statie in care oprea si pe parcurs s-au tot adaugat vagoane de pe tot teritoriul tarii. Distanta totala parcursa de mine (Bistrita-Navodari) a depasit 700Km iar calatoria a durat 20 de ore! La final, cind a ajuns la Navodari trenul numara 20 de vagoane. De la Bistrita pina la Medgidia trenul a mers cu locomotiva electrica (un EA clasic la vremea aceea) iar de la Medgidia s-a cuplat o locomotiva diesel (un sulzer..)

Imi aduc aminte ca aveam niste colegi care doreau sa stinga lumina in vagon pentru a pune si ei mina pe cite o fata cind intra trenul in tunel. Iar eu m-am batut cu 3 indivizi pentru a-i tine departe de tabloul electric al vagonului. Evident ca am mincat bataie ca eu eram unul si aia 3. Dar cu toate acestea am reusit sa ii tin departe de tabloul electric pret de trei tunele. Auzind galagie a iesit si profesorul care ne insotea sa vada ce se intimpla. Si i-a intrebat pe indivizii aceia "ce faceti aici?". La care au raspuns cit se poate de nonsalant: "Il batem pe Sorin pentru ca nu e cuminte!". La care profesorul a luat la cunostinta si s-a intors in compartiment ca si cum nu s-ar fi intimplat nimic.

Cu toate acestea frumoase vremuri!


O ilustrata cu trenul de Navodari:
https://www.facebook.com/cityofconstanta/photos/a.258671360887328.63543.249230245164773/413825085371954/?type=1&theater
Sus In jos
 
Cel mai lung drum cu trenul
Sus 
Pagina 8 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
 Subiecte similare
-
» Un lung drum cu trenul...
» La drum cu trenul......
» CFM-Moldova
» Cel mai lung tren din lume
» Compunerea trenurilor din Romania - 2014

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: