Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net

In jos 
+4
FeroFan97
Dr2005
pannonia express
rizelgeorgel2004
8 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeMier Feb 01, 2012 11:10 pm

Pentru ca de acum tuturor utilizatorilor trenurilor MAV sa le fie mai usor, am decis sa postez un tutorial despre cum sa cumparam bilete internationale prin internet. Am ales pentru prezentarea de astazi ruta Internationala Budapesta - Praga, cu plecare in data de 4 februarie, sosire in 10 februarie.
Biletele trebuie luate cu minim 3 zile inainte de data plecarii. Daca nu mai gasiti oferta cu 19 euro, veti gasi cu 29 euro.
 
Pasul 1)   Pentru inceput intrati pe site la " elvira.mav-start.hu "  (ATENTIE, scrieti fara WWW), apare in engleza

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 1-1

Pasul 2

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 2-1

Pasul 3

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 3-1

Pasul 4

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 4-1

Pasul 5

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 5-1

Pasul 6

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 5b-1

Pasul 7

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 7-1

Continuarea paginii pasului 7

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 8-1

Pasul 8

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 11-1

Pentru cuvinte pe care nu intelegeti, intrati pe translate.google.com , si selectati traducere din maghiara in romana.


Ultima editare efectuata de catre rizelgeorgel2004 in Mier Feb 01, 2012 11:36 pm, editata de 4 ori
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 39
Localizare : Brasov
Reputatie : 5584
Data de inscriere : 25/02/2010

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeMier Feb 01, 2012 11:24 pm

Multumim!

Intrebare: in penultimul ecran din tutorialul tau, unde trebuie apasat pentru a continua? Trebuie introduse datele de facturare, sau se apasa direct "cumparare noua"?
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeMier Feb 01, 2012 11:32 pm

Scuze, pusesem poza 7 de 2 ori, acum am modificat, penultima poza este deci continuarea de la poza 7
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeMier Feb 01, 2012 11:37 pm

Bun, s-a lămurit problema cu ridicatul biletelor. Însă ele trebuie luate de la automat tot cu 3 zile înainte de tren? Sau se pot lua şi cu 10 minute înainte?

Să zicem că vreau să cumpăr aşa: Budapesta - Praga dus-întors pentru un coleg şi încă un bilet doar Praga - Budapesta pentru mine (că eu mă duc cu avionul). E posibil aşa ceva? Sau tovarăşul meu trebuie să îşi facă şi el cont separat să îşi ia bilete (că de ridicat de la gară bănuiesc că le poate ridica şi pe ale mele dacă îi dau codul)?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 12:00 am

Catre Dr2005

Biletele se pot ridica de la automat pana inaintea plecarii trenului. Cand cumperi de la automat sunt nenominale (la purtator), doar cand cumperi cu tiparire acasa sunt nominale! Oferta la bilete este numai cu un drum, fara dus-intors, deci voi aveti practic 3 dus-uri. Doua catre Praga si unul inapoi. Totusi in acest caz este recomandat sa cumparati prima data cele 2 bilete spre Praga, apoi separat al tau inapoi. Bineinteles, scoate-le de la automat pe toate 3 odata. Oricine poate sa tasteze codul (in acest caz va fi un cod pt primele 2 bilete, si un cod pentru intorsul tau. 99 % nu merge sa iei 2 dus si 1 intors dintr-o data, tre' sa cumperi alternativ.
Harta automatelor o gasesti la adresa: http://www.mav-start.hu/nemzetkozi_e_ticket/index.php (dai clic pe poza de jos)
Harta cu toate ofertele de la mav dus - intors gasesti aici.
http://www.mav-start.hu/utazas/nemzetkozi/nemzetkozi_index.php
Ofertele pentru Praga cu plimbare prin oras cu tot gasesti aici (bagi in translate)
http://mav-start.hu/utazas/kulfoldi_utazasi_ajanlatok.php?mid=14a422ccbbb59e
Eu merg la Praga peste 10 zile. Daca mai ai nevoie de detalii spune-mi.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20078
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24823
Data de inscriere : 17/08/2011

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 12:52 am

rizelgeorgel2004 a scris:
Oferta la bilete este numai cu un drum, fara dus-intors, deci voi aveti practic 3 dus-uri. Doua catre Praga si unul inapoi. Totusi in acest caz este recomandat sa cumparati prima data cele 2 bilete spre Praga, apoi separat al tau inapoi. Bineinteles, scoate-le de la automat pe toate 3 odata. Oricine poate sa tasteze codul (in acest caz va fi un cod pt primele 2 bilete, si un cod pentru intorsul tau. 99 % nu merge sa iei 2 dus si 1 intors dintr-o data, tre' sa cumperi alternativ.
De fapt, avem 2 către Budapesta şi unul către Praga.

Deci, după ce plătesc, pe lângă biletele PDF primesc şi un cod, cu care merg la automatul MAV (bănuiesc că sunt cele albastre). Să înţeleg că dacă printez biletul aşa, nu trebuie să arăt buletinul la naş (cum e la noi).
Ca să se întâmple asta, mai trebuie să bifez opţiunea cu biletul PDF pe mail sau acceptarea biletului PDF înseamnă că biletul e nominal şi trebuie printat acasă?

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 12:27 pm

Daca mai astepti 2 zile, voi cumpara un bilet dus-intors spre Viena. Daca il imprimi la automat, nu iti cere nici un buletin, biletul arata exact ca si cum l-ai cumpara de la casa. Pana acum am cumparat bilet in pdf doar pe ruta interna mav, si acolo a trebuit sa dau numele scris. Cand ceri bilet pdf oricum te pune sa iti scrii numele si un cod al buletinului (nu cnp-ul, ci doar codul CI, fara serie).
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 8:36 pm

Am postat aici 2 raspunsuri de la MAV. Compania aceasta ofera 50 % reducere la trenuri in trafic intern pentru toti studentii din Uniunea Europeana, pe baza carnetului cu poza vizat pe anul in curs, si a actului de identitate. Puteti cumpara direct de pe internet cu reducere (50 % discount - Student having an ID Card), sau puteti cere la casa simplu "student ticket" si va da casiera automat cu 50 % redus. Aveti aici 2 fotografii cu raspunsuri in Maghiara si Engleza. Neaparat daca veti calatori cu reducere, sa aratati raspunsul in maghiara, deoarece controlorii nu cunosc deloc acest drept al studentilor din tarile membre UE, si nu cunosc nici limba engleza, asa ca aratati-le mailul in maghiara. (orice ar fi, sunt retarzi, eu acum 10 zile am stat cu 15 minute cu 3 supracontrolori, nici unul dintre ei nu stia engleza, franceza sau romana, si cand le-am dat sa citeasca s-au certat intre ei, apoi m-au lasat in pace). Daca veti calatori cu reducere si nu aveti aceste documente veti avea mari probleme, pentru ca nu va veti putea intelege cu ei.

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 1

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net 2

Daca mergeti la Budapesta, treceti granita de la Oradea la Biharkeresztes cu bilet de 2 euro, apoi costa 1980 ft (30 de lei) segmentul Biharkeresztes - Budapesta. La gara Biharkeresztes trenul sta 15 minute, se poate plati cu card, asa ca pentru cine nu e comod e o afacere buna. La mai multe calatorii!
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 9:44 pm

Va voi prezenta acum un tutorial despre cum sa cumparam bilete dus-intors Budapesta - Viena. Oferta este de 13 euro/dus, sau 25 euro/dus-intors, locurile nu sunt obligatorii (de fapt in Railjet e imposibil sa nu gasesti loc). Oferta dus-intors este valabila doar 4 zile, daca stati mai mult, trebuie sa va luati 2 bilete separate de 13 euro. E foarte simpla procedura, aceste bilete dus-intors sunt valabile 4 zile, fara un tren anume. Te urci in tren, si acolo controlorul trece nr trenului si data, iar pentru intors tot asa, te urci direct in tren. Simplu, nu?


Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Budapesta-Viena

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Budapesta-Viena1

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Budapesta-Viena2

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Budapesta-Viena3

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Budapesta-Viena4

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Budapesta-Viena5

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Budapesta-Viena6

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Budapesta-Viena7
Sus In jos
FeroFan97

FeroFan97


Numarul mesajelor : 390
Varsta : 26
Localizare : Sfîntu Gheorghe
Reputatie : 5621
Data de inscriere : 06/02/2010

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 9:55 pm

Dar mai exista si metoda ,ca cumperi biletul ,si scoti la imprimanta acasa .. te urci direct in tren ... ( este bilet nominal )
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeJoi Feb 02, 2012 11:09 pm

Asta este nenominal, si asa l-am cumparat eu astazi Razz
Sus In jos
get.




Numarul mesajelor : 165
Reputatie : 5053
Data de inscriere : 24/12/2010

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 2:31 am

Dacă vreau să tipăresc biletul acasă ce opțiune trebuie să aleg? Nu mă deranjează deloc că e numele meu pe bilet.
Biletul de 2 euro pentru trecerea graniței de unde l-ai luat?
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 11:44 am

La continuarea paginii pasul 7 alegi in loc de "nem kerek szamlat - nu doresc factura", alegi "papiralapu szamlat kerek" - doresc factura. Inca nu am cumparat bilet international pe hartie tiparita acasa, dar azi sau maine voi cumpara bilet local pe hartie, si voi posta. Biletul de 2 euro de trecut granita se poate cumpara exclusiv de la casa de bilete romaneasca sau agentie, la intors inapoi se ia din casa de bilete maghiara, pe card.
Sus In jos
pannonia express
V.I.P Member
V.I.P Member
pannonia express


Numarul mesajelor : 382
Varsta : 39
Localizare : Brasov
Reputatie : 5584
Data de inscriere : 25/02/2010

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 3:00 pm

Dar si biletele internationale exista in format "electronic"?


@get:
La orice bilet transfrontalier Romania - Ungaria, in trenurile IR/IC (adica toate care circula prin Curtici sau Episcopia Bihor) trebuie si rezervarea obligatorie a locului (3 euro).
Sus In jos
rizelgeorgel2004
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 608
Reputatie : 5984
Data de inscriere : 23/10/2009

Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitimeVin Feb 03, 2012 4:12 pm

La capitolul bilete internationale am cumparat doar bilete Budapesta - Viena, Budapesta - Salzburg si Budapesta - Praga, TOATE de la automat (din noiembrie s-a dat drumul sistemului de tiparit acasa, si de atunci am calatorit doar o data). In ceea ce priveste obligativitatea locurilor de 3 euro, acestea sunt valabile doar in exemple precum Bucuresti/Brasov/Arad/Cluj/Oradea - Budapesta, NU si pe rute transfrontaliere scurte, gen Oradea - Biharkeresztes, Arad - Lokoshaza, Salonta - Bekecsaba, Oradea - Debrecen.
Se pot cumpara de pe siteul MAV si bilete Ungaria - Romania, la CFR nu exista asa ceva. (exemplu Budapesta - Cluj 19 euro).
Sus In jos
Continut sponsorizat





Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Empty
MesajSubiect: Re: Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net   Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net Icon_minitime

Sus In jos
 
Tutorial de cumparat bilet international MAV de pe net
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Tutorial - Cum cumperi bilet pe net de la Ceske Drahy
» Bilete C.F.R. (2)
» Bilete C.F.R.
» UZ-Ucraina
» International - diverse

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DIVERSE :: INTERNATIONAL-
Mergi direct la: