Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia

In jos 
+25
mureseanu_976
sergiu.asi
Radu Tudor
DPS
ANDU2100HP
Hurricane
cristirimer
nenuandrei
manuela
srazvi
Adrian78
laur 133
andreikiki
kristi kkk
iDorin
MariusM
traian
Mihay
ATM
ionutz85
redeme
Vitosa
mihaiuc
DUAL
nokia2010
29 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
AutorMesaj
Vizitator
Vizitator




Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeLun 19 Dec 2011, 13:09

Am spus ca e posibil sa ma insele memoria, eram copil, poate ca nu a avut 22, asa si precizeaza altcineva ca e posibil ca trenurile de Navodari sa fi fost cele mai lungi, peste 20.
Ruta era aceeasi pentru toate trenurile din tara pina in Dorobantu de unde mergeau pe linia de marfa pina in statia Navodari apoi pina in fata statiei. Ultima data insa era contruit canalul si un pod feroviar, ne-au debarcat in Constanta si ne-au dus cu autobuzul.
Sus In jos
cristirimer

cristirimer


Numarul mesajelor : 12
Varsta : 62
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 4485
Data de inscriere : 16/02/2012

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeDum 19 Aug 2012, 16:40

Din cate imi amintesc, era prin 1981, cel mai lung tren din cadrul CFR pe care l-am vazut si cu care am avut si ocazia sa calatoresc, a fost "trenul special pentru munci agricole" care a transportat studentii din Bucuresti la mai multe "tabere de practica agricola" (deh, asa era pe vremea Pingicai Voda!) din judetele Calarasi si Constanta. Acesta a avut 22 sau 25 de vagoane, de abia a putut fi garat in Gara de Nord, locomotiva acestuia fiind mai departe decat pasarela de la statia Basarab (pe locul unde acum este podul nou).
Sus In jos
Vizitator
Vizitator




Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeMier 22 Aug 2012, 14:07

Aici la noi acestor trenuri li se spunea, ,,sfeclarul " sau ,,porumbarul". nu erau insa atit de lungi.
Sus In jos
Hurricane
V.I.P Member
V.I.P Member
Hurricane


Numarul mesajelor : 509
Localizare : Iasi
Reputatie : 6067
Data de inscriere : 27/04/2009

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 01 Aug 2013, 22:36

Are cineva livretul 6 din anul 1970? As dori sa stiu ce tren pe relatia Bucuresti - Iasi avea 18 vagoane.
In octombrie 1970 locomotiva SNCF CC 72039 a fost in teste in romania si a tractat si trenul respectiv.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8125
Data de inscriere : 27/08/2008

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeVin 02 Aug 2013, 17:02

Hurricane a scris:
Are cineva livretul 6 din anul 1970? As dori sa stiu ce tren pe relatia Bucuresti - Iasi avea 18 vagoane.
In octombrie 1970 locomotiva SNCF CC 72039 a fost in teste in romania si a tractat si trenul respectiv.

O poza cu locomotiva in cauza(locul: ligne 4 Paris-Mulhouse, fotograf: Gerard Meilley):

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 1792.1371675790
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
ANDU2100HP

ANDU2100HP


Numarul mesajelor : 5174
Reputatie : 10414
Data de inscriere : 16/06/2010

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeMar 06 Aug 2013, 09:49

Sulzer-ul 1196 tragand trenul P9103 pe 26-10-2009 cu 12 vagoane compartimentate. BUCURESTI NORD - PIETROSITA

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 File
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/ANDU2100HP
DPS

DPS


Numarul mesajelor : 2198
Reputatie : 7372
Data de inscriere : 27/04/2010

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeMar 06 Aug 2013, 09:57

Care 10 ?
Sus In jos
https://www.youtube.com/c/DPSRomania/videos
ANDU2100HP

ANDU2100HP


Numarul mesajelor : 5174
Reputatie : 10414
Data de inscriere : 16/06/2010

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeMar 06 Aug 2013, 13:19

Dragos a scris:
Care 10 ?

aha 10 Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed  , cu cateva luni  mai inainte a avut 12 pana in toamna mai pierduse doua vagoane. Il am in filmare cu 667 in primavara lui 2009 cu 12




Actualmente compunerea lui este GM+3-4 etajate si merge doar pana la Targovite - sectia Targoviste-Pietrosita fiiind inchisa pentru trenurile de calatori de stat.Cica nui rentabila zic ei.
Sus In jos
https://www.youtube.com/user/ANDU2100HP
ATM

ATM


Numarul mesajelor : 1371
Varsta : 43
Localizare : Bucuresti
Reputatie : 6446
Data de inscriere : 10/07/2010

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Aug 2013, 03:00

...chiar si 10 vagoane era destul de mult in 1009. De fapt, 10 vagoane compartimentate e destul de mult cam pentru orice tren personal. Ar insemna cam 6 etajate+vagonul de clasa 1...care era cam compunerea standard a unui personal lung, si prin anii 90.

Asa de mare era traficul in 2009, de avea nevie de 10 vagoane?
Sus In jos
Radu Tudor
V.I.P Member
V.I.P Member
Radu Tudor


Numarul mesajelor : 1098
Varsta : 27
Localizare : Targoviste
Reputatie : 5604
Data de inscriere : 06/02/2012

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeSam 10 Aug 2013, 09:46

Erau foarte multi blatisti in acea perioada. Acum R9103 are 3-4 etajate.
Sus In jos
sergiu.asi




Numarul mesajelor : 22
Varsta : 49
Localizare : Iasi
Reputatie : 3752
Data de inscriere : 05/03/2014

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeMier 05 Mar 2014, 19:10

Imi aduc aminte de acceleratul Mangalia - Iasi din vara lui 1994 care avea 21 vagoane,stiu ca era un tren imens iar eu l-am asteptat in Costinesti.
Sus In jos
mureseanu_976
Moderator
Moderator
mureseanu_976


Numarul mesajelor : 2215
Localizare : I eh, no, nooo, no es possible
Reputatie : 7900
Data de inscriere : 07/02/2009

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeMier 05 Mar 2014, 20:24

Cum se vede si-n poza + film, vagoanele 19-54, 19-55, 20-54 erau sigilate, trimise la SIRV Titu pentru RP.
Sus In jos
Shinkasen

Shinkasen


Numarul mesajelor : 425
Reputatie : 5932
Data de inscriere : 30/04/2009

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeVin 18 Apr 2014, 21:48

Trenul de Satu Mare, IR 1641, de la ora 21:10, are vagoane suplimentare de sarbatori, in total are 16 vagoane daca am numarat, dar nu sunt sigur, poate erau 17.  Laughing 
Sus In jos
enstendhal




Numarul mesajelor : 12
Reputatie : 3546
Data de inscriere : 10/09/2014

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 11 Sept 2014, 00:50

Pentru ca este primul meu post pe forum, o sa incep prin a saluta toti membrii forumului. Unul dintre cele mai lungi trenuri de calatori care au circulat in Romania este Acc Cluj-Petrosani-Craiova-Bucuresti (prin 2000-2002), avand de obicei 14-15 vagoane.
Sus In jos
MariusM
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 2200
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti
Reputatie : 8125
Data de inscriere : 27/08/2008

Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitimeDum 12 Oct 2014, 11:31

enstendhal a scris:
Pentru ca este primul meu post pe forum, o sa incep prin a saluta toti membrii forumului. Unul dintre cele mai lungi trenuri de calatori care au circulat in Romania este Acc Cluj-Petrosani-Craiova-Bucuresti (prin 2000-2002), avand de obicei 14-15 vagoane.

Conform Livretului Central Vest 2000/2001, chiar 13 din care 10 mergeau la Cluj și 3(B-A-B cred, după vechiul obicei grivițean) se detașau la Simeria pentru grupa de Deva(1829/1820).
Sus In jos
http://mionulescu.blogspot.com
Continut sponsorizat





Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia   Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
Cele mai lungi trenuri de călători care au circulat vreodată în Romînia
Sus 
Pagina 4 din 5Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Linii pe care nu circulau trenuri de calatori in 1991
» Cai ferate de ecartament normal pe care nu circula trenuri de calatori
» Locomotive CFR 2009
» Cele mai rapide trenuri din lume
» Revista presei (partea IV)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: TRENURILE DIN ROMANIA :: TRENURI-
Mergi direct la: