Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Pod feroviar peste Dunare la Braila

In jos 
+2
c o r v i n
IonutCFR2009
6 participanți
AutorMesaj
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMar 8 Apr - 18:27

In zona ramificatiei Braila Port, exista urme ca s-ar fi incercat inainte de 90, construirea unui pod feroviar peste Dunare in directia Macin.
Accesând acest link: http://goo.gl/maps/pY9ys ,avem si dovada existentei in lucru a acestui proiect la inceputul anilor 90, proiect abandonat din pacate. Realizarea acestui pod si construirea liniei Macin - Baia Dobrogea, ar fi scurtat legatura dintre Moldova si portul Constanta cu peste 120 km. Astfel ar fi sporit capacitatea de transport feroviar a liniiei Socola - Vaslui - Tecuci - Barbosi - Braila cu realizarea unui racord direct de marfa din directia Barbosi spre Macin cu acces catre pod, realizarea legaturii directe cu zona centrala si nord-estica a tarii (fara ocolire prin Medgidia) a oraselor Macin si Tulcea precum si cresterea gradului de utilizare a transportului feroviar in judetul Tulcea.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8317
Data de inscriere : 16/10/2013

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMar 8 Apr - 21:41

Ionut, incearca sa nu te superi pe mine, dar, cred ca tema asta mergea la cel putin unul din topicurile: CFR-File de istorie, Alte linii si mai ales Poduri feroviare! De ce la "Discutii libere"? Aici subiectul asta este mai putin observabil!... :shock: :roll: Consider ca e un subiect care merita mai mult interes! Smile[/b]
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMar 8 Apr - 23:55

Am crezut ca subiectul poate fi dezvoltat mai mult ca o discutie legat de ceea ce ar fi insemnat acest pod in dezvoltarea retelei feroviare a judetului Tulcea si aspectelor economice generate de construirea aceastuia. Initial am vrut sa-l incadrez aici la infrastructura. Cred ca proiectul va deveni realitate candva... sa speram ca nu foarte departe, macar la orizontul anilor 2020-2025 sa il putem vedea realizat impreuna cu linia de legatura pentru Tulcea si Constanta, mai ales in contextul trecerii liniei 804 la operatori particulari si al infiintarii regiunilor de dezvoltare economica.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8220
Data de inscriere : 16/01/2010

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 0:29

Sigur a fost o tentativa de pod peste Dunare? Parca mai vazusem undeva o discutie si concluzia era alta. In orice caz, vazind structura cu ochiul meu profan, ala nu prea aduce cu un pod feroviar.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7967
Data de inscriere : 26/05/2011

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 1:48

La Braila se va face un pod sau tunel peste Dunare dar nu va fi si feroviar din nefericire.  Mad 
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 8:03

Par mai degraba piloni pentru un pod auto, dar la fel de bine ar putea fi pilonii unui viaduct de acces auto la un pod combinat cum sint cele de la Fetesti. Am mai citit undeva de ele dar nu le vazusem.

La Braila pare cea mai logica alegere pentru un pod deoarece Dunarea e ingusta comparativ cu Galati. Nu stiu cum e malul opus care la Galati e mai inalt.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 10:36

@dan tm ,intr-adevar sunt pilonii viaductului , in ce-a postat Ionut pe streetview.. Podul era probabil tot structura de b.a cu post comprimare ,dar fara culee ..
Suspectez ca proiectantul a obtat pentru optiunea cu viaduct datorita albiei majore a Dunarii(Pentru viaducte de genul se mai obteaza si cand costul racordului e foarte scump,sau solul prezinta instabilitate pentru eventualul terasament(ceea ce nu cred ca e cazul)) .. Exista posibilitatea ca la 100 de ani sa vina o inundatie extrem de puternica,si nu voiau sa-i faca un dop in zona Brailei ..
Exista desigur si posibilitatea pe care ai zis-o tu Very Happy ..
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 11:47

Eu zic ca intentia a fost pt un pod auto si feroviar suprapus ca la Ruse. Este incadrat perfect pe directia caii ferate duble catre port. Avem acolo pilonii unui viaduct de acces catre podul ce urma sa aiba o constructie mult mai complexa...
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 11:51

Si podul nou de care zice razvan-trenuri unde vor sa-l faca?
Sus In jos
IonutCFR2009
Administrator
Administrator
IonutCFR2009


Numarul mesajelor : 6370
Reputatie : 12044
Data de inscriere : 09/07/2009

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 11:55

In mod normal tot pe acolo ar trebui sa-l faca, la acea trecere BAC distanta intre cele doua maluri este cea mai mica ceea ce presupune costuri minime la constructia fie a unui pod, fie a unui tunel, desi varianta cu tunelul mi se pare cea mai costisitoare si nu cred ca se va opta pentru asa ceva.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 12:04

N-am fost niciodata in zona asta,si ce ne relatezi este foarte trist .. Au renuntat la proiectul initial ,dar continua cu podul auto ..
Asa suntem noi .. vedem ca si calul cu obloane .. doar inainte.Daca pe viitor ,este nevoie de o asemenea cale ferata,care sa zicem ar face un interes viitoarei Ucraine(in cazul in care iau rusii Estul) sau tarilor baltice,alta distractie alti bani , cand acum ne zgarcim sa scoatem un maxim de 30% din costul total in plus..
Eu sincer cred ca daca Ucraina va fi rupta in 2,partea vestica o sa se apuce de schimbat la infrastructura ..
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5925
Data de inscriere : 06/03/2011

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 13:36

DUAL a scris:
Eu sincer cred ca daca Ucraina va fi rupta in 2,partea vestica o sa se apuce de schimbat la infrastructura ..
...dacă o să mai rămână ceva după ce FMI o să înceapă să-i oblige să închidă.  Wink 
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitimeMier 9 Apr - 13:46

Pai si cu noi cum au facut redeme Sad ? Si uite ca supravietuim,asa .. cu greu,dar decat o lume corupta,si sa-i pupam in fund pe rusi,parca oarecum e mai bine asa..
Sus In jos
Continut sponsorizat





Pod feroviar peste Dunare la Braila Empty
MesajSubiect: Re: Pod feroviar peste Dunare la Braila   Pod feroviar peste Dunare la Braila Icon_minitime

Sus In jos
 
Pod feroviar peste Dunare la Braila
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Poduri CF din România
» 112 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin
» Primul pod feroviar suspendat peste Niagara
» La sud de Dunare - BDZ
» Pe Dunare.....la Cernavoda

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: INFRASTRUCTURA FEROVIARA :: INFRASTRUCTURA-
Mergi direct la: