Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Primul pod de la Podari

In jos 
+2
TVlad
Semafor
6 participanți
AutorMesaj
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6603
Data de inscriere : 21/02/2010

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeLun 04 Noi 2013, 22:54

CF Craiova - Calafat podul peste Jiu 300m lungime la km 9

Acelasi pod vedere spre Calafat

Acelasi pod vedere de ansamblu din aval

Ce spuneti? Va place? :shock: :shock:
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8220
Data de inscriere : 16/01/2010

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeLun 04 Noi 2013, 22:56

De asta se numesc aceste lucrari lucrari "de arta". Din pacate in zilele noastre au ajuns si ele ca si "arta", niste mizgalituri oarecare.
Sus In jos
ATM

ATM


Numarul mesajelor : 1371
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6445
Data de inscriere : 10/07/2010

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeLun 04 Noi 2013, 22:58

Frumos...in vremurile trecute arhitectura avea si continut estetic, nu doar functional sec.
Sus In jos
nenuandrei
V.I.P Member
V.I.P Member
nenuandrei


Numarul mesajelor : 1542
Varsta : 32
Localizare : Bucuresti Nord
Reputatie : 6197
Data de inscriere : 16/09/2011

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeMar 05 Noi 2013, 05:31

Stie cineva mai multe detali despre acest pod?
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/nenuandrei1
Vizitator
Vizitator




Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeMar 05 Noi 2013, 09:03

Unde a fost fata de podul actual ca m-am uitat cind am fost pe linie, dar nu mi-am dat seama.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13083
Data de inscriere : 05/01/2011

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeMar 05 Noi 2013, 15:39

Si eu m am uitat pe maps .. dar nu se vad urme de culei .. Probabil asta este construit peste cel vechi Very Happy
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeMier 06 Noi 2013, 00:29

Aha, ar fi posibil? Cind m-am intors de la Calafat, la apa sub podul rutier era ... o mireasa cu doi sau trei ... nuntasi cred.ASa ca nu am mai cautat prea bine culeele pe partea aia.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8220
Data de inscriere : 16/01/2010

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeJoi 07 Noi 2013, 00:04

Erau in "flagrant delict?" Very Happy
Sus In jos
kristi kkk
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 1680
Varsta : 45
Localizare : Alexandria
Reputatie : 7444
Data de inscriere : 25/08/2008

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeJoi 07 Noi 2013, 00:38

Erau in flagrant cu delictu-n mana!
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeJoi 07 Noi 2013, 08:35

Ghinion, trenul n-a avut restrictie pe pod.In tot cazul cred ca si ei cautau culeele vechiului pod. Sau macar o p ila Embarassed 
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6603
Data de inscriere : 21/02/2010

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeMier 05 Mar 2014, 22:48

Am gasit un comentariu (nr.6)(Precizare: Viaductul de la km.4, cel din Valea Fetii, o splendidă lucrare de artă, mai poate fi admirat și astăzi, la răsărit de Parcul Romanescu, pe vechiul traseu al căii ferate Craiova-Calafat, traseu devenit cale ferată uzinală pentru Electroputere, cât o mai dura și aceasta. În 1944 americanii au bombardat acest viaduct în neștire, terenul din jur era ciuruit de gropile bombelor explodate, dar NU L-AU NIMERIT!) la articolul din link-ul urmator:
http://www.gds.ro/Cultura/2011-02-05/Calea+ferata+din+Romania++si+inceputurile+ei
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6603
Data de inscriere : 21/02/2010

Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitimeMier 05 Sept 2018, 12:43

Am vazut ca nu mai sunt active link-urile.

O imagine a podului proiectat de Elie Radu, din cartea intitulata -Viata si opera inginerului Elie Radu de Gh. D. Rosianu, Editura tehnica-1958 :

Primul pod de la Podari Fig_5_Pod_peste_Jiu

Descrierea de la pag.27: "LA 10 mai 1885, Directia de Studii si Constructii, condusa de Elie Radu, a inceput studiile liniei ferate Craiova - Calafat de 108 km lungime.
Studiile au durat pana in luna noiembrie a aceluias an iar proiectarea pana in luna mai 1886.
Lucrarile acestei linii au inceput in 1890, cu executarea podului peste Jiu.
Podul mentionat, a fost construit pentru doua cai: una ferata, jos si alta pentru sosea asezata deasupra primei. Infrastructura s-a executat din zidarie de piatra cioplita la exterior, iar suprastructura din metal."
Sus In jos
Continut sponsorizat





Primul pod de la Podari Empty
MesajSubiect: Re: Primul pod de la Podari   Primul pod de la Podari Icon_minitime

Sus In jos
 
Primul pod de la Podari
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Primul frigider românesc
» Discutii generale despre transport II
» Primul pod feroviar suspendat peste Niagara
» M 800 : Bucuresti Nord - Fetesti - Constanta - Mangalia
» 112 : Craiova - Golenti - (Calafat) - Vidin

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: CFR - FILE DE ISTORIE-
Mergi direct la: