Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Vagoane de dormit

In jos 
+86
Peter Fodor
AeroX
MariusM
delly
ciprian71
basil
AndreiSV
SST_EuroBlue
Luna
mielutu zburator
CristianSM
Katalyn
ALEXCFR
Spartan1948
AndreiCFRbv
impuls
tcm
dan tm
Amiralul
calator
bubu
soulcage
TonyGFR
19jimmy84
ANDU2100HP
Shinkasen
Cont.dezactivat
cardinal
Cont dezactivat
huiu_goe
Tomi13leu
Dutzu
REGIOTRANS12
EuroNight
Warrior12
AlexD
allred
Adirmvl
LanceR
Dr2005
Horea36
AndiCFR
didinul
Silver
Andrey_tm
R936
92Dragos
cont inactiv
Adrian78
nenuandrei
Marius
Cosmin5
IonutChircu
Vitosa
DUAL
nokia2010
ATM
Lafont
decward
Norbi
COSTACHE MIHAIL
IceShadow
cristi39
bogdan srl
lovekomotive
pannonia express
laur 133
The Legend
kaan
Ioan-Luca
mureseanu_976
Axwell21
Boracik
Codrut1985
George33
Zoly87
tudor_vl
Hurricane
Nesebar
mtk
BlueTrain
vrabieionut
discoid21
razwy
myster2008
pisti91
90 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Urmatorul
AutorMesaj
razwy
V.I.P Member
V.I.P Member
razwy


Numarul mesajelor : 1524
Varsta : 29
Localizare : jud.Cluj com.Baciu
Reputatie : 7299
Data de inscriere : 21/04/2009

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 17 Iun 2010, 18:12

50 53 71-31 071-3 ( Statia de Domiciliu - Bucuresti Grivita )

Vagoane de dormit - Pagina 2 Img0052zy

Vagoane de dormit - Pagina 2 Img0053ll
Sus In jos
George33




Numarul mesajelor : 82
Reputatie : 5159
Data de inscriere : 20/06/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Vagoane noi   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 24 Iun 2010, 22:42

Buna seara! Urmaresc de cateva zile cu mare interes acest forum. Sunt foarte incantat ca sunt atatia oameni, multi mai tineri ca mine (eu am 30 Smile ) sunt pasionati de caile ferate.
Calea ferata are nevoie de oameni care inteleg cat de important de transportul feroviar pentru o tara civilizata.
Dar nu vreau sa divaghez aici prea mult cu tot soiul de introduceri.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Am vazut o poza pe pagina anterioara, in care zeci de vagoane de dormit noi erau garate (nu reiese clar pe unde sau n-am retinut).
Totodata, langa Bucuresti, la depoul Grivita am vazut adesea vagoane noi sau destul de noi (cum sunt cele de la Astra din anii 90, primele care au circulat pe trenuri internationale) care sunt puse de-a valma cu vagoane vechi si in orice caz e clar ca nu sunt folosite in mod curent.
De ce?
Daca tot exista vagoane noi, ele trebuie folosite cat mai intens, pe cat mai multe rute.
Sunt trenuri de noapte cum sunt acceleratele spre Ardeal (1642 e un bun exemplu) la care in vremuri mai bune nici nu gaseai la vagon de dormit, fiind unul singur.
Ar trebui marit numarul vagoanelor de dormit si poate mai ales de cuseta (cele de dormit fiind teribil de scumpe) pe trenurile de noapte. Acestea sunt oricum o solutie in contextul in care se merge foarte incet si cu intarzieri mari, macar noaptea dormi si nu observi. Laughing
Sus In jos
Codrut1985
V.I.P Member
V.I.P Member
Codrut1985


Numarul mesajelor : 419
Varsta : 38
Localizare : Oradea
Reputatie : 6032
Data de inscriere : 21/05/2009

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeVin 25 Iun 2010, 00:54

George33 a scris:
Buna seara! Urmaresc de cateva zile cu mare interes acest forum. Sunt foarte incantat ca sunt atatia oameni, multi mai tineri ca mine (eu am 30 Smile ) sunt pasionati de caile ferate.
Calea ferata are nevoie de oameni care inteleg cat de important de transportul feroviar pentru o tara civilizata.
Dar nu vreau sa divaghez aici prea mult cu tot soiul de introduceri.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea: Am vazut o poza pe pagina anterioara, in care zeci de vagoane de dormit noi erau garate (nu reiese clar pe unde sau n-am retinut).
Totodata, langa Bucuresti, la depoul Grivita am vazut adesea vagoane noi sau destul de noi (cum sunt cele de la Astra din anii 90, primele care au circulat pe trenuri internationale) care sunt puse de-a valma cu vagoane vechi si in orice caz e clar ca nu sunt folosite in mod curent.
De ce?
Daca tot exista vagoane noi, ele trebuie folosite cat mai intens, pe cat mai multe rute.
Sunt trenuri de noapte cum sunt acceleratele spre Ardeal (1642 e un bun exemplu) la care in vremuri mai bune nici nu gaseai la vagon de dormit, fiind unul singur.
Ar trebui marit numarul vagoanelor de dormit si poate mai ales de cuseta (cele de dormit fiind teribil de scumpe) pe trenurile de noapte. Acestea sunt oricum o solutie in contextul in care se merge foarte incet si cu intarzieri mari, macar noaptea dormi si nu observi. Laughing

Salut,
ai dreptate, vagoanele de dormit sunt destul de scumpe, mai ales pentru vremurile pe care le traim...sunt de parere ca atat vagoanele de dormit cat si cele cuseta,pentru distante cum ar fi Bucuresti- Satu-Mare sau Bucuresti- Oradea isi merita banii, insa marea majoritate a calatorilor ce aleg aceste tipuri de vagoane sunt veterani, posesori de autorizatii si permise, revolutionari, etc etc...spun acest lucru, deoarece si eu ma duceam de la Bucuresti la Oradea de cate ori aveam ocazia, cu 58 Ron la vagon de dormit in timp ce un bilet intreg costa 163 Ron...
Cele mai multe serii de vagoane de dormit care se folosesc in trafic intern sunt 71-31, in timp ce pe international sunt folosite cele 71-70, 71-80...vagoanele de dormit si cuseta sunt administrate de SC Gevaro SA, absolut toate avand ca statie de domiciliu Bucuresti- Grivita, de aceea sunt atatea vagoane...in general, atat vagoanele de dormit, cat si cele cuseta aflate in circulatie in trafic intern fac un circuit (ex: un vagon pleaca cu 695 la Timisoara, apoi cu 1838 la Iasi, dupa care se intoarce la Bucuresti cu 665-nu stiu daca asta e numarul exact-, in revizia Grivita)...ca sa nu mai zic ca se mai strica una-alta pe la ele, mai sunt scadente la revizie, etc etc
Sus In jos
http://ghioane007.blogspot.com
tudor_vl
V.I.P Member
V.I.P Member
tudor_vl


Numarul mesajelor : 447
Varsta : 33
Localizare : Cluj-Napoca
Reputatie : 6098
Data de inscriere : 04/05/2009

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeVin 25 Iun 2010, 22:08

50 53 71-31 103-4 din componenta R 936 Oradea - Mangalia

Vagoane de dormit - Pagina 2 P6250743
Sus In jos
http://www.infrastructura-cfr.myfreeforum.ro
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6866
Data de inscriere : 06/10/2009

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 08 Iul 2010, 08:14

71-70 066-8

Vagoane de dormit - Pagina 2 DSCF7211
xxx
Vagoane de dormit - Pagina 2 DSCF7214
xxx
Vagoane de dormit - Pagina 2 DSCF7218
xxx
Vagoane de dormit - Pagina 2 DSCF7219
xxx
Vagoane de dormit - Pagina 2 DSCF7216
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
vrabieionut
V.I.P Member
V.I.P Member
vrabieionut


Numarul mesajelor : 1172
Varsta : 34
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6866
Data de inscriere : 06/10/2009

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeSam 24 Iul 2010, 20:28

Vagon de dormit in revizia Grivita

Vagoane de dormit - Pagina 2 DSCF8589
xxx
Vagoane de dormit - Pagina 2 DSCF8591
Sus In jos
http://500px.com/ionutvrabie
Boracik

Boracik


Numarul mesajelor : 178
Varsta : 33
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5291
Data de inscriere : 23/06/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeMier 28 Iul 2010, 18:52

28 Iulie 2010 Gara de Nord

Vagoane de dormit - Pagina 2 Imag064

Vagoane de dormit - Pagina 2 Imag065

Vagoane de dormit - Pagina 2 Imag066
Sus In jos
Axwell21

Axwell21


Numarul mesajelor : 185
Varsta : 31
Localizare : Targoviste
Reputatie : 5309
Data de inscriere : 10/05/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 29 Iul 2010, 21:13

Vagoane de dormit - Pagina 2 IMG_1348
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator
mureseanu_976


Numarul mesajelor : 2215
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 7898
Data de inscriere : 07/02/2009

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeSam 31 Iul 2010, 13:07

71-70-008 in Dacia :

Vagoane de dormit - Pagina 2 IMG_7575

Vagoane de dormit - Pagina 2 IMG_7576

_________________
D 320 "VICENTIJE RAKIC" BEOGRAD - BUCURESTI

Vagoane de dormit - Pagina 2 D%20350%20TITO%20Broz
Sus In jos
Ioan-Luca




Numarul mesajelor : 4
Localizare : Calatorind
Reputatie : 5032
Data de inscriere : 08/08/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeDum 08 Aug 2010, 11:52

Catre BlueTrain:

Exista un vagon cu dus si toaleta [despartite] la fiecare al doilea compartiment. El este folosit sezonier pe relatia Bucuresti Nord - Wien Meidling - Muenchen Hbf. Am fost personal cu el. Este un vagon care are numai clasa I, adica doua paturi, atat in cabinele cu dus, cat si in cele fara dus, care au doar chiuveta. De asemenea, peretele dintre cele doua cabine-pereche este oblic, permitand prezenta dusului si a toaletei, insa creind o restrangere in spatiul de la geam al cabinei standard.

Acelasi vagon mai dispune de afisaj electronic [probabil pentru statii, daca se si programeaza corespunzator], si, avand doar doua locuri, in formula de zi intre cele doua scaune se afla o masa, care ia locul mesei de la geam, care nu mai exista. Chiuveta din cabina standard este intr-o usa, si nu clasica chiuveta acoperita de masa, deci se pierde masa de pe chiuveta.

Perechea de cabine se poate uni prin deschiderea unei usi situate inspre hol, insa nu este mare [incape o persoana pentru trecere, nu incape o masuta pliabila, ca la alte vagoane].

Cabina conductorului este dotata cu espresor si cuptor cu microunde [din amintiri]. Sunt foarte curate, dar cabina standard mi s-a parut oarecum stramta. Cabina lux [supliment single 110 €] este foarte placuta, mai ales in contextul dusului si toaletei curate, functionale, care aduc un plus de confort pentru drumul lung pana la Munchen.

Sper ca te ajuta. Din pacate cand am calatorit eu cu el nu am putut face fotografii. Daca il mai vad, il postez si aici.
Sus In jos
kaan

kaan


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 28
Localizare : Mangalia
Reputatie : 5195
Data de inscriere : 23/07/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeLun 09 Aug 2010, 22:10

Are cineva macar o poza cu acest vagon despre care vorbeste domnul Ioan-Luca?
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 29
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6252
Data de inscriere : 03/08/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeLun 09 Aug 2010, 22:44

e vorba despre vagonul de dormit seria 70-91. AVA 200 WLAB ADK numa acelea circula pe acea relatie

Cateva date tehnice(poze nu am facute) :
Escartament: 1435 mm
Ampatament: 19000 mm
Lungime peste tampoane: 26400 mm
Latime totala: 2825 mm
Inaltime de la sina: 4050 mm
Greutate totala: 47 tone
Viteza maxima de circulatie: 200 km/h
Gabarit: UIC-505-1
Boghiul: Y 32 R
Frana: KE PR Mg (D) Ep NBU
Alimentare cu energie electrica: convertivor static cu 4 tensiuni, UIC 550, 626
Iliminatul: fluorescent si cu LED-uri
Echipamentrul de aer conditionat: de tip ASTRA cu agent frigorific ecologic R134a
Instalatie sanitara: 2 rezervoare de apa de 400 de litri fiecare, 6 instalatii WC cu vacuum, 5 dusuri si 2 rezervoare de retentie
Sistemul de sonorizare: cu conectori cu 18 pini, UIC 518
Ferestre: fixe si rabatabile, cu sticla termopan
Locuri:
- 8 Cl. A
- 18 Cl. B
- 1 insotitor
Compartimente:
- 4 Cl. A cu toaleta propie si cu dus
- 6 Cl. B cu spalator
Sisteme electronice imbarcate:
- supraveghere video
- informare pasageri
- WLAN
- diagnoza cu Bus de tren
Sus In jos
kaan

kaan


Numarul mesajelor : 124
Varsta : 28
Localizare : Mangalia
Reputatie : 5195
Data de inscriere : 23/07/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeLun 09 Aug 2010, 23:15

Multumesc pentru informatii The Legend .
Sus In jos
Ioan-Luca




Numarul mesajelor : 4
Localizare : Calatorind
Reputatie : 5032
Data de inscriere : 08/08/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 11:39

Salut,

Uite ca am gasit si niste fotografii pe thread-ul acesta [nu imi apartin]: http://www.ro-trans.org/index.php?topic=2275.0

Se pare ca intre 001 si 002 si 003-005 exista unele diferente mici, de exemplu marimea geamurilor si pozitionarea franelor. Eu tin minte ca am fost cu 002.

Mi se pare ca este prezentat si aici: https://www.youtube.com/watch?v=QFRInNAcFNM

Sper sa te ajute,
Ioan-Luca
Sus In jos
The Legend
V.I.P Member
V.I.P Member
The Legend


Numarul mesajelor : 1115
Varsta : 29
Localizare : TIMISOARA SI ATAT!
Reputatie : 6252
Data de inscriere : 03/08/2010

Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitimeMar 10 Aug 2010, 13:31

da acestea sunt...ele fiind si printre cele mai moderne si confortabile din europa
Sus In jos
Continut sponsorizat





Vagoane de dormit - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Vagoane de dormit   Vagoane de dormit - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Vagoane de dormit
Sus 
Pagina 2 din 23Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 12 ... 23  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Vagoane dormit seria 70-91
» Vagoane 97-01
» Compunerea trenurilor din Romania - 2014
» Vagon clasa 75-71 WLAmee (VAGON DE DORMIT)
» Vagoane seria 20-68

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MATERIAL RULANT :: VAGOANE-
Mergi direct la: