Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Website pentru mersul trenurilor din Romania

In jos 
+4
Radu
Norbi
myster2008
nelucozac
8 participanți
AutorMesaj
nelucozac




Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 5528
Data de inscriere : 27/04/2009

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeLun 27 Apr 2009, 13:59

Am proiectat un website pe care il puteti consulta aici: Mersul trenurilor din Romania

E complet, include trenurile internationale care tranziteaza Romania, si toti operatorii feroviari (CFR Calatori, Regiotrans Brasov, Regional Cluj, Servtrans Invest).

Aveti si o adresa usor de retinut, oricum se face redirectare la prima adresa: http://mersultrenurilor.lx.ro

Website-ul are cea mai buna functionalitate din Romania: gaseste rute intre oricare doua statii, are o interfata foarte simpla si intuitiva.

Nelu Cozac
Sus In jos
myster2008
Administrator
Administrator
myster2008


Numarul mesajelor : 1387
Varsta : 42
Localizare : Roquetas de Mar , Almeria , Spania
Reputatie : 6882
Data de inscriere : 15/08/2008

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeLun 27 Apr 2009, 14:04

Interesant...simplu si eficient.Felicitari!
Sus In jos
http://www.forumtrenuri.com
nelucozac




Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 5528
Data de inscriere : 27/04/2009

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeLun 27 Apr 2009, 14:16

Va rog sa ma ajutati cu niste informatii daca e posibil: livretul mecanicului de tren.

V-am prezentat website-ul meu pentru mersul trenurilor din Romania in primul mesaj din acest topic.
Eu dau distantele intre statii in km cu precizie de o zecimala. De ce?

Website-ul oficial (infofer) si cartea tiparita au un defect: unele distante nu sint prea corecte.
De exemplu, pe website de la Sardanesti la Plopsoru (linga Tirgu Jiu) sint patru (sau cinci) km ?
De la Plopsoru la Sardanesti sint cinci km. In cartea tiparita, de la Bucuresti Nord la Episcopia Bihor
(magistrala 300) sint 654 km, si de la Episcopia la Bucuresti sint 656 km. Care e adevarul ?
Pe website sint vreo 25 de neconcordante de acest fel, si sint destule si in cartea tiparita.

Problema cu informatiile astea e urmatoarea. E posibil ca o anumita ruta de la statia A la statia B,
care include doua statii vecine cu distanta incerta, sa aiba distanta incadrata intr-un interval tarifar
(ex 120 km), si de la B la A sa fie incadrata intr-un alt interval tarifar (ex 121 km). La mine astfel
de probleme nu apar, pentru ca am memorat separat harta retelei feroviare cu distante intre statii.

Va rog sa-mi trimiteti pe adresa de e-mail nelu.cozac@gmail.com orice documente aveti pe care le
foloseste mecanicul de tren, daca e posibil in format rtf sau doc, dar e bun si alt format. Va asigur ca
voi folosi acele informatii doar pentru a obtine o harta a retelei feroviare cit mai fidela.

Va multumesc anticipat,
Nelu Cozac
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8473
Data de inscriere : 19/04/2009

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeVin 12 Iun 2009, 08:55

Nelu Cozac:S-a schimbat mersul trenurilor pe ruta Blaj-Praid

PM 14823 Blaj 23:06-Tarnaveni 00:25
PM 14835 Tirnaveni 04:35-Praid 06:45

PM 14822 Tarnaveni 21:35-Blaj 22:44

Acestea sunt schimbarile pe magistrala 307.Te rog foarte frumos daca poti sa schimbi si pe site-ul tau cu mersul trenurilor. Very Happy
Sus In jos
Norbi
V.I.P Member
V.I.P Member
Norbi


Numarul mesajelor : 2633
Varsta : 30
Localizare : Bistrita
Reputatie : 8473
Data de inscriere : 19/04/2009

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeVin 12 Iun 2009, 08:58

Nelu Cozac:Urmatoarele trenuri si-au modificat orarul la operatorul feroviar REGIOTRANS.

Incepand cu data de 01.06.2009 s-a introdus in circulatie Trenul. 14851/14825-2 pe ruta:
Sibiu - Loamnes



S-a introdus in circulatie Trenul Personal Brasov - Fagaras - Sibiu



S-a scos din circulatie Trenul Acc 14059 14050 Brasov-Sibiu



Incepand cu data de 19.06.2009 se modifica mersul trenului Acc 14032 14033 Brasov – Bucuresti Nord – Constanta



S-au efectuat modificari pe urmatoarele rute de circulatie :



Câmpu Libertăti -Blaj- Târnăveni – Praid



Alba Iulia – Vintu de Jos – Sibiu



Sibiu – Sighisoara


Te rog foarte frumos daca poti sa schimbi orarele de circulatie a trenurilor mentionate sus si pe site-ul tau. Very Happy
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6217
Data de inscriere : 06/12/2008

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeMier 18 Dec 2013, 15:16

Intrebare pentru dl. Cozac: cam in cat timp estimati ca veti reusi actualizarea site-ului cu mersul trenurilor CFR? Din cate am observat, noua interfata a site-ului infofer a devenit si mai greoaie.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Luna




Numarul mesajelor : 3274
Reputatie : 8107
Data de inscriere : 18/03/2011

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeMier 18 Dec 2013, 15:29

Sper sa mai fie posibila actualizarea acestui site tinand cont ca acum exista copiright si drepturi de autor pentru mersul trenurilor.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24829
Data de inscriere : 17/08/2011

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeMier 18 Dec 2013, 21:47

A sosit răspunsul de la MT?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
nelucozac




Numarul mesajelor : 24
Reputatie : 5528
Data de inscriere : 27/04/2009

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeJoi 19 Dec 2013, 09:35

@ Dr2005 : Nu am primit niciun raspuns de la MT.

Am primit raspuns pe email de la CNCF CFR SA prin care ma informeaza ca fiecare operator feroviar decide daca datele proprii pot fi sau nu afisate pe alte website-uri.

Am primit raspuns telefonic (nu si email) de la CFR Calatori prin care ma informeaza ca ei nu sint de acord ca datele lor sa fie afisate pe alte website-uri decit in baza unui acord comercial. Tot de la ei am aflat ca problema interoperabilitatii (fiecare operator sa poata vinde bilete pe orice rute - deci si in numele altor operatori) ar trebui rezolvata de CNCF CFR SA. Ma intreb daca operatorii particulari vor accepta aplicatia XSELL foarte scumpa si destul de greoaie de la infofer.

Cred ca problema cu drepturi de autor e urmatoarea. In 2011 CFR Calatori a depus plingerea despre care v-am informat in februarie 2013 (eu am primit citatia in ianuarie 2013). Acuzatia (acces ilegal la date informatice) nu e foarte solida dupa parerea multora, mai ales ca oricine are dreptul si poate consulta online mersul trenurilor in mod gratuit. In plingerea respectiva nu se facea nicio referire la incalcarea legii 8/1996 (drepturi de autor).

A existat o dezbatere pe aceasta tema pe un website de profil (legislatie si internet). Ideea sustinuta de moderator a fost urmatoarea. Pentru ca o baza de date sa poata fi protejata de legea 8/1996 trebuie ca proprietarul sa faca dovada unei investitii importante din punct de vedere cantitativ si calitativ in prezentarea datelor. Simplul fapt ca datele exista nu da automat dreptul de a beneficia de prevederile legii, conform jurisprudentei Curtii Europene de Justitie.

In mod cert persoane de la CFR Calatori relatii publice au citit acele dezbateri si de aceea acum website-ul oficial este (sau cel putin pare) complet schimbat.

Campania pe care am dus-o pentru a cere CFR Calatori sa permita folosirea datelor lor a fost un esec. Acum cred ca singura solutie este o alta campanie pentru a promova ideea de date deschise. Concret, ar fi ideal sa avem o lege care sa stipuleze foarte clar : orice informatie de interes public trebuie sa fie deschisa, sa poata fi utilizata in mod liber de oricine. Informatiile despre orarul si rutele tuturor mijloacelor de transport (auto, feroviar, aerian etc) sint de interes public.

Puteti sa va faceti o idee despre cum sta Romania la acest capitol. Cel mai bine sta United Kingdom cu 940 puncte. Romania are 355 puncte.

Open Knowledge Foundation

Puteti afla detalii despre Romania accesind aceasta pagina.

Date deschise Romania

Daca exista informaticieni (si nu numai) interesati de problema datelor deschise, se poate consulta

Despre date deschise

Eu voi vorbi despre un avantaj pe care l-ar aduce datele deschise din punctul meu de vedere. Exista multi informaticieni interesati sa dezvolte aplicatii informatice de interes public. In acest caz s-ar putea identifica mai usor cele mai bune solutii : de exemplu interfata utilizator cit mai simpla, timp de raspuns foarte scurt pentru afisarea rezultatelor, selectie de foarte buna calitate etc.
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6217
Data de inscriere : 06/12/2008

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeJoi 26 Dec 2013, 13:58

S-ar putea sa fie o situatie asemanatoare si pe mersultrenurilor.ro

Apare urmatorul mesaj:
Mersultrenurilor.ro este momentan oprit pentru actualizarea bazei de date.
Ne cerem scuze pentru inconveniente.

Ati luat legatura cu acestia? Poate va uniti fortele...
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9167
Data de inscriere : 20/08/2008

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeJoi 26 Dec 2013, 14:25

De ce nu folositi infofer si gata?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6217
Data de inscriere : 06/12/2008

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeJoi 26 Dec 2013, 14:42

Pentru ca infofer a devenit o porcarie de cand incearca sa se ,,protejeze'' de copierea bazelor de date, trebuie sa dai click pe gandaci rosii sau pe cravate ca sa poti sa vizualizezi urmatoarea pagina.
Si, in plus, operatorii feroviari privati au ajuns sa fie destul de bine raspanditi pe liniile din Romania, cat sa fie o reala nevoie sa ai mersul tuturor operatorilor centralizat intr-un singur site. De ex, daca vrei sa mergi de la Oltenita la Curtea de Arges trebuie sa folosesti fie 2 operatori privati, fie 2 privati si CFR-ul.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5259
Data de inscriere : 23/01/2012

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeJoi 02 Ian 2014, 00:14

cortexedge a scris:
De ce nu folositi infofer si gata?


Pentru ca merstrenuri e mult mai bun. Pe mine unul ma ajuta f mult cand vreau sa combin 3-4 trenuri.
Infofer/cfr calatori nu ma ajuta deloc in privinta asta.
Se misca f repede
etc


33 R 14161 Cl2 - - 20:52
Rosiori Nord 20:52 -- Rosiori Hm 20:58 -- Turnu Magurele 21:56 Regiotrans SRL


La cautare ruta Bucuresti - Turnu Magurele nu apare si 14161 o legatura extrem de buna pentru cei din TM

Stiu ca intre cele 2 trenuri e , teoretic, doar 4 minute, insa daca 14161 nu astepta trenul de Bucuresti iese cu scandal fiind si ultimul tren. Am pus si 1 min la cautare si tot nu imi da trenul/legatura asta.
Daca totusi nu puteti modifica chestia cu 5 min, puneti ca 14161 pleaca la 20.54 ca nu e nici o problema pentru 2 minute.

Sus In jos
Radu
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu


Numarul mesajelor : 562
Varsta : 36
Localizare : Turnu Măgurele/Alexandria/București
Reputatie : 6217
Data de inscriere : 06/12/2008

Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitimeVin 03 Ian 2014, 17:01

Chiar aseara am folosit aceasta ruta, intorcandu-ma de la Sibiu. Am plecat din Brasov la 16:00 si am ajuns in Rosiori cu 5 minute mai devreme, la 20:43, timp suficient pentru a lua trenul de Turnu Magurele.
Sus In jos
http://www.romanianchart.blogspot.com
Continut sponsorizat





Website pentru mersul trenurilor din Romania Empty
MesajSubiect: Re: Website pentru mersul trenurilor din Romania   Website pentru mersul trenurilor din Romania Icon_minitime

Sus In jos
 
Website pentru mersul trenurilor din Romania
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Webserver pentru mersul trenurilor din Romania (complet)
» Compunerea trenurilor din Romania pentru mersul 2014-2015
» Mersul trenurilor pentru Android
» Propuneri pentru Mersul Trenurilor 2019-2020
» Propuneri pentru Mersul Trenurilor 2022-2023

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: PLECARI / SOSIRI-
Mergi direct la: