Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 poze Katalyn

In jos 
+17
kristi kkk
cont.dezactivat.
Spartan1948
NicuS
c o r v i n
Radu Tudor
Vlad
19jimmy84
Rarau
Dr2005
buldozer2
cortexedge
lapsanszkitamas
TVlad
Luna
AndiCFR
Adirmvl
21 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
AutorMesaj
NicuS
V.I.P Member
V.I.P Member
NicuS


Numarul mesajelor : 1024
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5369
Data de inscriere : 23/07/2012

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeMier 12 Mar 2014, 23:15

Sa vin si eu cu RATP Iasi:
-2 lei o calatorie/4 lei doua calatorii (desi ultima data cand am folosit eu transportul public in Iasi era 1.9 lei o calatorie);
-8 lei abonamentul pe o zi.
O chestie faina care nu stiu daca exista si la alte regii: se poate plati prin SMS la 7494 trimitand numarul liniei. Eu nu am avut nevoie pana acum, dar cred ca merge fain sa fentezi controlul.
Alta chestie faina: am avut acum doua luni un proiect si, pe baza lui, am primit de la organizatori o legitimatie (asemanatoare ca design cu cea a controlorilor) cu care puteam calatori gratis pe toate liniile pe durata proiectului. Evident ca nu am folosit-o si a expirat acum, dar am zis cu un prieten ca urmatoarea data cand ne plictisim o sa speriem niste calatori cu ele; vedem care se da jos la prima  Razz 
Sus In jos
Rarau
V.I.P Member
V.I.P Member
Rarau


Numarul mesajelor : 742
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 5258
Data de inscriere : 23/01/2012

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 00:17

NicuS a scris:
Sa vin si eu cu RATP Iasi:

O chestie faina care nu stiu daca exista si la alte regii: se poate plati prin SMS la 7494  trimitand numarul liniei.  

Dr2005 a scris:

Cum să oprească fenomenul de blat? S-a încercat cu supracontrol, cu control la peron... degeaba. Încearcă tu să propui concedierea unor naşi, că imediat îţi sare sindicatul în cap. Câtă vreme conducerea e plătită cu ora, nu în funcţie de performanţe, iar liderii de sindicat au maşini cu şofer şi 300 - 500 litri normă pe lună din banii societăţii, nu o să se schimbe nimic. Dar poţi să fii fericit, că trenurile Ploieşti - Urziceni or să dispară în scurt timp, odată cu trecerea secţiei la neinteroperabile. O să vină Regiotrans sau TFC, să văd atunci blatiştii când or să sară cei de la BGS cu pulanele pe ei.  

se poate plati si la RATB Bucuresti prin SMS, abonament de o zi

Doctore sunt in principiu de acord cu aproape tot ce spui in acest topic (rar mi se intampla ) dar la blatisti nu sunt de acord cu tine.
Nu se vrea sa se opreasca fenomenul.

Cum se poate opri?


De ex in gara de nord la trenurile cu 3 vagoane se poate intra doar pe una din cele 2 intrari din vagoane
de ex
x ... DA X ...... DA X..... DA

cati oameni trebuie? fix 3
Cum se poate in Ungaria si la noi nu se poate? Sau la RT/TFC??
Se pot angaja cei de la BGS si la CFR

se pot delimita peroanele cum sunt delimitate in Ploiesti Vest (sau erau)
probabil ca cei ce circula prin Austria, Germania, Franta pot da si alte exemple mai bune.

Se poate intra in vagon doar pe baza de card, daca nu ai card (bilet) sa il pui in fata unui cititor de bare nu poti intra
De ce nu se poate cu supracontrol? De ce la TFC pe Slanic / Bucuresti am fost verificat de 3-4, iar intre Mizil si Bucuresti pe TFC ti se poate cere biletul chiar de 4 ori?

De ce imi opreste IR si IC in toate catunele?
De ce opreste 532 in toate catunele? De ce nu opreste doar in Cluj, Sighisoara, Brasov, Predeal si Sinaia? Maxim Ploiesti si inca un oras? Sau ar putea sa il puna pe Sibiu/sau mai devreme. La trenul asta eu cred ca ar putea fi 0 blatisti.
La fel la IR daca nu ar mai opri peste tot.

IR Bucuresti - Timisoara sa nu mai opreasca in Videle, Rosiori , Strehaia, Filiasi, Draganesti Olt si altele asemenea.
Care e diferenta pentru un blatist/om corect intre IR si R intre Rosiori/Videle si Bucuresti? 15-30 min dar la pret e f mare.

Ce se mai poate face impotriva blatistilor??
ABONAMENTE mai ieftine
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 15:13

Acum nu mai sunt motive ca oamenii să se plângă de condiţiile de transport

http://www.realitatea.net/veste-excelenta-pentru-ploiesteni-gratuitate-pe-mijloacele-de-transport-in-comun_1398071.html

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 15:41

Doar pentru cei cu buletin de Ploiesti si cu salariul sub 3000 lei  Very Happy Very Happy 
O mai arata pe una ca plateste 53 de lei abonamentul si e mult acuma nu vrea sa fie totul gratis de la stat si restul sa platim pentru ei..M-am saturat de tzara asta mizera nu ii destul ca platim sanatate pentru toti betivii aurolacii minoritarii si asistatii social muncim 4 milioane sa tinem 15 milioane in spate
Sus In jos
Adirmvl
V.I.P Member
V.I.P Member
Adirmvl


Numarul mesajelor : 8292
Localizare : Stația de domiciliu: R. Vâlcea
Reputatie : 12899
Data de inscriere : 06/04/2012

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 16:44

Pentru sub 3000 de lei?! Deci pentru toti... Ca, oricum, cei cu mai mult de... 1500-2000 de lei nu merg cu troleul. Si io credeam ca situatia in Cluj, unde batranii cu pensii mai mici de 1300 sau 1500 de lei au abonament gratuit pe toate liniile din oras, in timp ce amaratii cu minimum pe economie (800 sau 850 de lei e brut, netul e mult mai mic, cred ca pe la 650 de lei) trebuie sa plateasca 60 de lei pentru o linie sau 84 de lei pentru doua linii, ca multi au nevoie de doua linii. Plus dat copii la scoala, etc. Normal, sa se plimbe toti bosorogii plictisiti cu troleul si tu care ai nevoie sa mergi la lucru sau la facultate sa stai inghesuit. Bravos natiune!  Evil or Very Mad
Sus In jos
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18075
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23453
Data de inscriere : 05/10/2010

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 17:36

Eu nu inteleg le noi de ce nu se poate aplica programul de afara benzi dedicate pentru pompieri smurd taxi si Ratb cei care sunt de langa orase sa isi lasa masina la intrare in oras si de acolo cu transportul in comun distribuitorii sa aduca marfa pana la 7 dimineata sau seara dupa 18 si s-ar rezolva multe probleme de transport
Sus In jos
cortexedge
Administrator
Administrator
cortexedge


Numarul mesajelor : 3087
Reputatie : 9166
Data de inscriere : 20/08/2008

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 19:59

Pai cum de ce? Pentru ca politicienii nostri gandesc cu c*u*r*u*.

Na, amu' nu mai tre' sa faca blatu' tot Ploiestiu'.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=DHIh1GHQG1g
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 21:04

Nu va imbatati cu apa rece caci dupa terminarea lucrarilor la tramvaie statul ( CL, Primaria si TCE ) vor gasi o cale de a recupera paguba prin scumpirea biletelor si a abonamentelor, daca acum media pe tara e undeva la 1,70 - 1,80 lei/bilet dupa terminarea lucrarilor la Ploiesti va fi de 3 lei iar abonamentele la fel de nesimtite cum au fost pana acum, pe toate traseele vor fi la 150 lei, o sa vedeti vorbim dupa 1 ian 2016, eu tot aici voi fi.

Cei mai castigati vor fi cei de la USL si primarul care in felul asta si-a asigurat un nou mandat la primarie, dupa expirarea acestuia.

Vorbea lumea azi pe 2 la 07.50 ca daca ar pune deoparte cate 52 lei/luna in perioada aprilie 2014 - ianuarie 2016 ar fi ceva dar s-au trezit la realitatea ca ce vor caştiga pe mere vor da din 2016 pe pere.

Sa nu credeti ca statul va pierde, nu, statul nu pierde niciodata. Daca maine s-ar face o paine 2 lei, uni o sa manance mai putina dar nu va renunta de tot, asa si cu biletele maine daca s-ar face 4 lei asta este de nevoie vei plati 4 lei ca n-ai alta alternativa decat pe jos, taxiu, masina personala sau bicicleta.
Pentru restul calatorilor care nu locuiesc in Ploiesti au fost modificate tarifele :

2 lei, o calatorie
7 lei, legitimatie o zi pe toate traseele.
20 lei ab sapt pe toate trasele
65 lei ab lunar pe toate traseele.
Sus In jos
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13082
Data de inscriere : 05/01/2011

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 22:09

adrian78 a scris:
Eu nu inteleg le noi de ce nu se poate aplica programul de afara benzi dedicate pentru pompieri smurd taxi si Ratb cei care sunt de langa orase sa isi lasa masina la intrare in oras si de acolo cu transportul in comun distribuitorii sa aduca marfa pana la 7 dimineata sau seara dupa 18 si s-ar rezolva multe probleme de transport
Ma .. in Hunedoara si Deva ar fi ceva Smile) .. dar in Bucuresti,doar daca-si parcheaza astia masinile in pomi Smile) !
Bucurestiu are 2 solutii .. Prima mai putin viabila,avand in vedere cat costa metrul patrat de pamant in Bucuresti .. iar daca e sa tai din spatiul verde,o sa devina cea mai non ecologica capitala din Europa .. oricum la iarba verde/cap de locuitor cred ca Bucurestiu se compara cu arabii =)) .. si cu aia pentru ca au desert =)) ..
Prima solutie e parcari supraterane .... ieftine,usor de realizat,rapid de realizat,daca ai unde sa le pui Very Happy ..
Solutia 2 e sa le faci sub actualele blocuri cu etaj prin cartierele marginase gen Rahova,Militari(unde densitatea e mega mare)
Parcarile subterane se pot realiza relativ usor,exista niste tehnici(aparute recent prin sapatura partiala si piloti) .. Nu are rost sa intram in detalii,dar de preferat din motive de siguranta e ca primaria sa evacueze temporar blocul respectiv si operatiunea de injectare e foarte scumpa .. De asemenea studiul geologic e foarte elaborat si costa monstruos ..
Oricum cert e ca daca nu s-ar mai ocupa 1,2 benzi+trotuarul din bulevardele mari gen Tineretului,calea Rahova(si mai putem adauga p'aici mare parte din Bucuresti Smile) ) ,traficul ar fi clar mai degajat ..
Exista si solutia 3 Smile .. construirea unor benzi suplimentare supraetajate .. Astfel de solutii am vazut doar in Japonia(si prin SUA rar) .. dar japanezii ^^ sunt zei la anumite chestii in domeniul constructilor..
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 22:34

Soluţia e să faci nişte parcări imense la toate intrările în oraş şi să limitezi parcarea în interiorul oraşului. Aşa e în Austria, Germania...

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13082
Data de inscriere : 05/01/2011

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 22:40

La nemtalai sunt parcari si in centru .. E ilogic sa ai parcari la periferie .. in special ca la ei la periferie sunt cartiere rezidentiale cu case,care acomodeaza 2 masini cel putin(1 in garaj,una pe aleea de intrare in garaj)
In centru sunt sediile firmelor care in general oricum au parcari private.. Deci ce ai vazut tu la periferie,e mai mult pentru zonele cu blocuri(unde viata e mai "ieftina") .. gen Rahova.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20082
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24828
Data de inscriere : 17/08/2011

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 23:24

Şi la noi sunt parcări în centru... şi sunt chiar ieftine, poţi să parchezi la Unirii cu 3 lei pe oră. Şi sunt GOALE! În schimb, străduţele care duc spre ele sunt pline de maşini.
În Viena era 9 euro pe oră parcarea în centru Smile) Asta dacă găseai un loc.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
DUAL
Administrator
Administrator
DUAL


Numarul mesajelor : 7874
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 13082
Data de inscriere : 05/01/2011

poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeJoi 13 Mar 2014, 23:41

Ma .. acum 3 ani ridicau in fata la UTCB , la mama draq in praznic fest Smile) .. Acum cred ca sunt pensionati .. ca am trecut recent pe acolo si erau masini pe trotuar .. Inainte era disciplina Smile).. Am vazut masina ridicata la Unirea,dar la modul in care se parcheaza in Bucuresti iti trebuie o armata de hingheri .. partea proasta e ca in Unirea ai pe unde,dar in rest.. e jale.Si peste tot e "locul cuiva" cu toate ca nu plateste taxe,etc .. dar nah.. E LOCUL LUI..
Plus ca nu mai zic,butonul de avarie,e ca un fel de scutire de la doctor .. Iti da voie sa parchezi oriunde;ce e grav ,ca e moca,si toata lumea abuzeaza de el..
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeVin 11 Apr 2014, 00:34

Fiare vechi in curte la bunici, intr-un sat din judetul Vrancea.

poze Katalyn  - Pagina 7 P1010190

poze Katalyn  - Pagina 7 P1010194

poze Katalyn  - Pagina 7 P1010198

poze Katalyn  - Pagina 7 PB240200

poze Katalyn  - Pagina 7 PB240201

poze Katalyn  - Pagina 7 PB240202

poze Katalyn  - Pagina 7 PB250238

poze Katalyn  - Pagina 7 PB250241

poze Katalyn  - Pagina 7 PB280302

poze Katalyn  - Pagina 7 PB280303

si gargarita

poze Katalyn  - Pagina 7 PB250244
screen cap

image hosting free
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitimeDum 27 Apr 2014, 21:18

pe munte se urca si in tocuri.

poze Katalyn  - Pagina 7 P4270559
upload a picture

pe linia 4 in Ploiesti Vest un urias

poze Katalyn  - Pagina 7 10317146_650065631715248_1831837964_o
image hosting over 5mb

Sus In jos
Continut sponsorizat





poze Katalyn  - Pagina 7 Empty
MesajSubiect: Re: poze Katalyn    poze Katalyn  - Pagina 7 Icon_minitime

Sus In jos
 
poze Katalyn
Sus 
Pagina 7 din 8Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» La multi ani Katalyn
» La multi ani user-ului paall (Katalyn)
» Întrebări şi răspunsuri
» Disponibilizari CFR
» Poze cu noi !!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: GALERII FOTO PERSONALE-
Mergi direct la: