Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 A fost odata in depoul Timisoara...

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
lokomo69

lokomo69


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 55
Localizare : Timisoara
Reputatie : 4419
Data de inscriere : 28/07/2012

A fost odata in depoul Timisoara... Empty
MesajSubiect: A fost odata in depoul Timisoara...   A fost odata in depoul Timisoara... Icon_minitimeSam 04 Aug 2012, 09:06

Ceau! Am sa incerc sa va scriu despre cariera tatalui meu in cadrul depoului de locomotive Timisoara.Din pacate eu nu am putut urma aceasta meserie,asa ca incerc ca prin mine sa va povestesc o parte din viata tatalui meu ca mecanic de locomotiva.In primul rand trebuie sa amintesc faptul ca activitatea tatalui meu s-a desfasurat intre anii 1956-1990. A inceput ca meserias in depou la reparatii curente si RR-uri locomotive cu abur . Apoi a fost fochist pana in 1958/59 cand a satisfacut stagiul militar la Brasov tot in cadrul CFR unde a urmat scoala de mecanici si s-a intors ca mecanic la depoul Timisoara.A fost o scurta perioada la marfa si apoi numai la calatori. Odata cu aparitia LDE-urilor si scoaterea din uz a LA-urilor a fost propus sa faca asistenta si scoala de pregatire pt.LDE-uri, pe atunci la Caransebes. Nu a reusit sa termine scoala caci au aparut H-urile si a ramas aici.Am fost putin dezamagit caci imi doream mult sa faca la LDE-uri si apoi la LE-uri dar el a gandit ca fiind tata a doi copii mai bine ramane "langa casa".A ramas deci la H-uri si de aici s-a si pensionat .A fost o peroada de timp si sef de tura exterior, lucru de care nu prea ii face placere sa-si aminteasca deoarece nu suporta sefii.Interesant de amintit faptul ca bunicul meu si el mecanic instructor la depou nu a vrut sub nicio forma ca el sa ajunga mecanic,si cand avea ocazia ii baga bete in roate dar pasiunea a invins!
Sus In jos
bogdan.perejuc




Numarul mesajelor : 165
Varsta : 42
Localizare : Timisoara
Reputatie : 4572
Data de inscriere : 08/05/2012

A fost odata in depoul Timisoara... Empty
MesajSubiect: re:A fost odata in depoul Timisoara...   A fost odata in depoul Timisoara... Icon_minitimeSam 04 Aug 2012, 13:52

Pai nu mai incerca, scrie Laughing
Astept cu nerabdare.
Sus In jos
lokomo69

lokomo69


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 55
Localizare : Timisoara
Reputatie : 4419
Data de inscriere : 28/07/2012

A fost odata in depoul Timisoara... Empty
MesajSubiect: A fost odata in depoul Timisoara...   A fost odata in depoul Timisoara... Icon_minitimeSam 04 Aug 2012, 15:24

Deci sa incep. Prima aventura peste granita la Jimbolia. Pe vremea aceea la Jimbolia trenurile de marfa remorcate de catre sarbi trebuiau impinse de catre mecanicii nostri pana la un anumit punct ca sa poata sa prinda viteza apoi ai nostri se intorceau in Jimbolia. In acea zi manevrantii au uitat cupla masinii pusa pe trenul sarbului . Nu stiu exact ce fel de masini aveau sarbii dar este cert ca mult mai slabe ca si 230-urile noastre.Toate bune pana cand au plecat si a trebuit sa se intoarca inapoi. A incercat sa opreasca in curenta, dar fiind legat a trecut la sarbi . Trei sunete cu fluierul si abia abia au reusit sa se opreasca undeva la o halta din Sarbia. Ca sa fie si mai frumos linia lor paraia si trosnea sub greutatea masinii. Abia abia a reusit sa se intoarca in Jimbolia.A doua trecere "frauduloasa" a avut loc la Stamora cu un tren de lucru . Masina era un 375 cu frana de mana fara aer.Trebuia sa duca vreo trei vagoane cu piatra pentru refactia liniei dintre Stamora si frontiera,acolo find panta nu a mai reusit sa opreasca si a facut cunostinta cu granicerul sarb care se uita mirat la "manevrele" pe care le facea el pe acolo."Zdravo Druje" "Zdravo" a fost dialogul foarte prietenesc dintre ei, dupa care fiecare si-a vazut de treaba.
Sus In jos
lokomo69

lokomo69


Numarul mesajelor : 89
Varsta : 55
Localizare : Timisoara
Reputatie : 4419
Data de inscriere : 28/07/2012

A fost odata in depoul Timisoara... Empty
MesajSubiect: A fost odata in depoul Timisoara...   A fost odata in depoul Timisoara... Icon_minitimeSam 04 Aug 2012, 16:09

O alta intamplare mai neplacuta in acest caz a fost cand a mers la Giera cu un131 si in curenta se rupe linia sub tren si trece prin podeaua vagonului. Nimeni nu a fost ranit.Acest eveniment s-a intamplat intre Ciacova si Ghilad. Au trimis tren de ajutor si in ghilad se rupe linia si sub masina de ajutor. Pe aceea vreme liniile pe sectiile secundare erau foarte slabe, si imediat au si inceput inlocuirea lor. Viteza era de 30 km/h. Apropo de seria 131,masina pe care a facut el focarie 131060 este acum in Germania,i-am si aratat poze cu ea. De acest eveniment este foarte legat caci a vorbit PERSONAL cu ministrul cailor ferate de atunci aproape jumatate de ora.Imi aduc aminte,copil fiind, de activitatea din statia Timisoara Nord cand fumul si suieratul locomotivelor cu abur dominau peisajul garii.Intr-o zi stand de povesti mi-a zis:"Daca as putea sa reinvii tot mecanic m-as face si daca s-ar mai putea odata tot asa!Asta da pasiune mi-am zis.Uitati in gara:Intr-o zi a fost trimis sa schimbe masina de manevra pentru ca aceasta sa alimenteze cu apa,pacura,carbuni.Stefi stai la semnal ca o sa vina sa-ti dea planul de lucru si ii dai bice.Si stau,si stau. Trece o ora,trec trei, trec cinci nimeni nimic. Dupa vreo opt ore apare un impegat care le zice"Voi aici erati!" "Da!" De azi dimineata va cautam! Foarte bine!Haideti ca avem atata de de lucru! Sti ce baiete noi trebuie sa mergem sa alimentam caci de azi dimineata....am ars ceva carbune. Autorizarile pe atunci se faceau in functie de tipul masinii. 131, 230, si cele mai moderne 14200.Erau bineinteles si masinile de provenienta maghiara 324,375,326 si seria germana 15000si 50000.Autorizarea ca mecanic a fost pe o masina seria 142000 cu personalul 1001 intre Orsova si Caransebes. Daca va puteti inchipui Caransebesul cu semnale Banovici!!!El a condus de la Caransebes halta pana in Caransebes la peron cu oprire in drepul coloanei de apa,coloana care se afla pe partea fochistului.
Sus In jos
Continut sponsorizat





A fost odata in depoul Timisoara... Empty
MesajSubiect: Re: A fost odata in depoul Timisoara...   A fost odata in depoul Timisoara... Icon_minitime

Sus In jos
 
A fost odata in depoul Timisoara...
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» STATIUNI TURISTICE SI BALNEOCLIMATERICE IN CARE SE POATE AJUNGE CU TRENUL
» Depoul de locomotive Timisoara Cronica si Monografie
» Reportaje feroviare Adirmvl
» Pe unde am fost cu trenul
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: