Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)

In jos 
+2
myster2008
Codrut1985
6 participanți
AutorMesaj
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member
Codrut1985


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 6029
Data de inscriere : 21/05/2009

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeJoi Mai 21, 2009 5:42 pm

Buna,
sunt nou pe acest forum si cu ocazia asta doresc sa impartasesc cu voi ultima calatorie efectuata...Prilejul a fost o prietena care am cunoscut-o pe hi5 acum un an...stiu ca nu are legatura cu trenurile la prima vedere, dar va invit sa parcurgeti o calatorie pe traseul Caransebes-Oradea-Episcopia Bihor- Budapest Keleti- Sturovo- Breclav- Bohumin- Krakow si inapoi...

iata adresa... http://ghioane007.blogspot.com

astept parerile voastre...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6878
Data de inscriere : 15/08/2008

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeJoi Mai 21, 2009 6:55 pm

Foarte frumoasa calatoria....si obositoare....si poate intr-o zi o sa ne arati si Transiberianul Smile
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member
Codrut1985


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 6029
Data de inscriere : 21/05/2009

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeJoi Mai 21, 2009 7:54 pm

vreau sa subliniez mai ales faptul ca am mers cu trenul si sunt o gramada de poze...ce e pe langa conteaza mai putin...ma bucur ca va place
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
orestte
V.I.P Member
V.I.P Member
orestte


Numarul mesajelor : 364
Varsta : 49
Localizare : Timisoara
Reputatie : 6068
Data de inscriere : 28/10/2008

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeSam Mai 23, 2009 1:39 pm

Felicitari ptr calatorie , cred ca ai avut o experienta fantastica, Stiam de calatoria de la tatal tau ( cred ca iti dai seama de ce Smile) !eu ii povestisem de experienta mea cu railjet-ul de la Budapesta la Munchen) si am fost placut surprins sa iti vad reportajul aici.
Sus In jos
axell




Numarul mesajelor : 1
Varsta : 34
Localizare : Sibiu
Reputatie : 5427
Data de inscriere : 02/07/2009

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeJoi Iul 02, 2009 8:00 pm

..o adevarata experienta!

dar de ce ti-a trebuit pasaport pentru a trece granita in 2009?
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member
Codrut1985


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 6029
Data de inscriere : 21/05/2009

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeSam Iul 04, 2009 11:10 am

nu imi trebuia pasaport neaparat dar am zis ca e mai bine asa...am avut si buletinul pt orice eventualitate...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member
Codrut1985


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 6029
Data de inscriere : 21/05/2009

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeSam Iul 04, 2009 11:13 am

sa nu mai zic ca mi s-a pus pata pe Muntenegru si Macedonia...pe care o sa le fac cu un Balkan Flexipass de 15 zile...din cate stiu este acoperita o calatorie dus-intors in tara de resedinta dar daca vreau sa ies la Vrsac si sa intru pe la Giurgiu e vreo problema?a folosit cineva passul asta?...m-am gandit la un traseu Caransebes- Beograd- Podgorica- Beograd- Skopje- Salonic- Sofia- Giurgiu- Caransebes...ramane sa sap mai adanc...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
razvystefan




Numarul mesajelor : 6
Reputatie : 5455
Data de inscriere : 08/06/2009

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeMar Iul 07, 2009 10:52 pm

Felicitari pentru reportaj si pentru faptul ca ai avut inspiratia si mai ales curajul sa mergi pana la capat cu planul initial.
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeMier Iul 08, 2009 8:24 am

Eu am folosit Balkan Flexi Pass pentru un drum pina in Elada.

Balkan Flexi Pass are 5 rubrici in care se trece data calatoriei si o anexa in care se trece trenul si ruta.Cind calatoria incepe dupa ora 19.00 se trece deja ziua urmatoare, lucru care iti permite sa cistigi 5 ore.

Poti sa circuli cum vrei si pe unde vrei sa iesi sau sa intri intr-o tara.
Pe unele trenuri ai nevoie de supliment sau de loc rezervat separat, pe altele indiferent de rang nu ai nevoie.

De exemplu nu am platit supliment de viteza dar am platit loc separat Arad-Videle la Transbalkan.
Sigur ca in Videle nu a fost posibil sa obtin alt loc rezervat pina la Salonic, asa incit am urcat in tren bine mersi.
La intoarcere din cauza intirzierii nu am avut timp sa iau loc in Videle asa incit desi vagonul era gol nasul a cerut ,,de o bere ca doar nu ai tichet pentru loc".
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member
Codrut1985


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 6029
Data de inscriere : 21/05/2009

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeMier Iul 08, 2009 4:09 pm

hmmm...ce chestie...adevarul e ca nu sunt hotarat ce sa fac...am mai multe variante si nu stiu pe care sa o aleg...una ar fi din Caransebes-Beograd-Bar-Beograd-Salonic-Sofia-Bucuresti-Caransebes...a doua ar fi Caransebes-Istanbul-Beograd- Bar-Beograd-Caransebes...ideea e ca imi doresc sa vad si Istanbulul si Muntenegru, unde am auzit ca sectia Beograd-Bar este foarte frumoasa...ca sa ajung insa la Istanbul am inteles ca viza se cumpara de la Kapikule (frontiera), unde trebuie sa cobori din tren...ce garantie am ca voi primi viza?...a fost cineva...calatoria e in plan in luna septembrie, pana atunci inca sap dupa cele mai bune variante...cat de ieftin se poate...ziua in oras, noaptea la cuseta...
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member
Codrut1985


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 6029
Data de inscriere : 21/05/2009

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeMier Iul 08, 2009 4:12 pm

data calatoriei o treci tu personal sau tre sa te mai duci pe la casele de bilete?si banuiesc ca imi pot lua rezervarile din tara...si daca spre exemplu trenul pleaca dimineatza la ora 7 din Beograd si ajunge in Istanbul a doua zi dimineatza la 8 completez doua zile?aici ma cam incurc... Very Happy
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
Vizitator
Vizitator




CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeLun Iul 27, 2009 9:09 am

Data o treci tu cind urci in tren.
Nu completezi 2 zile.
Sus In jos
Csortan RADU




Numarul mesajelor : 79
Reputatie : 5670
Data de inscriere : 26/12/2008

CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitimeMar Oct 06, 2009 3:50 pm

Excelent reportaj , imi place foarte mult Polonia , Limba poloneza si desigur trenurile din aceasta tara Very Happy .Sper ca in curand sa ajung si eu pe acolo . Imi doresc foarte mult sa vizitez Auschwitz. Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat





CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Empty
MesajSubiect: Re: CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)   CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :) Icon_minitime

Sus In jos
 
CFR-MAV-ZSSK-CD-PKP :)
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» ZSSK Slovacia

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: IMPRESII DE CALATORIE-
Mergi direct la: