Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Moldova-Ucraina-Ungaria

In jos 
+7
cristi CFR
Silviu Sintea
Katalin4653
TVlad
Dr2005
phnegativ
Nesebar
11 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeVin 26 Iul 2013, 15:39

Da , doar 140 de lei romanesti (700 si ceva lei moldovenesti) a fost Chisinau-Kiev dar la vagonul prezentat in poze adica paturi la comun , este cel mai ieftin vagon si mod de calatorie in fosta URSS ceva de genul clasa 3 .

Kiev-Sevastopol/Simferopol , poti sa afli singurel preturile daca intri pe www.uz.gov.ua , acolo gasesti bilete on-line si asa afli pretul , la ei depinde pretul de rangul trenului si de clasa la care calatoresti , nu au oferte de anticipatie , eu asa am observat cu toate astea trenurile lor majoritatea au 16-18 vagoane pline ochi iar de multe ori nu mai gasesti loc in ziua plecarii trenului asa de solicitate sunt trenurile in "URSS" .

Ucraina , a fost pentru mine un mister si era musai sa ajung , nu regret ca am cheltuit un salariu minim pe economie pe o calatorie de 4 zile , a meritat . Wink 

_________________
595423Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_aMoldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_aMoldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9509
Data de inscriere : 02/11/2008

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeVin 26 Iul 2013, 18:45

In Ucraina sa tot mergi cu trenul.
De exemplu de la Solotvino 1 (Slatina pe malul drept al Tisei langa Sighetul Marmatiei) la Lviv sunt 447 km si biletul cel mai ieftin costa 32.42 grivni asta vine 13.26 lei.
Un bilet Timisoara Nord - Nasaud cel mai ieftin luat in ziua plecarii cu IR 441.6 km costa 85.70 le...


_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
BlueLight

BlueLight


Numarul mesajelor : 23
Localizare : Chisinau
Reputatie : 3863
Data de inscriere : 16/11/2013

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeDum 17 Noi 2013, 20:56

ma bucur ca v-a placut Chisinaul Smile Cu parere de rau stam prost la capitolul transport feroviar (international costa mai scump decat autobusul, insa local e foarte ieftin) Trenurile sunt jalnice (cu 2 exceptii), trasee putine si viteza mica. Vre-un pasionat de trenuri vechi, ungare, din perioada cortinei de fier, e binevenit in Basarabia ))

Karpaty a scris:
la ei nu primesti bilet daca nu prezinti documentul de identitate si ambele se prezinta la urcarea in tren , nu urca cine vrea si cine nu vrea ca la noi
Ai dreptate. Insa doar pentru cursele internationale feroviare si avia. Pentru cursele locale n-ai nevoie de act (si nici macar de bilet in unele cazuri Smile) ). Se cere pasaport / bultein si pentru bilet de autobus, dar daca nu il ai, tot poti cumpara bilet, ca nimeni nu verifica datele. Am luat odata bilet pentru Iasi la misto pe numele Radu si Nicolae Ceausescu Smile)) si a mers, doar ca matusa de la casa in 40 ani a invatat foarte putina carte romaneasca, asa ca numele trecut pe bilet era Nicolai Ciausescu Smile)
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8324
Data de inscriere : 16/10/2013

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 19:22

Frumos, de la inceput pan la sfarsit!... Inclusiv ideea de a pleca spontan, fara sa stai prea mult pe ganduri!!...
Sus In jos
BlueLight

BlueLight


Numarul mesajelor : 23
Localizare : Chisinau
Reputatie : 3863
Data de inscriere : 16/11/2013

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 19:29

cele mai interesante calatorii asa si incep
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 19:44

apogeo76 a scris:
Frumos, de la inceput pan la sfarsit!... Inclusiv ideea de a pleca spontan, fara sa stai prea mult pe ganduri!!...
Asta inseamna sa fi pasionat cu adevarat de tren/calatorii cu trenu , nu sa stai in aceeasi gara toata viata , sa pozezi aceleasi trenuri si cand postezi pozele nici nu sti ce tren ai pozat , cum mai fac destui pe aici . Wink

_________________
595423Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_aMoldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_aMoldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 19:48

Mai trebuie sa ai si bani pentru asa ceva. Very Happy Dar da, mai trebuie sa te si dai cu trenul din cand in cand. Mai vezi cum a evoluat sau a involuat o linie, mai vezi cum se comporta un anumit tip de material rulant, cum se circula pe anumite rute, etc.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22207
Data de inscriere : 06/12/2009

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 19:56

@adirmvl , sincer am un salariu modest dar pentru pasiune ma dau peste cap si da imi place sa explorez cat mai mult atat din tara cat si din Europa (momentan) , de asta fac si turul tarii in fiecare an care cuprinde majoritatea sectiilor din tara asta atat principale cat si secundare , prietenii stiu ! Wink

_________________
595423Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_aMoldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_aMoldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeMier 20 Noi 2013, 20:15

E o pasiune frumoasa si merita din mai multe puncte de vedere, chiar daca nu esti mort dupa trenuri. Mai ales cand calatoresti afara. Asteptam imagini din viitoarea excursie in strainatate! Very Happy
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12907
Data de inscriere : 06/04/2012

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 21 Noi 2013, 22:20

Ah, ca imi scapase: la Chisinau se poate fara pasaj subteran. In alte statii de dincoace de Prut nu se mai poate.
Sus In jos
matei vulcan




Numarul mesajelor : 96
Varsta : 44
Localizare : Constanta
Reputatie : 4102
Data de inscriere : 03/06/2013

Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeLun 17 Aug 2015, 12:29

Ca o constatare personala,am nimerit seara trecuta pe acest segment de reportaje ale pasionatilor.si am ajuns prin a adormi cu telefonul in mana pe la 3 dimineata.extraordinar efortul tuturor celor care au dus aceasta munca de documentare pt ca in afara de placerea de a calatori,este un efort imens doar acela de a fotografia pt ca noi sa putem privi de acasa din fata calculatorului sau a telefonului.in special userul Karpaty care este cu adevarat un pasionat real al acestui fenomen.am privit cu reala placere pozele din toata europa,an revazut unele locuri prin care am fost,pe altele le-am descoperit acum.multumesc Karpaty pt cateva ore care au fost o delectare pt ochii mei si pt sufletul meu...si nu in ultimul rand,la mai multe😄😄😄!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Moldova-Ucraina-Ungaria   Moldova-Ucraina-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Moldova-Ucraina-Ungaria
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» MÁV-Ungaria
» Ungaria-Germania-Austria 2013
» Întrebări şi răspunsuri
» CFM-Moldova
» UZ-Ucraina

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: