Forumul pasionatilor de trenuri din România

Acest forum a fost creat pentru cei care iubesc cu adevarat trenurile din Romania!
 
AcasaAcasa  CăutareCăutare  Ultimele imaginiUltimele imagini  ConectareConectare  ÎnregistrareÎnregistrare  

 

 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita

In jos 
+23
trv.trains
Amiralul
Nesebar
Vale_ntin
alliens
marius664
MariusM
Vale
mielutu zburator
dan tm
cristi CFR
ldh80
Dr2005
Theijs
Bobby_TM
alex.alexus.tm
MetalRider
Andrey_tm
lokomo69
cristyadaX
Caravelle_Zg
CIM
myster2008
27 participanți
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
AutorMesaj
Vale_ntin

Vale_ntin


Numarul mesajelor : 178
Varsta : 43
Localizare : Galati
Reputatie : 4495
Data de inscriere : 11/08/2012

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeDum 30 Iul 2017, 06:12

Ți-am mai spus, dacă vrei să mergi cu căruța sunt 200 euro pe minut.
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8799
Reputatie : 12531
Data de inscriere : 16/07/2014

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeDum 30 Iul 2017, 10:21

Am fost zilele trecute un grup cu masina pina in Sirbia la un restaurant.Ne-au intrebat la granita ce facem in Sirbia, daca aducem tigari sau alcool?
Domle mergem la restaurantul cutare.
Sirbi iar ne-au intrebat ce avem de gind.

Am luat fiecare de pe acolo niste ciocolata 2-3 bucati care o cutie de suc, care o punga de bomboane si am plecat. Am platit cu lei nu am mai schimbat desi ei au schimb valutar si la tara.

LA intors ne-au intrebat la fel daca avem tigari sau altceva in cantitati mari.Nu am avut deci am venit acasa.

puteam sa luam un litru de alcool de persoana dar nu am luat, daca ai ghinion iti desfac toata masina sau cica ti-o confisca. Asadar asta cu trenul burdusit de tigari nu se poate realiza decit cu sprijinul echipei care deserveste trenul si probabil cu alte complicitati.

Altfel cum intri in gara cu un sac de tigari si sa te apuci sa desfaci burduful sa le ascunzi?

Filierele de contrabanda vor exista mereu chiar daca noi acuma ne izolam, hai sa lasam trenuri doar spre Ungaria si Bulgaria ca sint in UE.

Cind au scos trenul pe la Jimbolia s-a dat justificarea ca ZS nu a platit TUI la Infrastructura asa ca puteau sa dea si acuma motivul.

Ieri am auzit alt zvon de peron ca o sa vina sirbii cu motorul lor la Stamora.
Sus In jos
marius664




Numarul mesajelor : 2938
Varsta : 44
Localizare : Alexandria
Reputatie : 6738
Data de inscriere : 23/01/2014

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeDum 30 Iul 2017, 20:10

Dr2005 a scris:

Fals, nu plătim nimic, trenurile internaţionale nu sunt subvenţionate.

Pai se circula gratis cu ele??? Shocked ...eu stiam ca totusi se emiteau bilete pt ele...dar daca erau gratuite poate de aia sau anulat

dan tm a scris:


Altfel cum intri in gara cu un sac de tigari si sa te apuci sa desfaci burduful sa le ascunzi?
.
Si nu uita Dane, ca la destinatie trebuie sa-ti si recuperezi "bagajul"...
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeLun 31 Iul 2017, 16:20

Treaba asta cu Serbia chiar e grava, sa nu ai nici macar o legatura intre doua tari vecine, strigator la cer dar asta e.

_________________
595423122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Bdeem_8496_a122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Bdeem_8496_a122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Bdeem_8496_a
Sus In jos
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8799
Reputatie : 12531
Data de inscriere : 16/07/2014

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeLun 31 Iul 2017, 23:11

Am plecat cu ultimul tren din Virset 41 de pasageri. majoritatea straini dupa numarul mare de pasapoarte strinse. doi erau ceferisti din Stamora care au mers la Virset, total 28 de calatori.

Discutiile pe tren sint ca cei cu autobuzele, dubele sau masinile vor prelua calatorii.

Cica acum sint putini calatori dar cind nu e vacanta trenurile erau pline.Toti spera ca se va relua circulatia.

Partea ciudata e ca au fost bilete emise cu valabilitate chiar si de o saptamina sau cit se emit alea.Chiar si al meu e valabil pina in 2 august.Am stat mult in Stamora sa se verifice pasapoartele de parca astia cu Senghenul le-au dat doar un aparat de verificat pasapoartele.
Inapoiere de amble parti, sirbii nu au mai vrut sa ma lase in tren ca am mai pozat motorul lor si cica nu mai au timpsa verifice buletinul sa plec cu taxi si sa pozez tot Virsetul.

Viteza e 40 pe sectiunea sirbeasca, linia nu e ingrijita si e valurita trenul intra in tangaj stinga dreapta.

Daca seful de tren nu ajungea sa imi scrie pe bilet ca m-am intors azi, ce se intimpla daca in 2 august ceream banii pe parcursul neefectuat adica Virset -Stamora?

de ce se vind bilete pentru o data in care trenul nu circula?

Sus In jos
Amiralul




Numarul mesajelor : 845
Reputatie : 6351
Data de inscriere : 12/06/2009

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeMier 02 Aug 2017, 04:13

http://adevarul.ro/locale/timisoara/de-anulat-sarbii-trenurile-legau-varset-timisoara-decizia-vine-vecinii-renuntat-proiectul-autostrazii-belgrad-timisoara-1_5980d59d5ab6550cb8ac2d09/index.html
Sus In jos
mielutu zburator

mielutu zburator


Numarul mesajelor : 3172
Varsta : 28
Reputatie : 6813
Data de inscriere : 07/09/2014

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeJoi 03 Aug 2017, 20:00

dan tm a scris:
Am plecat cu ultimul tren din Virset 41 de pasageri. majoritatea straini dupa numarul mare de pasapoarte strinse.  doi erau ceferisti din Stamora care au mers la Virset, total 28 de calatori.

Discutiile pe tren sint ca cei cu autobuzele, dubele sau masinile vor prelua calatorii.

Cica acum sint putini calatori dar cind nu e vacanta trenurile erau pline.Toti spera ca se va relua circulatia.

Partea ciudata e ca  au fost bilete emise cu valabilitate chiar si de o saptamina sau cit se emit alea.Chiar si al meu e valabil pina in 2 august.Am stat mult in Stamora sa se verifice pasapoartele de parca astia cu Senghenul le-au dat doar un aparat de verificat pasapoartele.
Inapoiere de amble parti, sirbii nu au mai vrut sa ma lase in tren ca am mai pozat motorul lor si cica nu mai au timpsa verifice buletinul sa plec cu taxi si sa pozez tot Virsetul.

Viteza e 40 pe sectiunea sirbeasca, linia nu e ingrijita si e valurita trenul intra in tangaj stinga dreapta.

Daca seful de tren nu ajungea sa imi scrie pe bilet ca m-am intors azi, ce se intimpla daca in 2 august ceream banii pe parcursul neefectuat adica  Virset -Stamora?

de ce se vind bilete pentru o data in care trenul nu circula?


E cam cu 100 Dunav - Vrșaț și de la Vrșaț la noi e cu 50. Există de la Belgrad la Vrșaț destul de multe limitări de 20 la trecerile cu nivel (vreo 4-5 parcă) și la abateri făcute țăndări dar în rest se merge mai bine ca pe multe linii de la noi.

Dr2005, iar vorbești din amintiri. Trenul Vrșaț - Timișoara e format cu un Desiro așa cum ai zis care e păzit de 1-2-3 vameși sau jandarmi în stație. Dacă te apropii de el (ceea ce am și făcut) vine și-ți spune că nu se poate. Cu 20 de minute înainte de plecare, vine un vameș, ia actele de identitate la urcarea în tren, îți permite accesul și apoi ți le înapoiază. Nici să vrei nu ai timp să ascunzi ceva în tren. La noi la vamă, a pus mecanicul să desfacă fiecare cotlon și colțișor cu pătrata, pe mine m-a verificat la bagaj sumar (pe gagică-mea nu a mai întrebat-o nimic) dar toată schema a durat 10 minute + 5 cât ne-a verificat și actele de identitate.
Sus In jos
http://theliteratelamb.blogspot.ro/
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8799
Reputatie : 12531
Data de inscriere : 16/07/2014

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeVin 10 Mai 2019, 22:19

E sezon de huiduieli prin tara, azi au ajuns si in judetul Timis.

Prim ministrul Romaniei a venit prin zona si desi se zvonea ca nu mai vine in oras din cauza huiduielilor, pina la urma a venit , dar nu la Prefectura sau Consiliu Judetean ci... cu voia dvs... mai draga... la Mitropolie.

Acuma , mitropolitul zice ca i-a pus pe masa problema trenului spre Virset. La cit s-a dat si se da la BOR, nici nu ma mir ca astia incep sa se ocupe de trenuri.

,,Am mai ridicat încă două probleme pe linie de transporturi. De vreo doi ani s-a întrerupt circulația pe linia ferată între România și Serbia, între românii din partea aceasta a Banatului și Banatul sârbesc. Și atunci cum am putea să deblocăm această problemă? Nu este foarte grea și s-ar putea debloca."

http://www.tion.ro/dancila-asteptata-de-protestatari-si-la-mitropolie-subiectele-discutiei/2248643
Sus In jos
Nesebar
Administrator
Administrator
Nesebar


Numarul mesajelor : 16278
Localizare : Бухарест
Reputatie : 22220
Data de inscriere : 06/12/2009

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeDum 12 Mai 2019, 01:39

Acum ce mai conteaza cine se implica, poate sa fie si Papa, pe omul de rand il intereseaza sa existe legatura, daca nu mai e direct cum era "Rapidul Bucuresti" macar Desiro din Timisoara la Vrsac sa fie. Sa nu ai nici o legatura intre doua tari vecine in anul 2019 e total inacceptabil, numai e 1900 cand trecerea dintr-o tara in alta era pentru cei cu functie si bani, in ziua de azi prin Europa intre tari vecine exista x legaturi pe zi iar Romania-Serbia nu are nimic feroviar dar nici auto.

_________________
595423122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Bdeem_8496_a122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Bdeem_8496_a122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Bdeem_8496_a
Sus In jos
trv.trains

trv.trains


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 28
Localizare : Arad
Reputatie : 1691
Data de inscriere : 01/11/2019

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeVin 15 Noi 2019, 21:48

Nu se mai știe nimic de trenul spre Vârșeț? Bănuiesc că nu va mai exista o legătură cu vecinii noștri prea curand.
Sus In jos
http://www.travellorproject.blogspot.com
dan tm
V.I.P Member
V.I.P Member



Numarul mesajelor : 8799
Reputatie : 12531
Data de inscriere : 16/07/2014

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeSam 16 Noi 2019, 14:48

In schimb, circula bine cele de marfa, chiar si de la Kronospan Sebes, MMV are un tren care circula prin Holdea si iasa din tara prin Jimbolia.


Pe la Stamora Moravita iasa cisternele(cred ca ceva chimie mai functioneaza pe la Rimnicu Vilcea) dar si masini.
Sus In jos
Dr2005
Administrator
Administrator



Numarul mesajelor : 20148
Varsta : 35
Localizare : Bucureşti, Drumul Taberei
Reputatie : 24915
Data de inscriere : 17/08/2011

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeSam 16 Noi 2019, 15:09

Cică sârbii ar vrea acum tren direct... preferabil făcut de CFR Călători, că ei nu mai au locomotive diesel Smile) Aşa că e puţin probabil să dea CFR Călători un Desiro pe mâna sârbilor.

_________________
:TTT:
Sus In jos
http://www.transport-in-comun.ro/trenuri
trv.trains

trv.trains


Numarul mesajelor : 16
Varsta : 28
Localizare : Arad
Reputatie : 1691
Data de inscriere : 01/11/2019

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeSam 16 Noi 2019, 19:35

E posibil și așa ceva.Dar totuși cred că mai e altceva la mijloc de nu mai vor să îl introducă, la fel ca și cu cel de Kikinda, pe lângă faptul că sârbii au datorii după cum spuneau cei de la CFR, părerea mea Smile Am fost prin martie anul acesta la Moravița și din tren sau dat jos vreo 5 inși care au mers la "ocazie", cu speranța că îi va lua cineva și îi va duce la Vârșeț. Interesant era faptul că în apropierea gării era cineva cu o mașină, care întreba oamenii care veneau de la tren dacă vor să meargă la sârbi și le cerea 20 de euro. Acum nu știu să zic dacă era doar la dus sau dus-întors.
Sus In jos
http://www.travellorproject.blogspot.com
ldh80
V.I.P Member
V.I.P Member
ldh80


Numarul mesajelor : 6405
Varsta : 42
Localizare : Pascani
Reputatie : 11569
Data de inscriere : 03/11/2010

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeSam 16 Noi 2019, 20:53

Pentru un tren direct Bucuresti Nord- Belgrad ce conditii tehnice , legale si administrative ar trebui indeplinite ca o locomotiva GM a CFR-Calatori sa poata circula de la Timisoara pana la Belgrad ?
Sus In jos
Vitosa




Numarul mesajelor : 8711
Reputatie : 13965
Data de inscriere : 08/01/2011

122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitimeSam 16 Noi 2019, 21:59

Mecanici sârbi autorizați la clasa GM.
Sus In jos
Continut sponsorizat





122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Empty
MesajSubiect: Re: 122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita   122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita - Pagina 4 Icon_minitime

Sus In jos
 
122 : Timisoara Nord - Voiteni - Stamora Moravita
Sus 
Pagina 4 din 6Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara
» 122A : Voiteni - Gataia - Resita Nord
» IR 15594 / 15595 Arad - Timisoara Nord - Bucuresti Nord - Constanta
» IR 1696: Timisoara Nord - Craiova - Videle - Bucuresti Nord - Mangalia
» 100 : Bucuresti Nord - Rosiori Nord - Craiova - Caransebes - Timisoara

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forumul pasionatilor de trenuri din România :: MAGISTRALELE DIN ROMANIA :: M 100-
Mergi direct la: