Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Galerie personala karpaty

In jos 
+12
Luna
Dr2005
cristi CFR
cortexedge
danlascau
Teodor
IonutCFR2009
bostanescu gigel
cristi ar
COSTACHE MIHAIL
Vlad
Nesebar
16 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeLun Iul 23, 2012 12:03 pm

Multumesc de informatie , cunosc bine zona Felix , am fost si in Iunie atunci am stat 3 zile acolo , merg in fiecare an , acum sunt ghid pentru grupul meu . Smile

_________________
595423Galerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeDum Iul 29, 2012 9:39 pm

29.07.2012 zona valea spumoasa Busteni si refugiul salvamont .

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Fotografie0014

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Fotografie0015

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Fotografie0016

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Fotografie0017

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Fotografie0018

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Fotografie0020

_________________
595423Galerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeDum Ian 13, 2013 3:33 pm

Nu stiam unde sa pun acest anunt si am ales sa il fac in galeria personala , am in plan mai multe expeditii sa le spun asa in afara tarii in unele tari care pentru anumite perosane sunt ciudate si anume : Iran , Kosovo , Kazakhstan dar si una mai putin ciudata adica Ucraina .
Cine ar fi interesat de asemenea excursii in aceste tari ? Sa le iau pe rand :

-Iran , aici se merge cu trenul Bucuresti-Istanbul cu biletul Balkan Flexi Pass , se traverseaza in partea asiatica si apoi este tren direct Istanbul-Teheran care pleaca din Istanbul marti seara si ajunge in Teheran vineri seara , tren direct este impropriu spus pentru ca la lacul Van se trece cu ferryboat , tren turcesc Istanbul-Tatvan apoi traversarea lacului cu ferryboat Tatvan-Van iar din Van este tren iranian pana in Teheran . costul unui drum nu este foarte piperat , undeva pe la 35 euro pe sens , ce este obligatoriu este pasaportul si viza pentru Iran , dupa ce se obtin aceste acte esti liber sa pleci la drum .

-Kosovo , sa ajungi la Pristina trebuie sa pleci din Skopje capitala Macedoniei , Cum se ajunge in Skopje din Bucuresti ? simplu si frumos , trenul Bulgaria Express pana la Sofia , din Sofia se ia trenul pentru Beograd , se coboara in Nis , o localitate in Serbia si dupa 2 ore jumate de stat in Nis vine trenul Beograd-Skopje iar dimineata se ajunge in Skopje , pana aici se poate folosi biletul Balkan Flexi Pass iar din Skopje la Pristina biletul este 4 euro unde se ajunge seara , in total 2 zile pe drum , este necesar pasaportul simplu .

-Kazakhstan , aici e mai complicat dar nu nerealizabil , trebuie in primul rand viza pentru Kazakhstan si apoi daca ai viza lor se merge pentru viza de tranzit pentru mama Rusie , astea sunt ceva mai scumpe si face ca , calatoria in Kazakhstan sa fie mai scumpa fata de primele 2 , aici si biletul de tren este ceva mai scump . Deci se merge pana la Moskwa cu trenul direct si apoi este tren direct la Astana , capitala Kazakhstanului sau Almaty (alma ata) fosta capitala , acum cel mai mare oras si cel mai important din Kazakhstan .

-Ucraina , aici e usor de ajuns si am ales urmatorul traseu , Bucuresti-Chisinau , din Chisinau ma gandesc sa folosesc noul motor care a fost modernizat la Remarul Pascani care circula pe ruta Chisinau-Ocnita , din Ocnita este legatura la Cernauti pe o linie care intra si iese din Moldova si Ucraina de mai multe ori , apoi din Cernauti la Lvov si apoi la Kiev . Ce ma intereseaza mult in Ucraina este centrala Cernobal , chiar as vrea sa ajung acolo si in orasul parasit Pripiat (Pryp'yat) , automat asta inseamna un cost suplimentar in plus de excursia cu trenul .

-In ultimul rand vreau sa subliniez excursia cu TransSiberianul , excursia vietii pot spune asa , pe care vreau sa o fac cand ajung la 50 de ani , Bucuresti-Moskwa apoi spre Beijing , un tren merge direct din Rusia in China si face 7 zile prin Manciuria si altul trece prin Mongolia , Ulan Bator si face 6 zile , la dus pe un traseu si la intors pe celalalt . Daca tot ajung in China vreu sa merg si pana in Lhasa si in alte orase din China . Nu este de neglijat si trecerea in Vietnam , normal tot cu trenul Beijing-Hanoi si apoi traversat tot Vietnamul pana in Sud la Ho Si Min (Ho Chi Minh) fost Saigon . Trenurile in Vietnam nu sunt scumpe dar toata excursia este foarte scumpa , in prezent este nevoie de viza pentru toate aceste tari deci un total de 4 tari , daca obtin viza de China sau Vietnam atunci vizele pentru Rusia si Mongolia se obtin mai usor , sunt vize de tranzit .

Pareri , pro si contra ? cineva interesat de aceste excursii , mai ciudate pentru unii , majoritatea merg in vest si UE dar prea putini viseaza la excursii in aceste tari .


-Sa vin si cu o excursie in vest , da am si aici un plan de a merge in Suedia si Norvegia , la Narvik ; Trondheim si Bodo , pentru aceasta excursie este nevoie de biletul Inter Rail 5 zile este suficient .

-Poate pe viitor si o excursie cu trenul Paris-London , aici nu am studiat prea mult , stiu doar ca este destul de piperat biletul .

_________________
595423Galerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 15, 2013 8:00 pm

Asteptam ceva impresii pro sau contra la excursiile prezentate , vad ca nimeni nu zice nimic Laughing as avea nevoie de un partener sau chiar mai multi pentru excursia in Iran , se baga cineva ? Daca in Kosovo si Ucraina ma incumet sa merg singur in Iran nu am curaj sa merg singur , deci astept colegi de aventura . Laughing

_________________
595423Galerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Teodor




Numarul mesajelor : 3305
Reputatie : 8249
Data de inscriere : 18/04/2011

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 15, 2013 9:23 pm

Daca mai astepti un an jumatate pana fac 18 ani, vin cu mare placere. Laughing
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9167
Data de inscriere : 20/08/2008

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 15, 2013 9:37 pm

La Pripyat as veni eu, dar mai am ceva bani de adunat si trebuie sa-mi fac pasaportu. Eventual de mers cu masina pana acolo...
Totusi, pe cand toata treaba asta?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 15, 2013 10:04 pm

Greu de spus , sunt excursii pe care vreau sa le fac , nu au date fixe si daca e sa merg cu cineva impreuna atunci stabilim impreuna in ce an , luna , zi , etc , facem si un calcul la pretul respectivei excursii ca nu se compara cu un drum Bucuresti-Ploiesti .

Teodor , te astept ce sa fac Laughing dar in care din toate cele enumerate vrei sa mergi ?

_________________
595423Galerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9167
Data de inscriere : 20/08/2008

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMar Ian 15, 2013 10:35 pm

Pentru Cernobil
http://www.tourkiev.com/chernobyltour/

Cam cu 600 euro mergi si vii... ne punem pe adunat? Very Happy

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 16, 2013 12:52 am

Nu e cam mult ? Trenu ar fi 150 dus-intors la Kiev apoi excursia la Cernobal 150 fac 300 si pana la 600 ce facem cu 300 de euro ? , eu zic ca , cu 400-450 rezolvam excursia .

_________________
595423Galerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9167
Data de inscriere : 20/08/2008

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 16, 2013 1:24 am

Pai nu stiu, din ce am citit am inteles ca trebuie si cazare pentru straini... dar mi se pare absurd. Ajungi in Kiev, ar fi de preferat dimineata inainte de 9, ca atunci se pleaca in tur la Cernobil, si te intorci in Kiev la 6 seara. Eventual stat o noapte la un hotel, a doua zi facut asta: http://www.getyourguide.com/kiev-l185/kiev-ak-47-shooting-experience-t21139/ (ar fi cam 200 lei) apoi venit acasa.
O asa excursie ar fi prea epica.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 16, 2013 1:50 am

Bun , acum ce anotimp preferi ? iarna sau vara ? eu as vrea vara pentru Cernobal desi iarna se zice ca daca e zapada nu sunt asa mari radiatiile dar nu se moare din asa ceva deci eu nu sunt cum sunt altii ca vai ai fost la Cernobal si apoi stralucesti noaptea sau alte tampenii pe care le-am vazut din partea unora catre unii care au fost acolo . Deci Cernobal este un loc unde trebuie mers Very Happy

_________________
595423Galerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
cristi CFR
Administrator
Administrator
cristi CFR


Numarul mesajelor : 3653
Varsta : 35
Localizare : Timişoara
Reputatie : 9502
Data de inscriere : 02/11/2008

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 16, 2013 2:57 am

Acum depinde ce organism ai, recomand sa mergi la Cernobal dupa Transsiberian, just in case Smile.

Tocmai ce am venit de la Cernauti, am facut cateva poze im gara, mecanicul de pe un ChME3 s-a uitat cam ciudat la mine, in rest militianul a trecut pe langa si nici macar nu a intors capul , eram vreo 2 cu aparate foto Laughing

Daca vreti sa mergeti la in Ucraina cu trenul trebuie sa va faceti rezervari din timp.
Am vrut sa imi iau bilet Cernauti - Kiev la 118 (BUKOVYNA) pentru a doua zi si niet locuri... :shock:
La 382 si 383 am primit raspuns ca se dau bilete numai dupa ce ajunge la granita in ambele capete, pana atunci nu stiu cate locuri au disponibile, desi pe net am vazut ca merge rezervare interna.

Mai complicat la trecerea peste granita, in Suceava se emit bilete numai pana la ora 12:00 cu o zi inaintea plecarii trenului din Bucuresti Nord si numai pentru dus, la intors trebuie luate locurile de la ucrainieni, iar aia nu vorbesc dacat ucrainiana (corcitura de rusa+poloneza) si rusa. (Pe net se poate rezerva dar numai pana la Vadu Siretului).

_________________
http://tren.transira.ro/Arhiva Trainspo https://www.youtube.com/user/cristiCFR
Sus In jos
http://tren.transira.ro/
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9167
Data de inscriere : 20/08/2008

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 16, 2013 3:16 am

Nivelul de radiatii nu e periculos pentru o vizita de cateva ore. Important e sa nu atingi nimic de pe jos, sa nu faci praf, sa nu iei nimic in mana deoarece risti sa te contaminezi cu praf radioactiv.
Radiatiile pe acolo sunt intre 0.5 uSv/h si 500uSv/h(in cazul masinariilor contaminate), in timp ce doza absorbita in mod natural de noi toti, in timp de un an, e de 2.6mSv.Vrem, nu vrem, tot ne iradiem.... si nu, nu de la telefoane si cuptoare cu microunde.
Deci, la o medie de 0.8 uSv/h, in intervalul orar in care stai acolo, absorbi cam 4.8uSv. Pana la 2.6mSv mai e ceva. Comparati valorile astea cu 10uSv pe care ii primesti in timpul unei radiografii dentare de cateva secunde.
Pacat ca oamenii au falsa impresie ca mersul la Cernobil e sinucidere curata.

De anotimp, nu stiu... cel mai fain ar fi vara, dar vara asta sigur nu. Iarna intr-adevar, zapada mai ecraneaza din radiatii, dar nu-ti permiti aceeasi libertate de miscare ca pe timpul verii.
Inca un lucru fain de vazut acolo e "Duga", un radar gigant construit pe vremea sovieticilor, pentru detectarea eventualelor rachete nucleare lansate din america.
http://en.wikipedia.org/wiki/Russian_Woodpecker

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22200
Data de inscriere : 06/12/2009

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 16, 2013 8:51 am

cristi CFR , cu ce ai mers la Cernauti ? Eu ma gandesc sa ma duc la Chisinau cu "Prietenia" apoi cu noul motor modernizat pana la Ocnita si de acolo e legatura la Cernauti prin Lipcani .

Trenul "Bucovina" Cernauti-Kiev mereu este aglomerat , la ei circula lumea cu trenul nu ca la noi , nu au ce manca da benzina e musai sa fie in rezervor . Varianta Cernauti-Kiev cu internationalul "Bulgaria Express" este mai scumpa , la ei difera preturile de la un tren la altul chiar daca e vorba de acelasi rang si clasa , am observat acest lucru pe site la ei la biletele on-line , mai este o varianta si mult mai ieftina din Cernauti pana la Lvov cu un tren pe la 0 , ajunge in Lvov dimineata pe la 6 parca si apoi cu alta legatura spre Kiev . Pe relatia Cernauti-Kiev trenul "Bulgaria Express" e cel mai scump deci nu e de recomandat sa se foloseasca acest tren pe relatie interna dar si pentru Bucuresti-Kiev mi se pare tariful foarte exagerat mai ales ca se merge in Est nu in Vest si normal trebuia sa fie mai ieftin .

_________________
595423Galerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_aGalerie personala karpaty - Pagina 2 Bdeem_8496_a
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20086
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24833
Data de inscriere : 17/08/2011

Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitimeMier Ian 16, 2013 9:06 am

Karpaty a scris:
nu au ce manca da benzina e musai sa fie in rezervor
Şi la ei benzina trebuie să fie în rezervor... apoi se trece frumos graniţa cu ea şi se comercializează la noi cu 4 RON/litru Laughing

Karpaty a scris:
pentru Bucuresti-Kiev mi se pare tariful foarte exagerat mai ales ca se merge in Est nu in Vest si normal trebuia sa fie mai ieftin .
CFR Călători e aliniat la tarifele internaţionale din UE în trafic extern... la fel e şi cu circulaţia spre Bulgaria, unde biletul Bucureşti - Sofia costă vreo 200 RON, în vreme ce biletele Bucureşti - Giurgiu + Giurgiu - Ruse + Ruse - Sofia luate separat costă în jur de 100 RON.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Continut sponsorizat





Galerie personala karpaty - Pagina 2 Empty
MesajSubiect: Re: Galerie personala karpaty   Galerie personala karpaty - Pagina 2 Icon_minitime

Sus In jos
 
Galerie personala karpaty
Sus 
Pagina 2 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Galerie personala electrica912
» Galerie personala AlexD
» Galerie personala Radu Tudor
» Galerie personală (andrey_tm)
» Galerie personala alexandruh

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: GALERII FOTO PERSONALE-
Mergi direct la: