Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 MÁV-Ungaria

In jos 
+50
ldh80
mtk
marius664
Luna
bubu
Semafor
Vale_ntin
cristi ar
Vitosa
Zsoe
ciprian71
ets2oltromânia
teoiasi
TonyCFR
neluadi
mielutu zburator
huiu_goe
delfinson
Katalyn
get.
gabrielcr
Rarau
cfr500
dan tm
Jürgen Habermas
Sabik
mureseanu_976
Nicolae
alex.alexus.tm
Silviu Sintea
lapsanszkitamas
Andrey_tm
NicuS
Jhonyla
nokia2010
TVlad
AlexD
alliens
baiazid
Adrian78
92Dragos
Warrior12
Nesebar
DUAL
razvan - trenuri
BL82
Re6/6
Dr2005
Adirmvl
rizelgeorgel2004
54 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Urmatorul
AutorMesaj
BL82




Numarul mesajelor : 26
Reputatie : 4313
Data de inscriere : 15/08/2012

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeJoi 23 Aug 2012, 01:43

Dr2005 a scris:
Văd că e transfer auto pe tronsonul închis.

Da, si de la Puspokladany se pot folosi IC-urile interne pentru a ajunge la Budapesta.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7965
Data de inscriere : 26/05/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeVin 07 Sept 2012, 22:16

Iata cam ce numar de trenuri directe circula pe unele relatii din Ungaria in anul 2012 zilnic (le-am adunat eu) :

- Budapesta - Békéscsaba (196 km) = 11 perechi, Budapesta - Szolnok (100 km) = 70 perechi, Budapesta - Szeged (191 km) = 32 perechi, BUDAPEST - Győr (131 km) = 34 perechi doar ale MAV, BUDAPEST - Debrecen (221 km) = 28 perechi.

Un element negativ in Ungaria este ca intre marile localitati nu sunt trenuri directe ca la noi ci doar cu schimbare in Budapesta.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeVin 07 Sept 2012, 22:47

Păi sunt cu schimbare pentru că gările mari ale Budapestei (Kelety şi Nyugaty) sunt gări terminale (ca Gara de Nord de la noi). Durează mai puţin să urce călătorii în altă garnitură decât să stai să manevrezi trenul, mai ales că rezervarea de locuri e obligatorie doar în trafic internaţional.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7965
Data de inscriere : 26/05/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Sept 2012, 11:29

Dr2005 a scris:
Păi sunt cu schimbare pentru că gările mari ale Budapestei (Kelety şi Nyugaty) sunt gări terminale (ca Gara de Nord de la noi). Durează mai puţin să urce călătorii în altă garnitură decât să stai să manevrezi trenul, mai ales că rezervarea de locuri e obligatorie doar în trafic internaţional.

Am fost in Ungaria si Budapesta de cateva ori si cunosc foarte bine cum este. Cand ajungi in Budapesta deja trenurile si garile sunt ca in Europa de Vest. Smile
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13081
Data de inscriere : 05/01/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Sept 2012, 13:01

razvan - trenuri a scris:
Dr2005 a scris:
Păi sunt cu schimbare pentru că gările mari ale Budapestei (Kelety şi Nyugaty) sunt gări terminale (ca Gara de Nord de la noi). Durează mai puţin să urce călătorii în altă garnitură decât să stai să manevrezi trenul, mai ales că rezervarea de locuri e obligatorie doar în trafic internaţional.

Am fost in Ungaria si Budapesta de cateva ori si cunosc foarte bine cum este. Cand ajungi in Budapesta deja trenurile si garile sunt ca in Europa de Vest. Smile

... Ce-i drept ca unele vagoane MAV arata "extraordinar de bine" .. ca-n vest.In special By'urile de le ataseaza Daciei...
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Sept 2012, 17:59

Dacia e RE prin Ungaria... la IC sunt vagoane mai ca lumea.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13081
Data de inscriere : 05/01/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Sept 2012, 20:00

Stiu .. si atunci de ce te intrebi de ce ajunge intarziat la austrieci ?! Cand ungurii ISI BAT JOC DE EL ?! La austrieci macar are rang de IRE...chiar daca e trecut ca D.Mi-as bate si eu joc de Corona si l-as trimite numa intarziat,sa vedem ce ar zice ... Mai ales ca la ei is trenuri cadentate.
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22198
Data de inscriere : 06/12/2009

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeSam 08 Sept 2012, 23:49

Sunt tare curios cum reactionezi DUAL daca de la noul mers dispare definitiv Dacia din peisaj si vagoanele 21-90 le vei vedea pe IR Bucuresti-Craiova sau cine stie ce alte rute , ca tare mult venerezi acest tren parca ar fi mai ceva ca Orient Expres cel de lux . Laughing

_________________
595423MÁV-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_aMÁV-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_aMÁV-Ungaria - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13081
Data de inscriere : 05/01/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeDum 09 Sept 2012, 00:20

Smile .. 21-90 se vor moderniza Wink .. si de ajuns ,v-or ajunge in cel mai rau caz la Galati ,probabil o sa faca CT si BV pana le sar sigurantele.
Nu venerez nimic, dar nu suport bataia de joc .
PS azi Dacia a avut un 19-87 Wink.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13081
Data de inscriere : 05/01/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeLun 10 Sept 2012, 12:05

Cum se realizeaza tractiunea la unguri,datorita lipsei tensiunii in catenara ... In RO se baga diesel in fata ca sa mai pierdem timp si cu scoaterea lui din fata trenului..

Sus In jos
Re6/6

Re6/6


Numarul mesajelor : 489
Reputatie : 5327
Data de inscriere : 11/02/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeLun 10 Sept 2012, 12:22

de fapt locomotiva diesel este impingatoare, nelegata la tren si frana si are rolul de a impinge trenul, pana la un sector de linie , unde este deja tensiune
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeLun 10 Sept 2012, 14:44

Stai puţin... adică locomotiva aia practic tamponează trenul, fără să fie cuplată la el?
La noi nu cred că e permis în instrucţie aşa ceva... şi nici mersul lansat cu pantografele jos (vezi izolata de la mijlocul filmării). La noi când cade curentul, de multe ori se închide complet linia, că nici diesele de rezervă nu mai avem Sad

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Re6/6

Re6/6


Numarul mesajelor : 489
Reputatie : 5327
Data de inscriere : 11/02/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeLun 10 Sept 2012, 21:29

Dr2005 a scris:
Stai puţin... adică locomotiva aia practic tamponează trenul, fără să fie cuplată la el?
La noi nu cred că e permis în instrucţie aşa ceva... şi nici mersul lansat cu pantografele jos (vezi izolata de la mijlocul filmării). La noi când cade curentul, de multe ori se închide complet linia, că nici diesele de rezervă nu mai avem Sad

asa se vede si in film.....vine dieselul din spate si impinge trenul(probabil pana la tronsonul sub tensiune din zona substatiei de tractiune) .Am prins si eu genul asta de manevre in statia Puspokladany.
Nu e cazul sa comparam regulamentele de exploatare MAV si CFR, cu siguranta sunt multe diferente, mai ales in situatii deosebite.
Sus In jos
razvan - trenuri
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 3150
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti, Romania
Reputatie : 7965
Data de inscriere : 26/05/2011

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeMar 18 Sept 2012, 12:24

IATA CATEVA DATE DESPRE COMPANIA "MAV" LUATE DE LA EI DE PE SITE SI VALABILE IN 2010 :


The most important figures of the operation of MÁV Group (2010) :

Name Unit of measurement Quantity
Total length of railway line km : 7476
Length of international basic network km : 2641
Length of electrified railway line km : 2659
Number of stations pcs : 657
Number of stops (loading terminals included) pcs : 833
Number of locomotives running pcs : 900
Total number of passengers persons : 137,3 Million
Total passenger kilometre km : 7548 Million
Sus In jos
Warrior12




Numarul mesajelor : 157
Reputatie : 4511
Data de inscriere : 03/06/2012

MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitimeMar 18 Sept 2012, 15:48

Am avut niste probleme cu ei atunci cand am cumparat un bilet prin intermediul site-ului . Am fost la "customer service" si spre surpinderea mea se vorbea romaneste. Mi s-a spus sa depun o contestatie si ca o sa fiu contactat cu rezultatul acestuia. Dupa aproape 3 saptamni am primit un raspuns ca voi primii banii inapoi. Au trecut mai bine de 2 saptamani si nu am primit nimic... Oare ii voi mai primii ? A mai trecut cineva prin cazuri cu serviciul client ?
Sus In jos
Continut sponsorizat





MÁV-Ungaria - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: MÁV-Ungaria   MÁV-Ungaria - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
MÁV-Ungaria
Sus 
Pagina 2 din 42Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Întrebări şi răspunsuri
» UZ-Ucraina
» Ungaria,Austria si Italia 2008
» Sugestii calatorie Ungaria Bekescsaba
» Ungaria-Germania-Austria 2013

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: