Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Rame Stadler FLIRT

In jos 
+7
Adrian78
Dr2005
Nesebar
Adirmvl
DUAL
Desiro256
The Legend
11 participanți
Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
AutorMesaj
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 29
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6252
Data de inscriere : 03/08/2010

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeMar Noi 05, 2013 5:24 pm

Rame Stadler FLIRT 10674755875_e54f3fb09e_b
On speed by Vlad0012, on Flickr

Rame Stadler FLIRT 10674764555_72f0995d87_b
After rain by Vlad0012, on Flickr

Rame Stadler FLIRT 10674814244_35bdc0949f_b
Ready to go by Vlad0012, on Flickr
Sus In jos
Desiro256
Fotograful anului
Fotograful anului
Desiro256


Numarul mesajelor : 1166
Varsta : 29
Localizare : Sibiu
Reputatie : 6245
Data de inscriere : 19/09/2010

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 4:30 pm

Stadler Flirt 5341 031-3 aşteptând plecarea din Budapesta Keleti ca tren 9408 (Budapesta Keleti - Győr).

Stadler Flirt 5341 031-3 - Budapesta Keleti

05.04.2014
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/Desiro256
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13082
Data de inscriere : 05/01/2011

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 8:14 pm

Ce-mi place ca la maghiari ,se face salubrizarea ca la carte! Uita-te la geamurile alea ce frumos lucesc,nu sterse in scarba ca la noi ..
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 8:27 pm

Nu e chiar asa. Am vazut vagoane cu geamurile destul de murdare si la ei. Poate le venea randul la spalatorie cand le-am vazut eu. Dar, per total, stau (mult mai) bine (ca noi) cei din patria vecina si prietena in privinta asta. Smile
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13082
Data de inscriere : 05/01/2011

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 8:59 pm

Uite .. iti spun asa ca fapt divers , sunt niste bucati 84-96 care au facut 1621/1622 de ceva vreme,aproape un an .. Ok,si ce vreau sa punctez, e ca unul dintre ele a fost la revizie ,adica a stat indelung in remiza la Grivita, si eu nu le-am vazut veci pururi amin sa fie curate geamurile interioare .. Adica sunt niste mazgalituri de mucus pe holul aluia , au cred ca 1 an de cand sunt acolo .. Ma intreb la noi cand vine randul vagoanelor astea sa fie curatate la interior temeinic ? Nu doar o matura si aia grabita .. si gata!
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 9:29 pm

A, aici ai dreptate. Si nici nu se compara curatenia din materialul rilant al MAV-ului cu cea din cel al CFR-ului (care cam lipseste). Pur si simplu spuneam ca nici ei nu sint perfecti. Dar daca am fi si noi macar ca ei am fi mult mai departe, si aici ma refer si la cetateni, nu doar la cele doua companii feroviare.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13082
Data de inscriere : 05/01/2011

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 9:54 pm

Nu stiu ,nu vreau sa incriminez pe cineva,dar e inevitabil,mai sunt copii mici,si vor la geam,pun mana,etc,sunt uneori si persoane mai "ne-educate" , care circula cu trenul,dar totusi , vagonul ala dupa 14 ore intra in revizie,la cateva luni intra iar la revizie , chiar nu se poate efectiv macar atunci la alea 6 luni sa-l curete naibii cap coada , cu apa si sapun cum trebuie ?! E asa de greu ?! Lasa jegul sa se acumuleze pe la colturi,pe geamuri,etc .. Nu le da nimeni in cap ca arata urat pe exterior ,ca mai ploua,ca mai trece prin zone cu lucrari la autostrazi la linie,praf .. etc.. dar macar la interior sa nu ti fie scarba sa te aproprii de un geam sau sa stai pe o tapiterie de scaun.. Era intr-un 19-57 la Craiova,Doamne .. efectiv puteai sa tai cu cutitul jegul de pe tapiterii..
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 10:19 pm

Din pacate nici macar cu o litera nu te pot contrazice... Mai ales ca am prins un 19-47 tot asa, tetierele negre. Si le ziceam si colegilor de compartiment: cat de jegosi au fost aia care au mers in vagonul ala daca au reusit sa innegreasca locul in care au avut capetele? Dar nici CFR-ul nu e mai breaz.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13082
Data de inscriere : 05/01/2011

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 10:37 pm

Culmea culmilor era ca aveau tetierele huse din alea frumoase albe .. de le vezi prin filme specific anilor '80 .. Dar alea erau negre si sleioase .. La cum aratau mi-a fost sila,sa le dau jos ,sa vad cum e tapiteria sub .. Restul,adica sezutul si spatarul erau ..  silent
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 10:42 pm

Lasa DUAL, mai bine tinem mai multi nasi pentru un tren decat un nas si doua gorile care sa faca ordine. Nu de alta, dar sar cu gura sindicatele.  :roll: 

In fine, am deraiat de la subiect.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeLun Apr 07, 2014 11:51 pm

DUAL , vrei geamuri curate , simplu , iei cu tine solutie de geamuri si un prosop vechi si gata geamurile curate  Laughing  daca stai in baza CFR-ului in veci nu vei avea geamuri curate , eu cand plec la drum nu imi lipseste o astfel de carpa pentru a sterge pe unde este nevoie , un scotch pentru a izola geamurile la 20-54/55 iarna cand bate crivatul , tot scotch pentru a prinde usa si tot la 20-54/55 ca la unele nu sta usa inchisa , eventual si o bucata de sarma ca nu se stie cand ai nevoie , trebuie sa te adaptezi la conditiile de calatorie din trenurile CFR nu ?  Laughing 

_________________
595423Rame Stadler FLIRT Bdeem_8496_aRame Stadler FLIRT Bdeem_8496_aRame Stadler FLIRT Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeMar Apr 08, 2014 12:16 am

Mizeria de pe geamuri tot de la călători provine. În ultima vreme, am mers de mai multe ori de la Bucureşti la Piteşti cu regio-ul. La plecare era cât de cât decent, fără gunoaie, buda curată, parfumată, cu săpun, hârtie...
La Titu deja 3/4 din compartimente erau pline de coji de seminţe, PET-uri de bere sau de diverse poşirci, ambalaje, urme de tălpi pe scaune, iar de budă nu mai zic, chiuvetele pline de mucuri de ţigară, pe jos numai pişat (scuzaţi limbajul), hârtie şi săpun ziceai că nici nu au fost, iar mirosul deja îţi muta nasul.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeMar Apr 08, 2014 12:36 am

Si unde sint paznicii din tren? Nasii ce lucreaza?
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22199
Data de inscriere : 06/12/2009

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeMar Apr 08, 2014 12:58 am

Nasul este doar controlor de bilete pe majoritatea rutelor , nu zice nimic ca risca sa nu mai ajunga acasa intreg , prefera sa faca doar controlul si atat , nu te poti impune unul singur la 50 , nici la 10 insi nu se baga , pe multe rute cei ce folosesc trenurile de naveta sunt foarte impulsivi si atat iti trebuie sa le spui ceva , nasul mai tine la viata lui totusi .
Au fost cazuri cu nasi aruncati din tren ca au avut "tupeul" sa se ia de cine nu trebuia in tren , cam asta e realitatea , veniti sa vedeti ce specimene merg in trenurile Regio Bucuresti-Titu ; Bucuresti-Videle ; Bucuresti-Ciulnita si Bucuresti-Urziceni , ajungeti la destinatie putin socati de ce vedeti prin aceste trenuri .
Pe aceste rute clar trebuie ceva agenti de paza dar am inteles ca si pe Bucuresti-Ciulnita cu tot cu paza inca se fumeaza in tren si se sparg seminte iar la destinatie trenul arata ca dupa razboi .

_________________
595423Rame Stadler FLIRT Bdeem_8496_aRame Stadler FLIRT Bdeem_8496_aRame Stadler FLIRT Bdeem_8496_a
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13082
Data de inscriere : 05/01/2011

Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitimeMar Apr 08, 2014 1:11 am

Ok ok, este si mizerie provenita de la transportul "animalelor"(insultand aici animalele) ,dar exista si mizerie acumulata din praf,si alte cele .. Indiferent a cui e vina,totusi o salubrizare ca la carte cum se face si pe dincolo,nu crezi ca e de datoria acestor companii de transport .. ?
Nu pot sa zic ca si la privat sunt automotoare care arata jalnic la interior .. Tot asa ,mizerie adunata pe la chedere,pe sub scaunele vagoanelor ... etc..
Sus In jos
Continut sponsorizat





Rame Stadler FLIRT Empty
MesajSubiect: Re: Rame Stadler FLIRT   Rame Stadler FLIRT Icon_minitime

Sus In jos
 
Rame Stadler FLIRT
Sus 
Pagina 1 din 3Mergi la pagina : 1, 2, 3  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Rame Stadler Flirt H2 hydrogen &Alstom ILint
»  Rame electrice Hyperion
» Întrebări şi răspunsuri
» Numere rame în România
» Rame electrice clasa 58

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: AUTOMOTOARE SI RAME ELECTRICE-
Mergi direct la: