Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Complexul feroviar Adjud

In jos 
+3
Andrey_tm
c o r v i n
redeme
7 participanți
AutorMesaj
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5932
Data de inscriere : 06/03/2011

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeDum 22 Dec 2013, 17:52

Luând aproape în ultimul moment decizia, am plecat într-o dimineață (sau mai bine zis noapte) destul de friguroasă din Iași spre Adjud, unde nu mai fusesem decât în trecere cu trenul, mai demult... Față de Iași, unde temperatura abia coborâse cu unul-două grade sub zero, la Adjud (și chiar la Pașcani) era mult mai rece, totul în jur, de la iarba și copaci la catenară fiind acoperit cu un strat alb gros, modelat de vânt...

Având o pasiune aparte pentru complexe feroviare și triaje, am căutat să fac o „mini-explorare” asupra complexului feroviar din Adjud și a triajului de aici. Din păcate, incursiunea mea a ajuns să semene mai mult a „arheologie feroviară”, dar nu-mi pare rău de niciuna din clipele frumoase pe care le-am avut admirând ce a fost cândva...

Voi începe cu o schema grosieră a complexului adjudean. Pentru a nu supraîncărca imaginea, nu am mai marcat locul unde se află gara și depoul, acestea fiind deja reprezentate prin simbolul folosit de Google pentru tren (cel nordic e gara, iar cel sudic depoul).

Complexul feroviar Adjud 11495204933_80b42f1576_b

Gara în sine nu mi-a atras prea mult atenția și există deja fotografii cu aceasta chiar și aici pe forum.

Grupa principală de linii a Adjudului, pe care se desfășoară astăzi aproape tot traficul de călători și marfă, este grupa Tranzit, ce are 13+1 linii (ultima fiind „linia circulație veche locomotive”).  

Vedere în cap X, spre Pufești/Mărășești. Pe linia 5 se aflau două cisterne ale Unicom, cel mai probabil desprinse dintr-un tren spre/dinspre Moinești.
Complexul feroviar Adjud 11483899115_0325ea25c0_z

Vedere spre axul stației/cap Y:
Complexul feroviar Adjud 11484018763_85e833daff_z

Complexul feroviar Adjud 11483898815_8af3d3dd8c_z

Un marfar Servtrans Invest de la Barboși Călători pentru Socola Triaj Gr. A, pleacă de la linia 6 cu restricție de 10 km/h:

Complexul feroviar Adjud 11483088616_af78847b7c_z

Îmi atrage atenția pasarela din cap Y, așa că decid să urc pe ea, dacă e posibil. Pasarela se pare că nu a fost niciodată terminată, este complet abandonată și într-o stare destul de avansată de degradare.

Ieșirea spre Sascut/Bacău. Clădirea din stânga este districtul de electrificare.
Complexul feroviar Adjud 11483998056_d7fbac0961_z

Și o vedere de jos, în aceeași direcție:
Complexul feroviar Adjud 11483997066_cf0fedb7f0_z

Am putea spune că uneori natura transformă chiar și urâtul în frumos:
Complexul feroviar Adjud 11483898795_98f193c642_z

Complexul feroviar Adjud 11483998086_273f9ede4e_z

Complexul feroviar Adjud 11483897815_6a7db58c59_z

Cum așa se prezintă pasarela în unele locuri:
Complexul feroviar Adjud 11484018773_fdc5601886_z
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5932
Data de inscriere : 06/03/2011

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeDum 22 Dec 2013, 17:54

În paralel cu grupa Tranzit se desfășoară Triajul Adjud, cândva unul din cele mai importante din țară. Un triaj este o stație tehnică complexă destinată compunerii și prelucrării trenurilor de marfă, prin trierea acestora, automatizat sau manual.
Principalele componente ale unui triaj obișnuit de la noi sunt:

  • Grupa de primire (Grupa A) - aici sosesc trenurile de marfă din diferite destinații și sunt descompuse;
  • Cocoașa de triere - un plan înclinat pe care sunt împinse vagoanele de marfă, apoi odată ajunse în vârf sunt dezlegate și se deplasează sub acțiunea gravitației la liniile destinate lor din grupa de triere (grupa B);
  • Grupa de triere (Grupa B) - pe liniile acestei grupe se desfășoară principalele operațiuni de compunere a trenurilor; deobicei este cea mai mare grupă ca număr de lini, având uneori și funcție de expediere;
  • Grupa de expediții (Grupa D) - odată terminate operațiunile de compunere, vagoanele sunt aduse aici în vederea expedierii lor;


Până la sfârșitul anilor '70, în triajul Adjud trierea se realiza manual (macazuri acționate manual, frânarea vagoanelor cu saboți de mână), iar capacitatea acestuia era depășită de nivelul traficului în plină creștere. Astfel, se ia decizia sporirii capacitații de triere prin mărirea numărului de linii din grupele A și B, realizarea unei grupe de expediții (grupa D), centralizarea electrodinamică a tuturor macazelor și dotarea cocoașei cu frâne de cale semi-automate (tip R-58) produse în țară sub licența firmei franceze Saxby. Totodată au fost realizate toate construcțiile și amenajările necesare (cabină de mecanizare, cabină pentru comanda hidraulică a frânelor de cale, etc.)

Odată cu distrugerea deliberată a industriei românești (prin neeficientizarea acesteia, prin multiplele furturi, mai ales la nivel înalt, prin privatizările eșuate și mai ales prin părăsirea unei piețe de desfacere esențiale pentru industria noastră - piața CSI/ex-URSS) și calea ferată românească a intrat în declin...

Astăzi triajul Adjud mai este doar o amintire a ce a fost cândva...

Vedere asupra cocoașei de triere dinspre grupa B spre grupa A (10 linii, majoritatea fiind ocupate cu vagoane conservate). Cele două semnale pe catarg din vârful cocoașei sunt semnale de triere.
Complexul feroviar Adjud 11483997566_a97b5b4767_z

Complexul feroviar Adjud 11483997136_5caa08168e_z

Liniile ce fac legătura între grupa Tranzit și grupa A, destinate primirii trenurilor de marfă dinspre Mărășești.
Complexul feroviar Adjud 11483917734_5281edb96b_z

Ne întoarcem și noi privirea spre Mărășești. Clădirea de mecanizare a cocoașei (CAM), construcție aproape tipică tuturor triajelor românești.
Complexul feroviar Adjud 11483997976_e9ff8a967d_z

Pupitrul luminoschemei și cel de comandă a frânelor de cale:
Complexul feroviar Adjud 11483917474_35c0cf4936_z

Frânele de cale tip Saxby la baza cocoașei:
Complexul feroviar Adjud 11483997326_efaecdffbf_z

O vedere generală asupra grupei B, cu 24 de linii, numerotate de la 11 la 38 (11-18, 21-28, 31-38), majoritatea fiind evident închise sau ocupate cu vagoane conservate.
Complexul feroviar Adjud 11483917394_20325e2390_z

Și, la final, linia de legătură între grupa D și grupa A, electrificată, dar nefolosită după cum se poate vedea:
Complexul feroviar Adjud 11483898125_2c40331300_z

Racordurile între grupa A și M500, respectiv linia Adjud - Siculeni (501 în MT/504 CFR), de asemenea electrificate, sunt abandonate și ele.

Nu știu ce mai putem face, dar... speranța moare ultima, nu?

(Dați click pe imagini pentru a le vedea la rezoluție mai mare)
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeDum 22 Dec 2013, 20:48

 santa Reportajul este o "superbitate" in toata regula! Se vede clar inclinatia ta pasionala catre "concentrarile" feroviare plus ca si pozele sunt realizate profesional! Evident si natura ti-a dat o insemnata mana de ajutor!Felicitari!
 a26 
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5932
Data de inscriere : 06/03/2011

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeDum 22 Dec 2013, 22:23

Mulțumesc mult! Smile  Așa e, vremea a fost cu adevărat superbă și nu regret deloc că am înghețat  Laughing  câteva ore contemplând această atmosferă...

Tot în Adjud am asistat la ceva unic: un adevărat concert de locomotive, ce a durat peste 15 minute (din care eu am capturat doar 3 minute)!!! Tot respectul pentru domnii mecanici!

Sus In jos
Andrey_tm
Moderator si Regizorul anului
Moderator si Regizorul anului
Andrey_tm


Numarul mesajelor : 5864
Reputatie : 11469
Data de inscriere : 08/09/2011

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeDum 22 Dec 2013, 22:57

Cred că a murit un ceferist sau un fost ceferist. Am auzit și eu un astfel de concert, în Simeria, anul trecut. Angajații din gară spuneau că a murit un fost ceferist.

Felicitări și din partea mea pentru reportaj!
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5932
Data de inscriere : 06/03/2011

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeDum 22 Dec 2013, 23:43

Mulțumesc!

Din păcate, n-am găsit pe nimeni care să-mi spună scopul „concertului” (când am ajuns la depou în zona unde erau locomotivele „implicate”, tocmai s-a terminat concertul și au plecat mecanicii). Oricum, muzica clasică (chiar și cu „instrumente” neobișnuite precum goarnele unor locomotive) este înălțătoare chiar și când este dedicată unei ocazii triste (precum Recviemul al lui Mozart).
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9174
Data de inscriere : 20/08/2008

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeLun 23 Dec 2013, 00:09

Superbe imaginile, ceata si chiciura dau un farmec aparte peisajului, care de altfel e putin dezolant, daca e sa privim multitudinea de linii napadite de balarii.
Ai idee daca Vrancart mai cara ceva pe calea ferata?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
redeme
V.I.P Member
V.I.P Member
redeme


Numarul mesajelor : 1081
Localizare : Iasi
Reputatie : 5932
Data de inscriere : 06/03/2011

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeLun 23 Dec 2013, 00:48

Multumesc! Nu știu dacă mai folosesc transportul feroviar, eu n-am văzut niciun indiciu în acest sens, dar nici n-am ajuns la racordul cu linia industrială a combinatului (la combinatul de la Dej, actualul Somes SA, am văzut de mai multe ori vagoane Habbis ale GFR la încărcare și chiar manevră, deci teoretic ar fi posibil și aici).

Un mic centru de colectare a fierului vechi, situat înspre Bacău, am văzut că mai are sporadic activitate feroviară. Iată linia care îl deservește:
Complexul feroviar Adjud 11503696604_6cc08660e7_z
Sus In jos
AndiCFR
V.I.P Member
V.I.P Member
AndiCFR


Numarul mesajelor : 3683
Localizare : Braşov
Reputatie : 8570
Data de inscriere : 10/06/2011

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeLun 23 Dec 2013, 09:10

Sau poate era iesirea la pensie a unui mecanic..

Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13090
Data de inscriere : 05/01/2011

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeLun 23 Dec 2013, 10:47

cortexedge a scris:
Superbe imaginile, ceata si chiciura dau un farmec aparte peisajului, care de altfel e putin dezolant, daca e sa privim multitudinea de linii napadite de balarii.
Ai idee daca Vrancart mai cara ceva pe calea ferata?
Da .. tre sa recunoastem ca pe calitate HD , filmeaza perfect aparatul Smile),nu doar peisajul spune ceva,ci si calitatea aparatului..
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6610
Data de inscriere : 21/02/2010

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeLun 23 Dec 2013, 14:08

redeme a scris:
...Din păcate, n-am găsit pe nimeni care să-mi spună scopul „concertului”.....

Scopul este salutul de adio al locomotivelor la inmormantarea unui fost mecanic de locomotiva sau sef de la compartimentul Tractiune (nu pentru orice ceferist).  Este un obicei pastrat in traditia mecanicilor de locomotiva in centrele feroviare care au si depouri.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeLun 23 Dec 2013, 20:49

santa Superb si concertul! Mai pertinenta pare subpozitia ca acest "concert" s-a datorat cumva decesului vreunui ceferist sau fost ceferist! Ar mai fi si varianta ca, pt. un ciubuc, cfr s-a angajat sa faca din locomotive 'sirenele" orasului anuntand intrarea sau iesirea din vreun schimb de lucru!(bineinteles ca glumesc insa nu ma prea pricep!) Very Happy 
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeLun 23 Dec 2013, 21:14

apogeo76 a scris:
santa Superb si concertul! Mai pertinenta pare subpozitia ca acest "concert" s-a datorat cumva decesului vreunui ceferist sau fost ceferist! Ar mai fi si varianta ca, pt. un ciubuc, cfr s-a angajat sa faca din locomotive 'sirenele" orasului anuntand intrarea sau iesirea din vreun schimb de lucru!(bineinteles ca glumesc insa nu ma prea pricep!) Very Happy 


 a27 

DAr unde mai suna sirenele la fabrici ca pe vremuri? heee nu am mai auzit sirena de cind a falimentat Comtimul.
Dar si noi ne-am indepartat de esenta reportajului.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitimeMar 31 Dec 2013, 22:49

......Bineinteles, ramane calitatea reportajului plus acest instantaneu acustic cu totul si cu totul special! a26 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Complexul feroviar Adjud Empty
MesajSubiect: Re: Complexul feroviar Adjud   Complexul feroviar Adjud Icon_minitime

Sus In jos
 
Complexul feroviar Adjud
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
»  Vechile cai ferate din complexul CFR Constanta
» Adjud (500)
» 704 : Marasesti - Tecuci - Barbosi
» 501 : Adjud - Comăneşti - Ghimeş - Siculeni
» Locomotive Convervate in Remiza Adjud

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: