Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Calea ferată îngustă Covasna - Comandău

In jos 
+11
marius664
cristi CFR
Dr2005
spiderpc
TonyCFR
JohannDB
Traveller
Semafor
IonutCFR2009
pety
Czirjak Arpad
15 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
AutorMesaj
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeSam 25 Iul 2015, 14:17

Anul acesta se mai organizează Zilele Comandăului?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9500
Data de inscriere : 02/11/2008

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeSam 25 Iul 2015, 16:14

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 11357311_1002445609808333_5177041844099976536_o

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6716
Data de inscriere : 23/01/2014

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeMar 04 Aug 2015, 11:42

http://www.digi24.ro/Stiri/Regional/Digi24+Brasov/Stiri/125+de+ani+de+traditie+la+Comandau+A+fost+sarbatorita+calea+fera
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8768
Reputatie : 12478
Data de inscriere : 16/07/2014

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Aug 2015, 22:00

http://www.fortepan.hu/_photo/display/77964.jpg
Sus In jos
Semafor
V.I.P Member
V.I.P Member
Semafor


Numarul mesajelor : 1223
Varsta : 67
Localizare : Pascani( IS)
Reputatie : 6601
Data de inscriere : 21/02/2010

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeDum 09 Iul 2017, 14:10

Sus In jos
Peter Fodor

Peter Fodor


Numarul mesajelor : 204
Varsta : 44
Reputatie : 3180
Data de inscriere : 22/03/2016

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeDum 19 Ian 2020, 15:07

https://www.stiripesurse.ro/consiliul-judetean-covasna-si-de-primaria-covasna-au-cumparat-calea-ferata-ingusta-covasna---comandau-si-planul-inclinat-monument-de-istoria-tehnicii_1422482.html
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12898
Data de inscriere : 06/04/2012

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeDum 04 Iul 2021, 20:09

Ce se mai aude de trenurile turistice de pe linia asta? Mai exista?
Sus In jos
Peter Fodor

Peter Fodor


Numarul mesajelor : 204
Varsta : 44
Reputatie : 3180
Data de inscriere : 22/03/2016

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeMar 06 Iul 2021, 10:27

S-a ales praful şi aici ...
http://www.cfi.ro/index.php?p=1_13
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeMier 21 Iul 2021, 17:56

Anul asta o sa curete balariile de pe planul inclinat. E o actiune de voluntariat si daca se aliniaza cum trebuie planetele, o sa particip si eu si o sa pun poze.
Daca am timp, vreau sa explorez si traseul liniei prin padure de la Siclaul de sus catre Comandau, pina la jonctiunea cu soseaua. Nu am fost niciodata pe acolo si ar fi interesant de vazut ce mai e. Stiam ca era pe acest tronson o statie cu doua sau mai multe linii, posibil si niste constructii anexe. Daca a mai ramas ceva in picioare si neinghitit de vegetatie, o sa ma lamuresc.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 05 Aug 2021, 18:11

Am fost la sfirsitul lunii iulie la Comandau. Linia se prezinta foarte rau, nici nu am mai vazut-o prin iarba, ca niciodata. Ma intreb daca nu cumva or fi scos-o de tot. Nu m-am invrednicit sa cobor din masina sa verific, eram contra cronometru. Au mutat cele doua locomotive in partea cealalta a garii, inspre remize.

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20210717

Nu a mai fost nici o miscare acolo. De regula se tineau Zilele Comandaului in primul sfirsit de saptamina din august. Anul asta nu stiu daca se mai tin si, in orice caz, ar fi trebuit sa se faca din timp revizia liniei pentru plimbarea traditionala cu locomotiva dl. Hocevar.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeMier 27 Oct 2021, 21:16

In toamna asta au fost citeva sesiuni de destelenire a planului inclinat. S-au taiat balariile si s-au indepartat buruienile. Am participat si eu, locul meu de munca fiind la statia de jos.

Aici incepusem munca. Primii metri din plan fusesera deja curatati in saptaminile anterioare:

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20211011

De sus:

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20211010

Progres:

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20211012

Cam atit a reusit echipa mea:

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20211013

Ceilalti 50 de oameni au avansat cu lucarile pina la punctul de incrucisare. Au fost foarte entuziasmati de actiune si vor sa mai vina. Respect si multumiri tuturor!

Daca vreti sa urcati pe plan, va previn ca exista un birlog de urs chiar linga linie, inainte de a ajunge la punctul de incrucisare...
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeLun 01 Aug 2022, 17:42

Nici anul asta nu va circula nimic la Comandau, dupa cum se vad lucrurile. Tot napadite de buruieni sint liniile.

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20220726

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20220725

Locomotivele sint tot acolo, nemiscate:

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20220724

Tabla lor arata rau in poze dar e solida si o simpla curatare + revopsire le-ar face sa arate ca noi.

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20220729

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20220727

Gaterul inca functioneaza:

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 20220728

Nici jos in Covasna nu mai circula nimic. I-a spart pe toti porcaria de pandemie chinezeasca. Din cauza asta, eu nu mai cumpar nimic Made in China decit daca nu am absolut nici o alta varianta. Numai din cauza comunistilor chinezi am ajuns aici, ca au ascuns adevarul la inceput, cit timp se mai putea face ceva.
Sus In jos
TVlad
V.I.P Member
V.I.P Member
TVlad


Numarul mesajelor : 2818
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 8218
Data de inscriere : 16/01/2010

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 17 Noi 2022, 11:08

In aceasta toamna citiva voluntari din Covasna au curatat linia pe tronsonul Siclau (statia de sus - poiana Kiteru) cam 2km distanta.

Erau braduti crescuti printre sine si trunchiuri cazute:

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Img-2011

Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Img-2010

Pentru cine vrea sa viziteze, exista si un traseu turistic marcat cu punct rosu ce urca planul inclinat, urmeaza traseul caii ferate pina in poiana Kiteru si apoi coboara pe un drum forestier pina la baza cetatii dacice.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Calea ferată îngustă Covasna - Comandău   Calea ferată îngustă Covasna - Comandău - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Calea ferată îngustă Covasna - Comandău
Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Înapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» Calea ferata ingusta Stalpeni - Gamacesti
» 204 : Sibiu - Cornatel - (Vurpar) - Agnita
» Calea ferată îngustă Sighetu Marmației - Șugatag
» Cale ferată izolatată în estul Judeţului Mureş?
» Cu Mocanita la CFF Covasna - Comandau

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: ALTE LINII-
Mergi direct la: