Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6782
Data de inscriere : 12/02/2009

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Empty
MesajSubiect: Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]   Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Icon_minitimeVin 29 Oct 2010, 16:51

iulie 2008 – Prima mea locomotivă, de la Piko Junior

Aşa cum fiecare lucru îşi are originea sa în lume, aşa fiecare pasionat de cale ferată are o amintire din frageda-i pruncie despre acest hobby. În continuare, o să vă spun povestea mea despre cum am luat contact prima dată cu vreun tren, cu vreo locomotivă sau cu vreo cale ferată.

Aveam 3 sau 4 anişori când, în seara zilei de 24 decembrie, aşteptam cu emoţie pe Moş Crăciun. Îmi aduc aminte cum făceam repetiţii la cântecelele, la poeziile şi la rugăciunile ce trebuia să le rostesc pentru a primi cadouri. Într-un final, venise Moş Crăciun cu un sac plin de jucării, de unde a ieşit, printre altele, şi un set PIKO Junior H0 ModellBahn.


Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_b320c6de

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_2-MosCraciun


Era o zi de vară frumoasă când am hotărât să caut de prin pod vechiul meu cadou de iarnă. Plini de praf, atât setul, cât şi eu, am scos locomotiva, vagoanele şi cupoanele de cale ferată şi am început a le înşirui pe holul din casă. Aşa cum veţi vedea şi în imaginile ce vor urma, setul cu toate componentele sale a avut de suferit foarte mult în viaţa sa. Tampoane lipsă, cuple îndoite, pantograf dezasamblat, şasiu rupt şi aşa mai departe. Noroc de tata, le lua în revizie duminica şi le cârpea pe ici, pe colo… dându-le încă o şansă în faţa spiritului de „meşterică” ce sălăşluieşte în fiecare prichindel.

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_e9fbaf52Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_47ceda88Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_2752b115

În trecut, trenul putea fi comandat să circule înainte, înapoi, cu viteză reglabilă. Îmi aduc aminte cum introduceam cele 2 fire de curent în mufele speciale dintr-un cupon de cale ferată şi uite aşa mă jucam ore întregi, în fiecare zi… realizând transporturi cu mărfuri uşoare, dar cu volum mare. Pot să spun că am cărat şi apă, făină sau cereale, însă nu am oferit cele mai sigure condiţii de transport şi marfa a ajuns la destinaţie la jumătate sau mai puţin din cantitatea iniţială… Ineficient!

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_70bb7b18Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_25b33d96

A fost şi încă mai reprezintă, simbolic, cel mai frumos cadou primit de la părinţi… atât prin natura jucăriei, cât şi prin simbolul pasiunii - trenurile. De aceea, poate, când mă întreba cineva când eram mic „Pe cine iubeşti tu mai mult? Pe mama sau pe tata?” Eu răspundeam cu „Pe tata!”. Motivaţia… serviciul lui de mecanic de locomotivă, unde aveam şansa să văd o „maşinărie” mai mare decât Oltcitul din familie. Cu timpul, mi-am dat seama că îi iubesc pe amândoi, la fel, atât pe tata, cât şi pe mama.


În fine, nostalgia copilăriei m-a cuprins deodată şi am purces, în acea zi de vară, să montez calea ferată, să aşez locomotiva şi vagoanele pe calea ferată. Din păcate, n-am mai avut maşinuţele şi cubuleţele pe care le transportam, în trecut, de la kilometrul 0+000+000 la kilometrul 0+000+500…

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_2604d2e5Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_ef738321


Locomotiva albastră cu pantograf pe 2 osii este, de fapt, un model E69 LAG 5, o locomotivă germană apărută în 1930 şi retrasă din circulaţie în 1982.

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_fd7e92fe


Vagoanele sunt pe 2 osii, de tip platformă cu pereţi laterali, având fiecare câte o cuvă portocalie rabatabilă. Descărcarea vagoanelor era gravitaţională, bilaterală, în afara axelor căii, alternativ şi cu debit masiv. Garnitura de tren nu depăşea 40 de centimetri, însă a atins şi încă mai atinge valoarea unei jucării inestimabile după „debitul” furnizării de vise, emoţii, bucurii…

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_ca146565Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_8d78da9eSufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_7000dbceSufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_ca0a9965


Visul meu e să am o cameră foarte mare cu multe, multe trenuri, tunele, viaducte, semnale luminoase… În continuare, vă las în compania fotografiilor din acea zi de iulie 2008, când trenuleţul de jucărie a fost scos pentru încă o cursă de joacă. Mi-ar face mare plăcere să citesc din partea dumneavoastră părerile şi impresiile cu privire la prima jucărie FeRoviaRă pe care aţi pus mâna.


Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_a74159afSufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_8e908ed6Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_5a38998bSufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_daa95a9d
Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_83b563adSufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_96a27b16 Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_d6d286bbSufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Th_2d59c341
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
ionut_te

ionut_te


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 43
Localizare : Slatina
Reputatie : 5672
Data de inscriere : 26/01/2009

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Empty
MesajSubiect: Re: Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]   Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Icon_minitimeLun 31 Ian 2011, 10:37

Salut!
Frumos descris totul... Cu tot ce trebuie pentru a-ţi trezi toate amintirile: părinţi, Crăciunul din copilărie, jucăriile şi toate cele...
Eu unul nu am avut un trenuleţ complet decât la scară f. mică şi acela fără şine... Dar ce nevoie aveam de unul de-a gata că pasiunea era atât de mare încă de pe atunci (3-4-5 ani), încât dintr-un soi de "LEGO" autohton (probabil că îl ştiţi, acela cu piesele mari de diferite forme şi culori) formam locomotive, vagoane, etc. pe care mai apoi le procopseam cu bolduri, piuneze, înfipte abil în locuri unde puteau fi transformate în cuple, tampoane şi alte cele...
Încă o dată sincere felicitări! Mie unul mi-ai retrezit amintirile!
Numai bine!
Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6782
Data de inscriere : 12/02/2009

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Empty
MesajSubiect: Re: Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]   Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Icon_minitimeLun 31 Ian 2011, 11:12

ionut_te a scris:
Salut!
Frumos descris totul... Cu tot ce trebuie pentru a-ţi trezi toate amintirile: părinţi, Crăciunul din copilărie, jucăriile şi toate cele...

Multumesc! Îmi pare bine că v-am readus în minte nostalgia copilăriei. De altfel, mi-a părut şi mie bine să aflu despre povestea dumneavoastră!
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
Adrian78
Administrator
Administrator
Adrian78


Numarul mesajelor : 18148
Localizare : Hunedoara
Reputatie : 23548
Data de inscriere : 05/10/2010

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Empty
MesajSubiect: Re: Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]   Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Icon_minitimeLun 31 Ian 2011, 11:18

ionut_te a scris:
Salut!
Frumos descris totul... Cu tot ce trebuie pentru a-ţi trezi toate amintirile: părinţi, Crăciunul din copilărie, jucăriile şi toate cele...
Eu unul nu am avut un trenuleţ complet decât la scară f. mică şi acela fără şine... Dar ce nevoie aveam de unul de-a gata că pasiunea era atât de mare încă de pe atunci (3-4-5 ani), încât dintr-un soi de "LEGO" autohton (probabil că îl ştiţi, acela cu piesele mari de diferite forme şi culori) formam locomotive, vagoane, etc. pe care mai apoi le procopseam cu bolduri, piuneze, înfipte abil în locuri unde puteau fi transformate în cuple, tampoane şi alte cele...
Încă o dată sincere felicitări! Mie unul mi-ai retrezit amintirile!
Numai bine!

Ionut lego autohtone mai pe romaneste spus bitocomburi:piesele patrate rosii dupe cele galbene cu 6 picioruse si cele albastre cu 8 picioruse ieseau niste trenuri futursitice chiar si vagoane etajate iar locomotivele aveau sus 2 piese patrate rosii pe post de pantografe..

Mishu felicitari sper ca pe viitor sa ne permitem si noi o mica diorama (sper ca am zis corect) asta e visul meu..
Sus In jos
mishu88
V.I.P Member
V.I.P Member
mishu88


Numarul mesajelor : 1019
Varsta : 35
Localizare : Fălticeni, jud. Suceava
Reputatie : 6782
Data de inscriere : 12/02/2009

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Empty
MesajSubiect: Re: Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]   Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Icon_minitimeLun 31 Ian 2011, 11:24

adrian78hd a scris:


Ionut lego autohtone mai pe romaneste spus bitocomburi:piesele patrate rosii dupe cele galbene cu 6 picioruse si cele albastre cu 8 picioruse ieseau niste trenuri futursitice chiar si vagoane etajate iar locomotivele aveau sus 2 piese patrate rosii pe post de pantografe..

Mishu felicitari sper ca pe viitor sa ne permitem si noi o mica diorama (sper ca am zis corect) asta e visul meu..

Sper şi eu asta, dar până atunci trebuie să ne străduim în toate direcţiile ca să putem obţine ce ne dorim.
Sus In jos
http://trenuriromania.blogspot.com
ionut_te

ionut_te


Numarul mesajelor : 60
Varsta : 43
Localizare : Slatina
Reputatie : 5672
Data de inscriere : 26/01/2009

Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Empty
MesajSubiect: Re: Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]   Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Icon_minitimeLun 31 Ian 2011, 16:31

Salut!
Citat :
mi-a părut şi mie bine să aflu despre povestea dumneavoastră!
Mishu, după cum bine spunea un alt coleg de forum aici toţi suntem prieteni... Formulele de politeţe nu prea sunt la ele acasă mai ales că între puţinii oameni cu astfel de pasiuni diferenţele de vârstă sau orice alte diferenţe se cam estompează tocmai din această cauză: Suntem puţini cei care încercăm să aflăm tainele sutelor şi miilor de cai putere la un loc, şi mai puţini aceia care avem bunăvoinţa sau timpul necesar să le împărtăşim şi chiar mai puţini aceia care au îmboldit sau frânat toţi acei mii de cai putere în diverse ipostaze.
Spor la treabă în continuare! Ai talent!
Sus In jos
Continut sponsorizat





Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Empty
MesajSubiect: Re: Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]   Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008] Icon_minitime

Sus In jos
 
Sufragerie: Prima mea locomotiva de jucarie, de la Piko Junior [2008]
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» 403 : Brasov - Intorsura Buzaului
» Trenuri diverse
» Prima cale ferata cu cremaliera din lume
» Prima zi de circulaţie a Regiotrans pe secţia 318 (Ineu - Cermei)
» PRIMA CALE FERATĂ DIN TRANSILVANIA. LINIA PRINCIPALĂ ARAD – ALBA IULIA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: DESPRE CFR :: REPORTAJE ALE PASIONATILOR DE TRENURI-
Mergi direct la: