Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cele mai urâte gări din România

In jos 
+12
Dr2005
Spartan1948
Nesebar
DUAL
TVlad
Shinkasen
kristi kkk
Adirmvl
lapsanszkitamas
COSTACHE MIHAIL
Costin.H
tudor_vl
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai urâte gări din România   Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Iun 2013, 19:53

Subiectul a fost deschis cu un scop precis si se refera la aspectul cladirii, nu la conditiile pe care le ofera. Aici nu discutam de cit de mizerabila sau nemizerabila e o cladire ci la valoarea ei estetica. Sigur, intram pe terenul minat al gusturilor personale dar nu trebuie sa amestecam una cu alta. De exemplu si in gara Predeal e mizerie si nu imi place ca accesul e interzis la etaj dar asta nu o face mai putin frumoasa.
Iar la Constanta e curat, aerisit dar cladirea in sine nu imi provoaca nici o emotie.
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5481
Data de inscriere : 25/06/2012

Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai urâte gări din România   Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Icon_minitimeMar 08 Oct 2013, 13:17

Dr2005 a scris:
O gară nu trebuie să ,,arate modern", ăsta e doar un moft românesc (deh, românul s-a născut în căruţă, dar tânjeşte după Audi). O gară trebuie să fie funcţională. Trebuie să fie curată, trebuie să ai unde să aştepţi civilizat trenul, eventual o sală de aşteptare, trebuie să ai o toaletă şi măcar un magazin non-stop. De asemenea, trebuie să ai în faţa ei câteva locuri de parcare, un rastel de biciclete şi, eventual staţii de transport în comun (dacă localitatea are aşa ceva) şi taxi.

Degeaba faci monstruozităţi din oţel şi sticlă, dacă ele stau goale... vezi Feteşti... ba chiar şi Bacău e o gară absolut goală dpdv al facilităţilor.
Goala din punct de vere al facilitatilor?

Are 3 magazine ... un Mini-Marker fix pe peron ,un market in gara si fosta selena din statia de autobuz . Pentru "provizii" zic eu ca e arhisuficient la care se mai adauga si doua farmacii ... un Plafar si o Farmacie . Sala de asteptare e imensa ... cred ca peste 40 de scaune ...
Singurul dezavantaj este ca nu ai acces sus , unde e superb . Scaune exista cam 150 sau mai multe, da' din pacate nu ai voie pentru ca nu este supravegheata video .

Gara Bacau daca s-ar moderniza si peroanele 2 si 3 si inclusiv pasajul ar fi cea mai moderna din Moldova cred eu.Mai e Focsani , da' nu mai stiu daca e in Moldova sau nu.Revenind la pasaj care in ultima vreme este foarte curat(fara gunoaie) , numai ca mirosul deja intrat in beton te doboara.
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5368
Data de inscriere : 23/07/2012

Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai urâte gări din România   Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Icon_minitimeMar 08 Oct 2013, 15:34

Vrancea e in Moldova, deci si Focsani. Intr-o vreme nu era si o farmacie veterinara?
Sus In jos
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5481
Data de inscriere : 25/06/2012

Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai urâte gări din România   Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Icon_minitimeMier 09 Oct 2013, 15:00

Suspect Habar nu am ... parca este.
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
Simply18
V.I.P Member
V.I.P Member
Simply18


Numarul mesajelor : 1085
Varsta : 30
Localizare : Bacau
Reputatie : 5481
Data de inscriere : 25/06/2012

Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai urâte gări din România   Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Icon_minitimeMier 09 Oct 2013, 15:04

Am uitat sa spun de bai , care pentru o gara cu atata trafic de calatori , e destul de curata . Costa un leu da ai curatenie.

Tiganii (am auzit ca pot sa le spun asa mai nou,nu mai imi iau "amenda") is destui , chiar intr-o zi se luasera de cine nu trebuie si au fost batuti bine ca pe snitele pirat 
Sus In jos
http://www.flickr.com/photos/t-dan-m/
CalinPiatraNeamt
Utilizator Blocat
Utilizator Blocat



Numarul mesajelor : 63
Localizare : Piatra-Neamt
Reputatie : 3993
Data de inscriere : 11/08/2013

Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai urâte gări din România   Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Icon_minitimeMar 19 Noi 2013, 22:09

Stiu ca nimeni nu va fi de acord dar Piatra Neamt era uratica inainte de modernizare.
Sus In jos
c o r v i n
V.I.P Member
V.I.P Member
c o r v i n


Numarul mesajelor : 3759
Varsta : 47
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 8315
Data de inscriere : 16/10/2013

Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai urâte gări din România   Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Icon_minitimeVin 21 Feb 2014, 19:39

...Deocamdata nu o sa exemplific prin imagini!... Apar pe aici cateva gari despre care spun ca sunt urate din cel putin un punct de vedere... Mi se pare criminala apropierea prea mare a cladirii garii de linia 1, deci peronul 1 sa zicem, este absurd de ingust! Noroc ca la majoritatea din categoria asta linia 1 nu este foarte tranzitata de trenuri care nu opresc acolo, altfel ar sfarsi prea multi oameni "feliati"!
...Dau cateva exemple de gari cu peronul 1 ...nefiresc de ingust: Ploiesti vest, Buzau(pe alocuri!), Aiud, Alba-Iulia...si cred ca mai puteti adauga voi destule! Crying or Very sad 
Sus In jos
Continut sponsorizat





Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai urâte gări din România   Cele mai urâte gări din România - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cele mai urâte gări din România
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» CELE mai urate locomotive din romania si din lume
» Cele mai frumoase gari din Romania
» Revista presei (partea III)
» Gari din tara
» Poduri CF din România

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: STATII DE CALE FERATA DIN ROMANIA :: ALTE STATII-
Mergi direct la: